Pakistańskie ulice i brytyjskie osiedla, w których mieszkają migranci pełne są niedosłyszanych przez resztę świata głosów. I właśnie dlatego, w ostatni czwartek maja, zrobimy dla nich miejsce w przestrzeni Sopoteki, a także (a może przede wszystkim) w naszych głowach. Wspólnie spojrzymy w stronę szeroko rozumianego doświadczenia pakistańskości, które wychyla się daleko poza nakreślone współczesną ręką granice.
Dzięki krótkometrażowym filmom stworzonym przez artystki i twórców o pakistańskich korzeniach, usłyszymy historie o tożsamości, migracji, napięciu pomiędzy tradycją a nowoczesnością, ale także o codziennych problemach, które dotykają każdego i każdą, bez względu na szerokość geograficzną. Wśród omawianych filmów znajdzie się miejsce zarówno dla nagrodzonego Oscarem tytułu sprzed kilku lat, jak i dla niszowej produkcji, którą widziała zaledwie garstka.
Gorąca herbata, kawa i nie mniej rozgrzewające dyskusje będą czekały na was w Sopotece 29 maja o 17:30.
Spotkanie poprowadzi nasza bibliotekarka, Kamila Chmara, absolwentka filologii polskiej oraz wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej. Na co dzień pracuje w sopockiej mediatece, w której propaguje równość wszystkich form artystycznego wyrazu. Wszędzie doszukuje się drugiego dna i głęboko wierzy, że każde zetknięcie z kulturą może nas czegoś nauczyć czy to o świecie, czy o sobie samych.