stat
Impreza już się odbyła

Filmy z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni serdecznie zaprasza na trójmiejski "Przegląd filmów polskich z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących". Pokazy odbędą się w dniach 17 - 22 maja 2011 roku w Klubie Filmowym. Udział w projekcjach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Program:

17.05.2011 (wt.), godz. 14:00 - "Różyczka"
20.05.2011 (pt.), godz. 14:00 - "Rewers"
21.05.2011 (sob.), godz. 14:00 - "Chrzest"
22.05.2011 (nd.), godz. 14:00 - "Wszystko, co kocham"


Opisy filmów:

Różyczka
reżyseria: Jan Kidawa-Błoński
występują: Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz
szczegóły: dramat, Polska, 2009, 117 min.


Gra uczuć między cenionym pisarzem, jego młodą żoną oraz jej kochankiem, rozgrywająca się w burzliwych latach 60-tych. Znany pisarz (Andrzej Seweryn) ma romans z dużo młodszą od siebie kobietą (Magdalena Boczarska). Wbrew wywołującej oburzenie środowiska różnicy wieku, wykształcenia i pozycji, intelektualista poślubia atrakcyjną "dziewczynę znikąd". Zaślepiony uczuciem nie podejrzewa, że ich kontrowersyjny związek może nie być kwestią przypadku. Nie wie, że jego partnerka od dawna spotyka się po kryjomu z innym mężczyzną (Robert Więckiewicz), z którym łączy ją silna namiętność i niebezpieczna intryga. Zaangażowana w niemoralny układ z agentem, przekazuje mu informacje, które mają skompromitować pisarza.


Rewers
reżyseria: Borys Lankosz
występują: Agata Buzek, Krystyna Janda, Marcin Dorociński
szczegóły: czarna komedia, Polska, 2009, 101 min.


Akcja filmu, rozgrywa się w dwóch planach czasowych - we wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek) - "szara myszka", która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka (Krystyna Janda) wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, "jak spod ziemi" zjawia się uroczy, inteligentny i przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią ciemną stronę kobiecej natury... "Rewers" to zwycięski film 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz polski kandydat do Oscara.


Chrzest
reżyseria: Marcin Wrona
występują: Tomasz Schuchardt, Wojciech Zieliński, Natalia Rybicka
szczegóły: dramat obyczajowy, Polska, 2010, 86 min.


Michał (Wojciech Zieliński) uciekł z prowincjonalnego Tarnowa do wielkomiejskiej Warszawy. W dużym mieście, z piękną żoną Magdą (Natalia Rybicka) i małym synkiem wiedzie z pozoru idealne życie. Ma wszystko o czym można marzyć: nową rodzinę, własny biznes i luksusowe mieszkanie na ostatnim piętrze nowoczesnego apartamentowca. Sielankę zakłóca pojawienie się Janka (Tomasz Schuchardt) - przyjaciela z dawnych lat, który ma wkrótce zostać ojcem chrzestnym ich dziecka. Pierwsze spotkanie Magdy i Janka jest pełne napięcia. On ją podrywa i testuje. Szybko reflektuje się, że w życiu Michała nastąpiły radykalne zmiany, których nie rozumie. Okazuje się również, że wspólna przeszłość przyjaciół kryje niebezpieczną tajemnicę. Michał proponuje Jankowi pracę w swojej firmie produkującej okna. Przyjaciela bardziej pociąga jednak życie takie, jakie Michał wiódł kiedyś, kiedy był interesami związany z Grubym (Adam Woronowicz). Michał ma zobowiązania względem Grubego. Wtajemnicza Janka w swój plan: chce żeby przyjaciel zainteresował się jego żoną i zaopiekował dzieckiem. Magda nie wie, co się dzieje. Jest tylko częścią gry, której zasad nie zna. Atmosfera w domu staje się coraz gęstsza. Początkowo plan się spełnia, ale Michałowi trudno pogodzić się ze zmianami. Coraz częściej zostawia Magdę samą z Jankiem, coraz częściej wychodzi z domu. Kobieta czuje zbliżające się niebezpieczeństwo, ale nie umie mu zapobiec. Zbliża się dzień chrztu. Janek będzie musiał podjąć decyzję, której skutków nie zapomni nigdy... Film Marcina Wrony zdobył Srebrnego Lwa na zeszłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Wszystko, co kocham
reżyseria: Jacek Borcuch
występują: Olga Frycz, Mateusz Kościukiewicz, Jakub Gierszał
szczegóły: Polska, 2009, 100 min.


Wiosna 1981 roku. Polska. W nadmorskim miasteczku 18-letni Janek, syn oficera marynarki wojennej, zakłada zespół punkrockowy, by głośno krzyczeć o rzeczach dla niego najważniejszych. Jego życie wypełniają muzyka i pierwsza wielka miłość - Basia. Nic jednak nie jest trwałe. "Solidarność" walczy o wolność i demokrację, w kraju narasta napięcie. Komuniści potajemnie szykują stan wojenny. Bunt młodości w czasie politycznej zawieruchy może stać się zarzewiem tragedii. Gwałtowny konflikt z komisarzem stanu wojennego i śmierć bliskiej osoby zmienią w świecie Janka wszystko. Ogromną siłą filmu są aktorzy - młodzi, piękni, zdolni - Mateusz Kościukiewicz, Jakub Gierszał, Mateusz Banasiuk, Igor Obłoza oraz Olga Frycz. Towarzyszą im uznane gwiazdy: Andrzej Chyra, Anna Radwan, Katarzyna Herman, Marek Kalita. Autorem poruszających zdjęć jest Michał Englert. Muzykę, która w filmie staje się manifestem wolności i młodości skomponował Daniel Bloom. Film został nagrodzony Złotym Klakierem na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (wyróżnienie dla najdłużej oklaskiwanego filmu w konkursie głównym).

Informacja o biletach

Wstęp wolny z rezerwacją miejsc pod numerem telefonu: 58 621 15 09 lub drogą mailową: biuro@festiwalgdynia.pl