stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Finał Halowego Pucharu Polski w ujeżdżeniu Sopot 2011

Już od kilku lat na sopockim Hipodromie co roku w kwietniu odbywają się zawody jeździeckie Halowy Puchar Polski w ujeżdżeniu mające rangę halowych Mistrzostw Polski. W tym roku najlepszych jeźdźców będziemy gościć w Sopocie po raz piąty.

Oglądając parę jeździec-koń publiczność może podziwiać efekty długoletniej pracy człowieka ze zwierzęciem. Trening ujeżdżeniowego wierzchowca polega na nauczeniu go efektownych ewolucji tak, aby wykonywał je chętnie, płynnie, dynamicznie, w pełnym rozluźnieniu i uwadze. Koń wybierany do tej dyscypliny wymaga specjalnych predyspozycji. Ideałem jest taki, który ma wybitny ruch i doskonały charakter. Prawidłowo wyszkolona para daje obraz podobny do pary tancerzy poruszających się w pełnej harmonii, bez widocznego wysiłku i z prawie niewidzialną komunikacją.

Na liście zgłoszeń mamy w tym roku 58 koni i 53 jeźdźców reprezentantów czterech kategorii wiekowych juniorzy młodsi do lat 16, juniorzy 17- 18, Młodzi jeźdźcy 19-21 lat i seniorzy powyżej 21 lat.

Wśród uczestników między innymi Katarzyna Milczarek zwyciężczyni finału Ligi Europy środkowej Pucharu Świata (TORWAR 26.03.2011). Zawodniczka będzie reprezentowała Polskę w finale jeździeckiego Pucharu Świata w Lipsku (27.04-01.05.2011). Barw gospodarzy Sopockiego Klubu Jeździeckiego w Halowym Pucharze bronić będzie w kategorii Młodych Jeźdźców Karolina Kardasińska czwarta zawodniczka ubiegłorocznych Mistrzostw Polski, członek Kadry Narodowej.

Najbardziej widowiskowym konkursem, jaki odbędzie się podczas sopockiego HPP-A, będzie z pewnością konkurs Freestyle seniorów na poziomie Inter I, czyli program dowolny do muzyki. Każdy z jeźdźców zaprezentuje wraz ze swoim wierzchowcem niepowtarzalną choreografię do specjalnie skomponowanej muzyki. Konkurs ten zostanie rozegrany 17 kwietnia 2011 w samo południe jako Finał zawodów. Organizatorzy mają nadzieję, że licznie zgromadzona publiczność odkryje niepowtarzalny urok ujeżdżenia, a koneserzy jeździectwa utwierdzą się w przekonaniu, że to dyscyplina najlepiej ukazująca piękno współpracy konia i jeźdźca.

XII Halowy Puchar Polski w ujeżdżeniu to ostatnie zawody rozgrywane w krytej ujeżdżalni Hipodromu Sopot w jej obecnym kształcie. Po ich rozegraniu halę czeka gruntowna przebudowa w ramach projektu "Rewitalizacja historycznego zespołu hipodromu w Sopocie wraz z remontem i rozbudową".

*Ujeżdżenie (fr. Dressage - tresura) - olimpijska dyscyplina jeździecka polegająca na wykonywaniu określonych figur na placu o wymiarach 20m x 60m zwanym czworobokiem. Wykonywane elementy są wynikiem rozwinięcia naturalnych zdolności ruchowych konia. Sport ten charakteryzuje się wdziękiem, szykiem, elegancją oraz dążeniem do jak najlepszego kontaktu z koniem poprzez używanie delikatnych pomocy (działanie dosiadu, łydek, rąk). Celem ujeżdżenia jest doskonalenie naturalnej równowagi i ruchu konia oraz wyrobienia w nim posłuszeństwa i chęci współpracy z jeźdźcem.

Program:


Piątek:

Konkurs N6 = 9:00 - 10:33
Konkurs N9 = 10:50 - 12:58
Konkurs CC1 = 14:00 - 15:45
Konkurs CC4 = 16:00 - 18:56

Sobota:
Konkurs N4 = 9:00 - 10:36
Konkurs C8 = 10:50 - 12:34
Konkurs CC6 = 13:30 - 15:30
Konkurs CC8 = 15:50 - 18:35

Niedziela:
Konkurs N8 = 8:00 - 9:12
Konkurs C4 = 9:30 - 11:27
Konkurs CC2 = 11:45 - 14:00
Konkurs CC7 = 14:40 - 17:58

W Polsce w dyscyplinie ujeżdżenia istnieje podział na 6 poziomów (klas) które, rozpoczynając od najłatwiejszej, noszą nazwy: L (łatwy), P (pośredni), N (normalny), C (ciężki), CC (ciężki ciężki), CS (ciężki super). W ramach każdej klasy istnieje kilka programów, czyli rożnych układów kolejności wykonania elementów. Są one oznaczone cyframi i tworzą razem z literą oznaczające klasę nazwę wspólną np. N-2.

Klasa L

W tych konkursach wymagane chody to: stęp swobodny, stęp pośredni, kłus roboczy oraz galop roboczy. Wykonanie klasy L powinno pokazać akceptacje kiełzna, rozluźnienie, dążność do ruchu naprzód oraz poprawny rytm w każdym chodzie. Ćwiczeniem sprawdzającym jest rzucie z ręki, czyli stopniowe wydłużenie i obniżenie szyi na kole 20m w kłusie. W konkursach klasy L jest sprawdzana przydatność koni czteroletnich do ujeżdżenia, jest to program także dla mało doświadczonych par. Te konkursy kładą większy nacisk na ocenę chodów koni niż konkursy zwykle.

Klasa P

Do wymagań stawianych w klasie L dochodzą dodatkowe chody w postaci kłusa pośredniego oraz ustępowanie od łydki w kłusie i kontrgalop na łatwym rysunku. Wykonanie programu tej klasy powinno potwierdzić sprostanie wymaganiom klasy L, zapoczątkowanie używania siły pchającej oraz uzyskania pewnego stopnia równowagi i przepuszczalności. W ramach klasy P istnieją konkursy dla jeźdźców które powinny być oceniane pod katem umiejętności jeźdźca, precyzji wykonania programu i dosiadu. Marginalne znaczenie odgrywa w tych konkursach jakość konia.

Klasa N


Konkursy tej klasy powinny pokazać, że koń i jeździec opanowali programy klasy P i poprzez dalszy trening koń jest gotowy do przyjęcia większego obciążenia na zad (zebranie), posiada większą sile zadu (pchnięcie), pokazuje stabilniejszy kontakt i ustawienie oraz giętkość boczną. Aby te cechy sprawdzić konkursy klasy N zawierają chody zebrane i wyciągnięte,  pełną gamę chodów bocznych, półpiruety w stepie oraz cofanie.

Klasa C


Koń w programach tej klasy powinien prezentować rytm, akceptację kiełzna, giętkość, przepuszczalność, impuls oraz zebranie. Powinna być widoczna wyraźna różnica między chodami zebranymi i wyciągniętymi. Elementy które są nowe w stosunku do klasy N to pojedyncza lotna zmiana nogi w galopie oraz ciągi w galopie. Począwszy od niektórych programów klasy C obowiązkowe jest kiełzno munsztukowe.

Klasa CC

Zmiany nogi co 4,3 lub 2 tempa oraz piruety w galopie to elementy, które charakteryzują zwiększoną trudność programów tej klasy nad poprzednią. Wymagają one jeszcze większego zebrania.