stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Finałowy Letni Koncert Carillonowy - Monika Kaźmierczak, Hevelius Brass

mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet
cze'25 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Podczas finałowego koncertu naszego cyklu, który odbędzie się na Skwerze Heweliusza, zagrają miejska carillonistka Monika Kaźmierczak na carillonie mobilnym "Gdańsk" oraz kwintet dęty blaszany Hevelius Brass. Artyści grają wspólnie już 2006 roku. Podczas koncertu zaprezentują utwory klasyczne i rozrywkowe (m.in. tematy przewodnie z polskich seriali) w aranżacji na ten nietypowy skład.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


piątek, 28 sierpnia, godz. 19.00
skwer Heweliusza
Koncert finałowy
Monika Kaźmierczak - carillon mobilny "Gdańsk"
Kwintet dęty blaszany Hevelius Brass w składzie:
Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski - trąbka, Michał Szczerba - waltornia, Bogdan Kwiatek - puzon, Łukasz Gruba - tuba

W programie m.in. muzyka filmowa, rozrywkowa, klasyczna.

Monika Kaźmierczak jest miejską carillonistką od 2001 roku. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (Teoria Muzyki, Muzyka Kościelna, Dyrygentura Chóralna) oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort (Niderlandy). Naukę gry na carillonie zaczęła podczas kursów organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które prowadził Gert Oldenbeuving z Holandii. Laureatka wielu stypendiów, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta dla najlepszej studentki Wydziału, stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego na studia w Amersfoort, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, wykorzystanego na kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D'hollandera.

Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie.

W 2012 roku uzyskała doktorat w zakresie gry na carillonie (2012) na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. gry na carillonie. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Elblągu i od 2006 roku prowadzi Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.

Hevelius Brass to kwintet instrumentów dętych blaszanych założony w 2004 roku przez pięciu pasjonatów swoich instrumentów. Ich determinacja w dążeniu do wirtuozerii, jednolitego i pełnego blasku brzmienia oraz wyrazistej estetyki zaowocowała powstaniem nietuzinkowego zespołu, który dzięki swej elastyczności potrafi w porywający sposób wykonać zarówno utwory z szeroko pojętego kręgu muzyki klasycznej jak i standardy jazzowe czy przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej.

Hevelius Brass wykonuje koncerty, które obejmują zakres od klasycznych występów kameralnych po wielkie imprezy plenerowe. Dali poznać się publiczności w Polsce, ale także wielokrotnie w Niemczech, w Szwecji czy na Litwie. Są finalistami i laureatami kilku konkursów, uczestniczyli w wielu kursach mistrzowskich współpracując z wybitnymi instrumentalistami Filharmonii Berlińskiej (Stefan Schultz), Wiedeńskiej (Tomas Jobstl), Chicago Symphony Ochestra (Rex Martin) oraz słynnego German Brass (m.in. Uwe Koller, Wolfgang Gaag, Enrique Crespo). Byli współtwórcami wielu wspólnych projektów muzycznych z innymi artystami, takimi jak carillonistka Monika Kaźmierczak, solista opery w Stuttgarcie Adam Palka czy legendarny kwintet Illinois Brass.

Skład zespołu: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski - trąbka, Michał Szczerba - waltornia, Bogdan Kwiatek - puzon, Łukasz Gruba - tuba.

Hevelius Brass i Monika Kaźmierczak spotkali się po raz pierwszy w 2006 roku, aby przygotować wspólny program Brass and Bells na serię koncertów, promujących sztukę carillonową podczas Światowego Kongresu Carillonowego w Gdańsku. Program okazał się wielkim sukcesem, gromadząc wielu słuchaczy i owocując zaproszeniami na następne koncerty, m.in. podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego "Kaunas Jazz" (Litwa).

"Chcemy pokazać, że carillon nie jest tylko zestawem grających dzwonów. Jest to instrument o niezwykle bogatym i sugestywnym brzmieniu. Dźwięk carillonu i instrumentów dętych tworzy nową jakość muzyki. Mamy nadzieję, że słuchacze odnajdą równie wielką przyjemność w słuchaniu koncertu, jak my podczas przygotowywania go" (z folderu "Kaunas Kazz")