Wystawa POD SKÓRĄ: PIĘĆ STREF WRAŻLIWOŚCI jest dogłębną, fotograficzną analizą najbardziej intymnych i niewidzialnych procesów, które kształtują ludzką percepcję. To próba uchwycenia momentu, w którym ulotne i głęboko ukryte w ciele doświadczenie zaczyna przyjmować formę. Fotografie odsłaniają wspólną energię zmysłów, które nieustannie w nas pracują. Aby ujrzeć tę intensywność, często trzeba zajrzeć głębiej pod powierzchnię skóry.
UWAGA nietypowe godziny otwarcia Galerii Stan Surowy:czynne od środy do niedzieli w godzinach 15:00 - 19:00.
Zamknięte w dniach: 22.12.2025 - 01.01.2026.
Jeden z nurtów tworzy abstrakcyjną opowieść o tym intensywnym, wielowarstwowym odbiorze świata, nie oferując gotowych odpowiedzi , lecz otwierając przestrzeń dla własnych interpretacji, gdzie każdy obraz może stać się lustrem innej wrażliwości. Struktura, kolor, esencja tego co mniej dostrzegalne, zyskuje wartość dodaną po przefiltrowaniu przez sumę doświadczeń.
Inny cykl koncentruje się na ciele niewerbalnym, będącym eksploracją tzw. Rozszerzonej Przestrzeni Teatralnej, w której spektakl dekonstruuje swoje granice, a linearna oś czasu zanika. Ciała, pozbawione głosu , bronią się przed presją i mówią do nas gestem oraz spojrzeniem, a pozawerbalny język grzmi w naszych głowach. Ten zbiór kadrów staje się też komentarzem do kondycji współczesnego kontaktu , w którym telefon, mobilna ściana , redukuje fizyczność do marginalnego i szczątkowego głaskania szklanego ekranu.
Kolejna strefa wrażliwości dotyka archetypu Matki , która w obrazach jawi się jako figura na granicy światła i ciemności, symbol początku, opieki, ale też bólu i nieuchronnego przejścia. Prace te, o surrealnym charakterze, łączą uniwersalny mit z prywatnym wspomnieniem i dźwigają ciężar intymnych, fragmentarycznych historii utrudzonych tęsknotą i fantazją, powracających z niepokojącą wyrazistością. Fotograficzne przedstawienia pulsują jak sen intensywny i niejednoznaczny odsłaniając emocje, których na co dzień nie potrafimy wypowiedzieć.
Wystawa obejmuje także fragment wizualnego dziennika intensywnego miesiąca oczekiwania, gdzie każdego dnia poszukiwano najmniejszego cudu rzeczy, których na co dzień nie zauważamy. Te obrazy stanowią wieczne przypomnienie o wspaniałości kryjącej się w najprostszej codzienności. Dołączono do niego osobisty zapis wieloletniej ścieżki zmian, gdzie czułe wnętrze pozostało wciąż w tym samym centralnym miejscu, lecz obecnie posiada już skrzydła, które pozwalają ŻYĆ bez ciągłego lęku.
Ostatni z cykli prezentuje fotografię koncepcyjną będącą komentarzem i krytyką rzeczywistości w formie karykatury i groteski, polegającą na tworzeniu dokładnie planowanych, zabawnych sytuacji osadzonych w miejskiej scenerii. Portretując żywiołowego chłopca dotyka uniwersalnej istoty dzieciństwa. Praca ta stawia pytanie, czy dziecko faktycznie może być tytułowym urwisem, sugerując, że to dorośli narzucają na nie sztywne role społeczne. Jest stworzonym na własnych doświadczeniach apelem, by pozwolić dzieciom popełniać błędy i dać im czasem po prostu być sobą.
Serdecznie zapraszamy na FINISAŻ połączony ze Spotkaniem Noworocznym Okręgu Pomorskiego ZPAF w dniu 10.01.2026 roku o godz. 18:00.
Artyści:Małgorzata Bilicka
Zbigniew Czerwiński
Maria Laskowska
Zbigniew "Piotr" Piotrowski
Michał "TeGieer" Sikorski
Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.