stat
Impreza już się odbyła

Finisaż wystawy Gdańskie Wolności

Stowarzyszenie Nadbałtyckie Plastyków zaprasza na finisaż wystawy połączony z wykładem i dyskusją pt. "Gdańskie Wolności" dr. Jacka Kołtana.

Na wystawie warsztatowej będzie można zobaczyć prace wykonane techniką rysunku, malarstwa, kolażu, grafiki i fotografii artystycznej.

dr. Jacek Kołtan - Vice Dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i Wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

O sobie:

Studiowałem filozofię, nauki polityczne oraz teologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Doktorat z filozofii społecznej obroniłem na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Od roku 2008 pracuję w Europejskim Centrum Solidarności. Prowadzę cykl wykładów publicznych "Gdańskie Wykłady Solidarności", w ramach którego zapraszam intelektualistów z Polski i ze świata do zdiagnozowania najważniejszych problemów współczesnych społeczeństw. Z kolei Laboratorium Dizajnu Społecznego, które współorganizuję z gdańską ASP służy eksperymentom z nowymi formami animacji społecznej. Prowadzę także wydawnictwo naukowe ECS, w ramach którego jestem redaktorem serii "Idea solidarności" i członkiem rady naukowo-programowej pisma "Wolność i Solidarność". Moje zainteresowania badawcze skupiają się na współczesnej teorii społecznej i politycznej, ontologii społecznej, historii idei solidarności, a także hermeneutyce i antropologii filozoficznej. W moich dotychczasowych badaniach zajmowałem się nowymi ruchami społecznymi (polscy ACTAwiści), filozofią społeczną Józefa Tischnera, koncepcją tożsamości społecznej podmiotu we współczesnej fenomenologii i hermeneutyce m.in. Martina Heideggera, Karla Löwitha oraz Paula Ricoera. Byłem też stypendystą niemieckiej fundacji KAAD i visiting scholar amerykańskiego CUA. Prowadzę wykłady i konwersatoria w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Oprócz artykułów naukowych opublikowałem m.in. Solidarność. Pokojowa rewolucja (współred. M. Chojecki, 2009), Der Mitmensch. Zur Identitätsproblematik des sozialen Selbst ausgehend von der Frühphilosophie Martin Heideggers und Karl Löwiths (monografia, 2012), Obywatele ACTA (wspóred. Ł. Jurczyszyn, P. Kuczyński i M. Rakusa-Suszczewski, 2014), Solidarność i kryzys zaufania (red., 2014), Wystawa Stała Europejskiego Centrum Solidarności. Antologia (współred. E. Konarowska).