stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Fląder w Plamie: Oczi Cziorne Opinie (4)

Zespół powstał pod koniec lat 80tych, w rozkwicie zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną. Wówczas Oczi Cziorne tworzyły same dziewczyny, można powiedzieć, że był to pierwszy zespół typowo kobiecy w Polsce; śpiewały, grały na instrumentach, komponowały i pisały teksty piosenek.

cze 21

piątek, g. 19:00

bilety 50 zł
Kup bilet
lis 9-10

sobota - niedziela

Gdańsk,
bilety 449 - 499 zł
Kup bilet


jazz - koncerty w Trójmieście


Przez wiele lat Oczi Cziorne grały w różnych miejscach i na mniej lub bardziej ważnych imprezach i festiwalach m.in. w Sopocie, Opolu, Jarocinie, Białymstoku i Sieradzu. W Kijowie na Festiwalu Muzyki Żeńskiej Miss Rock Europe zdobyły I nagrodę w postaci garsonek rozmiar 44 i dyplomu dla najlepszego zespołu kobiecego w Europie.

Przez cały okres funkcjonowania grupy dziewczyny kilkakrotnie kończyły i na nowo rozpoczynały swoja działalność - jak to kobiety. W momentach przerw grały w innych zespołach, podróżowały, rodziły dzieci, pracowały. Przez lata kilkakrotnie zmieniał się skład zespołu, aż w pewnym momencie panie postanowiły skorzystać z męskiego wsparcia. Miały przyjemność współpracować ze znakomitymi osobowościami sceny jazzowej i nie tylko, m.in. Tomkiem Sowińskiem, Wojtkiem Mazolewskim, Jackiem Olterem, Olem Walickim, Mikołajem Trzaską, Antonim Ziutem Gralakiem, a także krakowkim poetą Marcinem Świetlickim.

W 2001r. Oczi Cziorne nagrały swoją debiutancką płytę. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001.

Napisano o nich w kilku książkach, pokazano w kilku filmach dokumentalnych, opowiada się o nich różne historie, że to pierwszy polski girsl band, legendarna formacja , smutne kobiety, legenda trójmiejskiej sceny niezależnej.

Ich niespokojne dusze ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość.

Po kolejnej reaktywacji tworzą nowe piosenki, które niebawem ukażą się na płycie, czasami koncertują tworząc niezwykły, kobiecy nastrój.

Ich piosenki to ciągle mieszanka jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy, to ciągle akustyczne instrumentarium, to ciągle niebanalne, poetyckie teksty. To kobieca muzyka nie tylko dla Pań!

Obecnie Oczi Cziorne to:

Jowita Cieslikiewicz - instrumenty klawiszowe
Anna Miądowicz - flet, śpiew
Maja Kisielińska - śpiew
Ewa Hronowska - śpiew
Maciej Jeleniewski - gitara basowa
Michał Gos - perkusja
gościnnie Irek Wojtczak - saksofony, klarnet basowy

Kolejny koncert cyklu Fląder w Plamie:

21.03. Romek Puchowski Supersam

www.fladerfestiwal.pl