Forma, kreska, ruch. Początki amerykańskiej animacji filmowej. Przegląd krótkometrażowych filmów animowanych z początku XX-wieku i panel dyskusyjny.
Jak doszło do rozwoju amerykańskiej szkoły animacji? Jak kilku eksperymentujących artystów zapoczątkowało powstanie i rozwój studiów filmowych o światowej skali? Czy animacja zawsze była postrzegana jako forma sztuki? Czym jest claymation i dlaczego tak rzadko jest wykorzystywane? Dlaczego akurat Myszka Miki stała się ikoną popkultury? Na te i inne pytania mamy nadzieję odpowiedzieć podczas panelu
Forma, kreska, ruch. Początki amerykańskiej animacji filmowej, który odbędzie się
12.06 o godzinie
18:00 w
Centrum Filmowym UG. Projekcja filmów krótkometrażowych oraz towarzysząca jej dyskusja mają przybliżyć uczestnikom zarówno proces powstawania animacji, jak i przełomowe wydarzenia prowadzące do rozwoju tej techniki w USA i na arenie międzynarodowej. Program projekcji zawiera 6 różnych animacji krótkometrażowych powstałych między rokiem 1900 a 1934.
Gość specjalny:
Paweł Sitkiewicz - filmoznawca i medioznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek:
Małe wielkie kino (2009),
Polska szkoła animacji (2011) oraz
Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012). Publikował m.in. w Kwartalniku Filmowym, Dialogu, Ekranach, Panoptikum, Kulturze Popularnej, Images, Zeszytach Komiksowych i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci.