"Fortepian w kościele" to cykl w 100-procentach akustycznych koncertów fortepianowych, z udziałem czołowych polskich muzyków jazzowych, którzy zechcieli wesprzeć społeczną inicjatywę odbudowy XVIII-wiecznych organów Fryderyka Rudolfa Dalitza, w zabytkowym Kościele Bożego Ciała w Gdańsku (ul. 3 maja 19A).
Cykl, któremu patronuje Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych, składać się będzie z sześciu bezpłatnych koncertów, podczas których będą zbierane środki na przygotowanie dokumentacji pozwalającej na rozpoczęcie kilkuletniego procesu odbudowy instrumentu, który jakością dźwięku co najmniej dorównywał organom w Oliwie.
jazz - koncerty w Trójmieście
Wystąpią: Włodzimierz Nahorny (22 lipca), Piotr Wyleżoł (5 sierpnia), Adam Makowicz & Krzysztof Medyna (19 sierpnia), Andrzej Jagodziński (2 września), Kamil Piotrowicz (16 września), Leszek Kułakowski (30 września). Wszyscy oni, podobnie jak organizatorzy, zrzekli się honorariów, a firma Pianoforte z Jerzwałdu udostępni fortepiany najwyższej światowej klasy po kosztach.
Organy Fryderyka Rudolfa Dalitza to wyjątkowe dzieło sztuki i cenny zabytek - perła wśród europejskich instrumentów aerofonicznych. Zbudowano je w latach 1765-1767. Wypełniają one cały chór w prezbiterium i mierzą blisko dziewięć metrów szerokości i ponad siedem wysokości. Instrument składał się z siedmiu wież oraz dwunastu płaszczyzn piszczałkowych upakowanych w zachwycający, barkowy prospekt. Organy funkcjonowały do 1943 roku, kiedy to zostały ewakuowane i słuch o nich zaginął. Po wojnie odnaleziono jedynie barokowy prospekt oraz niezbędne elementy konstrukcyjne i dokumentację pozwalającą na odbudowę tego cennego instrumentu.
Friedrich Rudolf Dalitz (1721-1806) pracujący w Gdańsku budowniczy organów. Uczeń i asystent słynnego gdańskiego organmistrza Andreasa Hildebrandta. Zbudował m.in. organy w Kościele Bożego Ciała w Gdańsku i kościele Św. Ducha w Toruniu oraz instrumenty w Koźlinach, Osicach i Różynach. Maczał też palce w przebudowie słynnych organów w Katedrze Oliwskiej oraz w kościołach Mariackim i św. Trójcy w Gdańsku. Przypisuje mu się skonstruowanie pierwszej hybrydy, będącej połączeniem fortepianu i organów, czego usiłował też dokonać słynny kompozytor Ryszard Wagner.
Andrzej Jagodziński (1953) - pianista i akordeonista jazzowy, kompozytor, aranżer i pedagog. Absolwent w klasie waltorni Akademii Muzycznej w Warszawie. W wieku 23 lat rozpoczął karierę pianisty jazzowego, grając w zespole Old Timers Henryka Majewskiego. Był też filarem formacji: Swing Session, String Connection, Quintessence i Big Warsaw Band oraz zespołów Zbigniewa Namysłowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Janusza Muniaka, Tomasza Szukalskiego i Jarka Śmietany. Od przeszło trzech dekad jest też nadwornym akompaniatorem Ewy Bem, od ćwierć wieku prowadzi własne trio, a od lat 15 grywa w zespole Straszni Panowie Trzej Janusza Szroma. Występował na wszystkich kontynentach globu, brał też udział w najważniejszych światowych festiwalach jazzowych. Występował i nagrywał z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Symfonią Varsovia i Orkiestrą Kameralną Aukso.
W 1994 roku z autorskim triem (Czesław Bartkowski, Adam Cegielski) nagrał, nagrodzoną Fryderykiem, płytę zawierającą jazzowe interpretacje utworów Chopina, która wywołała w Polsce modę na tego typu eksperymenty. Indywidualnie zdobył też "Złotą Tarkę", "Mateusza" (nagroda Trójki) oraz "Fryderyka 2001". Nagrał co najmniej jedenaście autorskich płyt oraz niezliczoną ilość firmowanych przez innych artystów - m.in. Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Henryk Miśkiewicz, Janusz Strobel, Jan Marcin Masecki, Wojciech Staroniewicz, Giovanni Mirabassi a także przez Ewę Bem, Urszulę Dudziak, Annę Marią Jopek i Kasię Kowalską.
Harmonogram:
22.07 - niedziela - g. 19:00 > WŁODZIEMIERZ NAHORNY
05.08 - niedziela - g. 19:00 > PIOTR WYLEŻOŁ
19.08 - niedziela - g. 19:00 > ADAM MAKOWICZ & KRZYSZTOF MEDYNA
02.09 - niedziela - g. 19:00 > ADNDRZEJ JAGODZIŃSKI
16.09 - niedziela - g. 19:00 > KAMIL PIOTROWICZ
30.09 - niedziela - g. 19:00 > LESZEK KUŁAKOWSKI