Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2019 Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2019

Ponad 30 prelegentów, 600 gości i 4 na nowo zdefiniowane panele tematyczne. Eksperci sektora morskiego, samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy z Polski i Europy, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej spotkają się w Gdyni, żeby dyskutować o branży morskiej i jej wyzwaniach. A wszystko podczas kolejnej edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się już 11 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

ProgramForum Gospodarki Morskiej jest uznawane za najważniejsze w Polsce spotkanie specjalistów sektora morskiego. Od wielu lat to właśnie Gdynia jest miejscem, w którym skupia się uwaga znakomitego grona ekspertów związanych z gospodarką morską.

- Gdynia jest dumnym, morskim miastem. Jej początki to budowa portu, któremu miasto zawdzięczało wspaniały sukces i miano morskiej stolicy Polski. Dzisiaj wciąż jesteśmy otwarci na morze. Gdyński port odnosi sukcesy, a miasto, z udziałem najlepszych specjalistów z całego świata, troszczy się o strategiczne rozwiązania sprzyjające jego rozwojowi. Gdyńskie Sea City na nadmorskich terenach nabiera kształtów. Powstają nowe inwestycje biurowe i mieszkaniowe. Na targach MIPIM w Cannes, Gdynia otrzymała zaszczytny tytuł Polish City of the Future, przyznawany przez fDi Magazine z grupy Financial Times, wygrywając ten prestiżowy ranking już po raz trzeci z rzędu. Regularny sukces potwierdza słuszność strategicznych decyzji gospodarczych i tym samym zobowiązuje do dalszej wytężonej pracy na rzecz rozwoju Gdyni - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Forum, będące rzeczywistą platformą biznesu o randze najważniejszego tego typu wydarzenia w kraju, po raz kolejny dostosowuje się do wymagań, jakie stawia branża. Technologie Morskie, Porty i Logistyka, Prawo i Finanse oraz Shipping - pod takimi hasłami będą się odbywały tegoroczne dyskusje, prowadzone w Gdyni. Zagadnienia, przypisane poszczególnym panelom, pozwolą na szerszą analizę możliwości oraz wyzwań, które stawiają przed polskimi przedsiębiorstwami sektora morskiego dynamicznie zmieniające się światowe trendy oraz ich tło geopolityczne.

-Z roku na rok widać wyraźnie, że kwestią o znaczeniu podstawowym jest pytanie, w jaki sposób wzmacniać konkurencyjność Europy w zetknięciu ze wzrastającym potencjałem gospodarek azjatyckich, zwłaszcza chińskiej. Perspektywa zawirowań związanych konfliktem handlowym między USA a Chinami oraz z ewentualnym Brexitem - to dzisiaj zagadnienia, o których trzeba rozmawiać - mówi Sławomir T. Kalicki, Lider Merytoryczny Forum.

W dyskusjach na temat branży morskiej weźmie udział ponad 30 prelegentów i 600 gości. Wśród nich znajdą się m.in.: przedstawiciele europejskich portów, a także reprezentanci instytucji akademickich i przedsiębiorstw. Gośćmi forum będą m.in. Christophe Tytgat - Sekretarz Generalny SEA Europe z siedzibą w Brukseli, który w swoim wystąpieniu skupi się na przyszłości i konkurencyjności przemysłu morskiego w Europie oraz Jerzy Śledziewski, Wiceprezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska S.A, który wygłosi wykład "Biznes w poszukiwaniu stabilności - czyli jak zadbać o bezpieczeństwo w kontekście zmian na globalnych rynkach".

Podczas tegorocznego wydarzenia podkreślona zostanie współpraca polskiego oraz norweskiego sektora morskiego, o znaczeniu której opowie Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce Pan Olav Myklebust. Dyskusje dotyczące możliwości kooperacji pomiędzy polsko-norweskim biznesem kontynuowane będą w gronie obecnych na Forum przedstawicieli Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) oraz norweskiego sektora morskiego.

Jednym z tematów sesji plenarnej będzie rozwój morskiej energetyki wiatrowej, w tym budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku, które mają szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski. W trakcie Forum zostanie także zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy dwiema organizacjami działającymi w obszarze gospodarki morskiej - Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Polskie Forum Technologii Morskich.

Intencją organizatorów jest również skuteczne zaangażowanie młodego pokolenia i prezentacja możliwości zawodowych w branży morskiej. Służy temu współpraca z akademickimi kołami naukowymi, konkurs filmowy "Morze mnie kręci", a także dodatkowe seminarium poświęcone "Turystyce od morza".

Forum odbędzie się w piątek, 11 października 2019 roku, w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98.

---
fot. W. Jakubowski

Informacja o biletach

Wymagana rejestracja:
www.forum.gdynia.pl/pl/rejestracja

Czytaj także