stat
Impreza już się odbyła

Forum Indeksu 73 w Gdańsku Opinie (1)

wrz 26

czwartek, g. 9:00

Wiślinka,
Na zaproszenie
paź 16-18

środa - piątek

bilety 4000 - 5000 zł
Czym jest Forum Indeksu 73?
Zwiększanie wolności kultury, sztuki, nauki i mediów kojarzone jest na ogół z bezkompromisową walką z cenzurą. "Forum Indeksu 73" stawia sobie natomiast za cel poszerzanie przestrzeni wolności i ekspresji poprzez stworzenie cyklu spotkań z artystami czy artystkami, kuratorami oraz osobami, które działają ograniczająco na ekspresję twórczą, czasem ocierając się o funkcję cenzora, czasem w nią wchodząc.

Chcemy wyjść poza strategię nadzorowania i karania, po którą łatwo jest w zwalczaniu cenzury sięgać. Zamiast konstruować kolejną policję, tym razem ścigającą podejrzanych o cenzurę, chcemy oddolnie przyczyniać się do budowania wolnej kultury. Zależy nam na tym, by sytuować cenzurę w jej społeczno-politycznym kontekście (który często powoduje, że staje się ona funkcjonalna, i wtedy dla przywrócenia wolności kultury nie wystarczy wskazanie cenzora - jest on częścią całego pozbawionego wolności porządku). Zależy nam również na tym, by diagnostykę cenzury budować możliwie oddolnie - z udziałem osób zaangażowanych w tworzenie kultury w różnych miastach. Stąd pomysł na "Forum", do którego zapraszamy wszystkich zainteresowanych poszerzaniem przestrzeni wolnej kultury.

Pojawimy się także w Gdańsku (26.11).
Partner: Kultura Miejska
Miejsce: Klub Garnizonowy, byłe koszary we Wrzeszczu, ul. Słowackiego 3

Temat: Prawo do wolnej kultury
Prowadzenie debaty: Lidia Makowska - Indeks73

Wolność twórczą i naukową oraz prawo swobodnego dostępu do korzystania z dóbr kultury w Polsce zapewnia art. 73 Konstytucji RP, a na poziomie międzynarodowym - Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (art.27).
Kultura - podobnie jak inne obszary walki o władzę i pieniądze - podlega neoliberalnym strategiom komercjalizacji dobra wspólnego. Postępuje proces skupiania praw własności intelektualnej w kilku ośrodkach o globalnym zasięgu. Restrykcyjne przepisy uniemożliwiają swobodne rozpowszechnianie dzieł, oddając zyski nie ich twórcom, ale koncernom wydawniczym, fonograficznym czy filmowym.
Toczy się żywa dyskusja pomiędzy skonsolidowanymi siłami organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi a przedstawicielami środowisk, postulującymi odbudowanie domeny publicznej.

Organizacje zrzeszające wydawców i producentów domagają się wprowadzenia nowelizacji prawa autorskiego, obejmującego m.in. ograniczenie dozwolonego użytku poprzez wypracowanie systemu opłat za korzystanie z dóbr kultury (np. w taksówce czy u fryzjera). Lobby "przeciwko piractwu" walczy o zachowanie dotychczasowych modeli biznesowych, które zdaniem Indeksu 73 są anachroniczne w obecnej kulturze remisu i rewolucji technologicznej.

Jaki wpływ mają zwolennicy wolnej kultury na tworzenie nowych regulacji prawnych? Czy planowana nowelizacja prawa autorskiego zgodna jest z art. 73. Konstytucji RP? Jakie korzyści w wymiarze kulturotwórczym i postępu cywilizacyjnego może przynieść udostępnianie utworów w sposób otwarty (np. na licencji Creative Commons)?

Te pytania będą osią rozmowy w Gdańsku wokół wolnej kultury.