stat
Impreza już się odbyła

Forum Zabytków: wystawa archeologiczna

W piątek, 11 lutego na Historycznym Mostku w Forum Gdańsk odbył się wernisaż wystawy archeologicznej. Ekspozycja zabytków pochodzących z okresu XIV-XVIII w. przybliża zarówno gdańszczanom jak i turystom historię Targu Siennego. Kilkaset eksponatów ułożonych w pięciu tematycznych gablotach stanowi część opowieści multimedialnej o gdańszczanach. Zabytki zostały wyeksponowane wzdłuż przepływającego przez Forum Gdańsk kanału.

- Podczas wykopalisk przed budową centrum archeolodzy pozyskali blisko 130 tys. zabytków. Teraz część z nich jest prezentowana szerszej publiczności. Nasi goście będą mieli okazję poznać historię miejsca, w którym znajduje się centrum handlowe. Myślę że będzie to wyjątkowe doświadczenie. Udało nam się zachować dziedzictwo miejsca, nie tylko pokazując eksponaty, ale również opowiadając historie żyjących tu gdańszczan - informuje Magdalena Gibney z Multi Poland, dyrektor Forum Gdańsk. I dodaje:- Wystawa zostanie z nami na stałe, a eksponaty będą regularnie wymieniane.

Wśród zabytków wydobytych z wykopalisk znajdują się między innymi złote i srebrne monety, żetony, biżuteria, plakietki pątnicze oraz zabawki. Archeolodzy pozyskali również elementy zabudowy stanowiące pozostałości domów murowanych i szkieletowych, a także drewniane wodociągi, pozostałości nawierzchni ulic brukowanych i pieców.

Warto przypomnieć, że Historyczny Mostek w Forum Gdańsk pochodzi z 1807 roku. Jeden z brzegów bulwaru wyłożony został brukiem pozyskanym w wyniku prac archeologicznych prowadzonych na Targu Siennym.

- Zabytki mają wyjątkowy charakter. W gablotach można obejrzeć te najlepiej zachowane - mówi Robert Krzywdziński, kierownik badań z Pracowni Badań Archeologicznych Dantiscum w Gdańsku. - Gdyby nie wsparcie finansowe Forum Gdańsk ich konserwacja nie byłaby możliwa - dodaje.

Koszty poniesione przez Forum Gdańsk z tytułu badań archeologicznych zamykają się w kwocie blisko 6,5 miliona złotych.

Gabloty ekspozycyjne z multimedialną opowieścią
Pięć gablot tematycznych posiada wbudowane ekrany dotykowe. Dzięki temu użytkownik będzie miał możliwość poznać szczegóły dotyczące danego przedmiotu oraz opis kategorii. Będzie też miał możliwość swobodnego wyboru tematu, który chce zgłębić. Informacje na ekranie uzupełniane będą zdjęciami.

Prezentowane zabytki podzielone zostały według kategorii: biżuteria, handel, plakietki, ślusarstwo i zabawki. Warto zaznaczyć, że zabawki, które cieszyły małych gdańszczan, pochodzą z późnego średniowiecza. Biżuteria, którą podziwiać będą odwiedzający Forum Gdańsk zdobiła średniowieczne damy.

Przypomnijmy, nad treścią merytoryczną wystawy czuwa Pracownia Badań Archeologicznych Dantiscum w Gdańsku. Wystawa ma zarówno edukować jak i inspirować do zgłębiania wiedzy na temat historii miejsca, w którym znajduje się centrum handlowe Forum Gdańsk, zarządzane przez Multi Poland.