stat
PATRONAT

Fotă, czyli sztuka tworzenia opowieści ukrytej w ubiorze. Warsztaty dla dorosłych

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad możliwością postrzegania ubrań jak opowieści? Punktem wyjścia dla naszej opowieści będzie fotă - jeden z najważniejszych elementów rumuńskiego stroju ludowego. Ta tradycyjna przepaska noszona przez kobiety odsłoni przed nami historie emancypacji kobiet poprzez rzemiosło, reliktów przekazywanych z babki na matkę i z matki na córkę oraz drogi Rumunii do niepodległości kulturowej.

Podczas warsztatu projektowo-krawieckiego będziemy tworzyć mozaiki w tkaninach. Stworzone patchworki naszyjemy na spódnice, a dokładniej przepaski, własnego projektu. Do pracy wykorzystamy materiały pozyskane z drugiego obiegu - len, jedwab i konopię. Nasz proces zainspirują obrazy Nicolae Grigorescu, jego rozumienie przyrody, czasu codzienności i wiejskiego życia.

Zapewniamy wszystkie materiały. Możecie zabrać ze sobą jeden element odzieży, który jest już zużyty, ale nie chcecie wyrzucać go ze względów sentymentalnych - damy mu nowe życie. Wymagana jest podstawowa umiejętność szycia na maszynie.

Wydarzenie towarzyszy wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 22.09.2024 (niedziela), godz. 11:00-15:00
- miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) ul. Cystersów 18, Gdańsk Oliwa
- prowadzenie: Monika Górska (Mona Rena)
- koszt: bilet wstępu na wystawę
- obowiązują zapisy: zapisy@mng.gda.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Wystawa czasowa "Nicolae Grigorescu".

Wydarzenie zorganizowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia - Polska 2024-2025.

Sezon Kulturalny Rumunia - Polska 2024-2025 jest organizowany przez Rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury, ze strony rumuńskiej, oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, ze strony polskiej.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 zł
  • Bilet ulgowy
    1-12 zł
normalny – 20 zł
ulgowy – 12 zł
uczniowie i studenci 7 – 26 lat – 1 zł
bilet rodzinny, do 2 osób dorosłych (rodzice, opiekunowie) i dzieci do 18 lat – 30 zł
bilet grupowy (grupy liczące 10 i więcej osób), cena za 1 os. – 15 zł
karnet 30-dniowy – 40 zł (karnet uprawnia do jednorazowego wstępu na wystawy stałe i czasowe do każdego oddziału Muzeum w okresie jednego miesiąca od dnia zakupu)
karnet roczny, na okaziciela – 150 zł (karnet uprawnia do nielimitowanego wstępu na wystawy stałe i czasowe do każdego oddziału Muzeum w okresie jednego roku od dnia zakupu)

Przeczytaj także

lis 16

sobota, g. 13:00 - 14:30

Gdańsk,
bilety 1 zł