stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jestem tylko świadkiem wydarzeń, a moje zdjęcia są ich świadectwem. Sytuacje, które sfotografowałem nie powinny nigdy ulec zapomnieniu i się powtórzyć - przyznaje amerykański fotoreporter i fotograf wojenny James Nachtwey. 23 maja o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, w cyklu artBiografie, odbędzie się pokaz dokumentu "Fotograf wojenny", którego jest bohaterem oraz spotkanie z Wojciechem Jagielskim - autorem książek i reportaży, obserwatorem konfliktów zbrojnych.

gru 30

poniedziałek, g. 16.30

Sopot,
Wstęp wolny
Bohaterem majowych artBiografii jest James Nachtwey, amerykański fotoreporter i fotograf wojenny którego słynne zdjęcia, wystawiane w Europie i Stanach Zjednoczonych, zdobyły wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę World Press Photo w 1994 roku. To właśnie o nim opowiada "Fotograf wojenny", nominowany do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego w 2002 roku, który jest próbą wniknięcia w osobowość Nachtweya i pokazania, na czym tak naprawdę polega jego geniusz.

Christian Frei przez dwa lata towarzyszy fotografowi w jego pracy w Kosowie, gdzie dokumentuje spalone domy, w Indonezji, gdzie stara się uchwycić życie pewnej biednej rodziny, mieszkającej przy torach kolejowych, a także w Palestynie, gdy jego aparat rejestruje zamieszki i terrorystyczne ataki. Dzięki miniaturowej kamerze, którą Frei przyczepia do aparatu Nachtweya, udaje się pokazać w filmie prywatną perspektywę fotografa, jego reakcje, a nawet oddech, a przede wszystkim zupełnie wyjątkowy sposób patrzenia na świat. Kamera na aparacie fotografa jest ustawiona pod nieco innym kątem niż obiektyw jego aparatu, co pozwala również dostrzec różnicę, jaka dzieli fotografię i film.

Gościem specjalnym majowych artBiografii w IKM jest Wojciech Jagielski, dziennikarz, publicysta, autor książek i reportaży, wieloletni korespondent zagraniczny "Gazety Wyborczej", współpracownik PAP, członek redakcji "Tygodnika Powszechnego". Współpracuje również z BBC i "Le Monde". Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Jego ostatnie publikacje to: Wszystkie wojny Lary (wyd. Znak, 2015), Trębacz z Tembisy (wyd. Znak, 2013), Wypalanie traw (wyd. Znak 2012).

Rozmowę z Wojciechem Jagielskim poprowadzi Monika Szweczyk-Wittek. Była fotoedytorką m.in. w dzienniku "Rzeczpospolita". Autorka przedsięwzięć promujących fotografię, jurorka w konkursach, recenzentka na przeglądach portfolio Współzałożycielka Napo Images. Współkuratorka wystawy "Album rodzinny: SPOJRZENIA. Fotografie z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią". Kierowała projektem Cyfrowy TR - procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Jest współwłaścicielką studia portretu - Studio 810. Pracuje nad książką i wystawą poświęconą polskim fotoreporterkom.

artBiografie | James Nachtwey, spotkanie z Wojciechem Jagielskim
Data: 23 maja godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Film: Fotograf wojenny / War Photographer , reż. Christian Frei Szwajcaria, 2001, 96 min
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=KQe2-nuDp-E
---
artBiografie to cykl filmów dokumentalnych, który potrwa do czerwca 2018 roku. Jest poświęconych artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Twórcom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość. O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.