Pierwsza część historii gdańskich zakładów fotograficznych, w której opisano życie i twórczość pionierów fotografii pracujących w Gdańsku w latach 1839-1862. Zgromadzone informacje są owocem szczegółowych badań naukowych prowadzonych przez Autora przez ostatnich sześć lat i dotychczas nie były publikowane.
Zostały przedstawione w sposób chronologiczny, rok po roku i miesiąc po miesiącu, a całość została osadzona na tle historii polskiej i światowej fotografii. Oprócz szczegółów z życia gdańskich pionierów fotografii, w albumie po raz pierwszy opublikowano najstarsze dagerotypy z zakładów Carla Damme, Eduarda Deplanque i Oskara Weissa, a także pierwsze portrety na papierze z zakładów Eduarda Flottwella oraz atelier Busse & Dorbritz. Jednak największym atutem tej książki są wysokiej jakości reprodukcje pierwszych fotografii z widokami Gdańska, Malborka, Tczewa i Torunia, z których większość jest publikowana po raz pierwszy od 150 lat.
Prawdziwą ozdobą albumu jest rozkładana, blisko metrowa panorama Gdańska, wykonana przez Eduarda Flottwella jesienią 1853 roku. Wszystkie fotografie zostały poddane dokładnej renowacji komputerowej i również zostały przedstawione w sposób chronologiczny, aby zaprezentować, jak w ciągu lat zmieniały się technologia i technika fotografowania. W książce znajduje się ponad 100 najstarszych zdjęć i starannie wybranych ilustracji dotyczących historii fotografii. Specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa Autor opracował na podstawie zachowanych planów przestrzenną wizualizację zakładu fotograficznego Eduarda Flottwella przy Reitbahn 7.
O Autorze:Ireneusz Dunajski urodził się 6 listopada 1972 roku w Tczewie. Obecnie mieszka w Gdyni. Pasjonat i kolekcjoner starych fotografii oraz historycznych pamiątek z Tczewa i okolic Gdańska. Po skończeniu szkoły średniej rozpoczął swoją zawodową przygodę w branży wydawniczej. Od ponad 20 lat pracuje jako grafik komputerowy
i fotograf. W tym czasie uczestniczył w wielu prestiżowych projektach wydawniczych i ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Gdańskim. W 2000 roku założył własną firmę, i od tego momentu pracuje jako "freelancer". W listo-padzie 2005 roku zadebiutował jako wydawca i wydał autorski kalendarz z fotografiami Tczewa. Rok później ufundował, zaprojektował i odsłonił pamiątkową tablicę na cześć wybitnego mieszkańca Tczewa, podróżnika i przyrodnika Johanna Reinholda Forstera. W 2007 roku wydał własnym nakładem swój pierwszy autorski album fotograficzny "Gdańsk Sopot Gdynia", a 2 lata później na rynku ukazał się kolejny album z jego fotografiami "Gdynia. Życie Miasta". Pod koniec 2006 roku rozpoczął badania nad historią fotografii w Gdańsku. W październiku 2012 roku opublikował artykuł, w którym przedstawił no-we dowody, wskazujące, że słynny dagerotyp "Boulevard du Temple" został wykonany w październiku 1837 roku. Na początku 2013 roku
w polskiej i niemieckiej prasie ukazał się jego artykuł na temat życia i twórczości pierwszego artysty fotografa z Gdańska - Eduarda Flottwella.
"Fotografia w Gdańsku 1839-1862" jest już trzecią książką wydaną własnym nakładem.
W przygotowaniu jest kilka albumów z autorskimi fotografiami oraz druga część historii gdańskich zakładów fotograficznych, opisująca lata 1863-1877.
Dodatkowo, na końcu albumu zamieszczono autorską kopię planu Buhsego z zaznaczonymi wszystkimi zakładami fotograficznymi oraz dokładny spis fotografów, którzy przebywali i ogłaszali się w Gdańsku w latach 1839-1862. Album "Fotografia w Gdańsku" to obowiązkowa lektura dla miłośników i mieszkańców tego miasta. Bez wątpienia powinien się znaleźć w biblioteczce każdego historyka i fotografa.