"Free Ukraine!" To hasło przyświeca organizatorowi cyklu koncertów, które już w kwietniu zjednoczą polską i ukraińską scenę muzyczną. Taką też nazwę przyjął sam cykl, z którego dochód zostanie przeznaczony na Polską Misję Medyczną, niosącą pomoc humanitarną mieszkańcom Ukrainy. Free Ukraine, w ramach którego wystąpią Troye Zillia i DAGADANA, wystartuje 24 kwietnia w krakowskim klubie Kwadrat.
Pomysłodawcą i organizatorem cyklu koncertów Free Ukraine jest Randan Music, twórca projektu Wygramy muzyką. Właśnie pod szyldem tego projektu odbędzie się cykl wydarzeń, w ramach których polsko-ukraińskie muzyczne połączenie zagra przeciwko wojnie i w intencji pomocy.
blues / soul - koncerty w Trójmieście
Pomagać można na wiele sposobów. Jedni organizują zbiórki, inni udostępniają swoje mieszkania uchodźcom. My, włączając się w te wszystkie inicjatywy, chcemy jeszcze więcej. A tym, co jest nam najbliższe, jest muzyka. Stąd pomysł na kontynuację projektu Wygramy muzyką w tej formie - mówi Michał Sadanowicz z Randan Music - W trakcie pandemii koncerty miały dodawać otuchy, bo kontakt z drugim człowiekiem był ograniczony. Teraz mówimy, że działając i będąc razem, możemy więcej. Tworząc projekt Wygramy muzyką nie spodziewaliśmy się, że jego nazwa nabierze tak dosłownego znaczenia.
Na scenie Free Ukraine wystąpią: polsko-ukraiński kolektyw DAGADANA oraz ukraiński zespół Troye Zillia.DAGADANA już od ponad 13 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. Jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival. Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 25 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej. Nowa płyta "Tobie" jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Na trasie koncertów pojawią się również inni artyści.
Troye Zillia to zespół łączący ukraińskie, folkowe i zanurzone w ludowych pieśniach brzmienie z jazzem. W ciągu 5 lat istnienia zespół wydał 4 albumy, 8 prac wideo i dał ponad 200 koncertów w Ukrainie, na terenie całej Europy, w Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Ostatnia płyta (2019 rok) pod tytułem ENDORFINY to wybór pieśni ukraińskich o miłości z różnych regionów kraju. Oryginalne brzmienie, wyrafinowane etno motywy i pozytywny ładunek kompozycji, zmieszane z napędowymi stylami R&B, D&B, afro-cuban, jazz, tworzą szczególny styl albumu - etno fusion.
Ten projekt to nie tylko kolejna inicjatywa, która ma na celu niesienie pomocy naszym wschodnim sąsiadom. To również szansa na obudowanie nadziei i poczucia wspólnoty, które są w tym trudnym czasie niezwykle ważne. Tylko działając razem, jesteśmy w stanie zachować pełnię sił. A to jest kluczowe, bo bez wątpienia będzie potrzebna długofalowa pomoc - dodaje Michał Sadanowicz.