Freedom & Peace Day 2 Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Była połowa lat 80. Nadzieje w ludziach zabił stan wojenny, tymczasem na ulice wyległy Krasnoludki, żeby śmiechem walczyć z komunistami. Zapraszamy na FREEDOM & PEACE DAY 2 w programie: warsztaty przygotowywania happeningów, zwiedzanie wystawy stałej z dawnymi opozycjonistami, giełda płyt winylowych i didżeje, pokaz filmu i dyskusja, a na koniec koncert Kormoranów. Tego dnia w ECS najważniejsza będzie Pomarańczowa Alternatywa!

27 lipca - 6 sierpnia 2020, g. 09:00

Wyspa Sobieszewska
sie 20-22

czwartek - sobota, g. 21:00

Gdynia,
Kiedy na początku lat 80. powstawała Pomarańczowa Alternatywa, mało kto wierzył, że z komunizmem można walczyć z uśmiechem na twarzy. Początkowo imię "Pomarańczowej Alternatywy" nadano pismu wydawanemu podczas strajku w budynku Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego (pismo wydawane od września do grudnia 1981).

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Pierwszą akcją pomarańczowych było rysowanie krasnoludków na murach w największych polskich miastach. Krasnoludki pojawiały się na wielkich plamach farby, pozostawionych przez milicjantów zamalowujących antykomunistyczne napisy. Rysunki, wzbudzające wiele domysłów i emocji, były pionierskimi działaniami polskiego street artu.

Prawdziwą sławę Pomarańczowa Alternatywa zyskała jednak w połowie lat 80. Kolorowe happeningi, realizowane przez pomarańczowych we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Lublinie, miały poprzez parodię obnażać absurdy systemu komunistycznego. "Krasnoludki na Świdnickiej", "Precz z U-Pałami", "Papier toaletowy - tzw. pierwsze rozdanie" - to tytuły niektórych akcji organizowanych przez aktywistów wrocławskiej Alternatywy. W Łodzi podczas happeningu "Galopująca inflacja" młodzi aktywiści biegali po ulicy Piotrkowskiej z tabliczkami "galopująca inflacja", aż do momentu zatrzymania ich przez milicję, kiedy to głośno gratulowali funkcjonariuszom, że udało im się powstrzymać galopującą inflację.

- Poprzez swoje stroje i zachowanie podczas manifestacji wprowadzaliśmy służby w zakłopotanie. Wyglądało to komicznie, kiedy milicjanci ganiali krasnoludki, albo gdy aresztowali je - wspomina Krzysztof Skiba, jeden z działaczy Pomarańczowej Alternatywy w Łodzi.

Warszawscy pomarańczowi rozpoczęli swoją działalność od meczu "KS Nędza - FC Dobrobyt", który rozegrali członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Akcję zakończyła interwencja milicji.

W akcje Pomarańczowej Alternatywy z entuzjazmem włączali się również artyści, m.in. muzycy grupy Kormorany. W ramach FREEDOM & PEACE DAY zespół ten wystąpi w klubie Wydział Remontowy. Do dziś działacze Pomarańczowej Alternatywy pozostają aktywni, m.in. tworząc grafiki, murale, organizując happeningi. Historię tego ruchu przypominamy w sali E naszej wystawy stałej, a osobiście opowiedzą ją działacze Pomarańczowej Alternatywy podczas subiektywnego zwiedzania wystawy stałej oraz dyskusji w ECS.

To druga edycja FREEDOM & PEACE DAY. W ubiegłym roku (19 marca 2016) wspominaliśmy działalność Ruchu "Wolność i Pokój", pierwszego niezależnego młodzieżowego ruchu pacyfistyczno-ekologicznego w bloku wschodnim. Inicjatorami wydarzenia są Krzysztof Skiba - muzyk i satyryk, lider grupy Big Cyc, działacz antykomunistycznych organizacji młodzieżowych oraz Paweł "Konjo" Konnak - performer, poeta, reżyser filmowy.

PROGRAM

9 czerwca 2017, piątek

AKCJA HAPPENING
Dwudniowe warsztaty przygotowywania happeningów poprowadzi aktywista Pomarańczowej Alternatywy, Jacek "Ponton" Jankowski.
godz. 17:00 / sale warsztatowe (III piętro)
REJESTRACJA od 15 maja

10 czerwca 2017, sobota

BARDZO ŻYWE EKSPONATY NA WYSTAWIE STAŁEJ ECS
czyli dawni aktywiści Pomarańczowej Alternatywyw roli przewodników
11:00 / Wojciech "Sobol" Sobolewski / Warszawa
12:00 / Alicja Grzymalska / Wrocław
13:00 / Andrzej Miastkowski vel Egon Fietke / Łódź
REJESTRACJA od 15 maja

CZARNE PŁYTY NA POMARAŃCZOWE ŚWIĘTO
giełda płyt winylowych
od 12:00 / sala wystaw czasowych

AKCJA HAPPENING
Dwudniowe warsztaty przygotowywania happeningów poprowadzi aktywista Pomarańczowej Alternatywy, Jacek "Ponton" Jankowski.
14:00 / sale warsztatowe (III piętro)
REJESTRACJA od15 maja

JAK ZOSTAĆ KRASNOLUDKIEM
film i dyskusja
godz. 18:00 / audytorium / wstęp wolny

KONCERT ZESPOŁU KORMORANY
godz. 21:00 / klub Wydział Remontowy / wstęp wolny


projekt graficzny | Damian Chrul
patronat | Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk