stat
Impreza już się odbyła

Fuego Del Mar / Windows on fire

Pierwszego dnia w ramach wernisażu artyści na żywo wykonają instalację audiowizualną.
Kolejne dni to wizualizacje i dźwięk z nagrania, odtwarzane bez obecności twórców.

kwi 13

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
Windows on Fire - Systemy operacyjne, aplikacje, gry komputerowe, komunikatory. Tysiące otwartych zakładek, setki niepotrzebnych słów. Ogień rozprzestrzenia się szybciej w otwartych przestrzeniach. Budynki płoną szybciej przy otwartych oknach. Znikamy w obcych przestrzeniach nieistniejącego realnie świata po drugiej stronie monitora, kasując ślady, paląc za sobą tropy, spalając siebie samych w imię nieistotnych idei, prowokując katastrofy. Jednak koniec nie musi być zatrważający. Przed ostatecznym spopieleniem laptopów, komputerów, całej infrastruktury zapewniającej nam kontakt z tym, co widoczne, lecz nienamacalne, przeżylibyśmy chwilę błogiego rozluźnienia. Podczas procesu spalania plastiku wydzielają się z niego odurzające toksyny, działające na umysł podobnie do opiatów. Rozszczelnione okna w mieszkaniu. Otwarte okienka w przeglądarkach. Niech płoną dla nas. Windows on fire.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


FUEGO DEL MAR (z hiszpańskiego Pożar morza) jest projektem muzycznym, powstałym na skutek przecięcia się dwóch żywiołów oraz form sztuki. Ogień główne źródło inspiracji oraz tworzywo wykorzystywane przez pirografkę Zuzannę Dolegę, oraz woda, esencjonalna dla pejzaży dźwiękowych tworzonych przez Michała Miegonia tworzą formę, łączącą współczesną muzykę elektroniczną (Ambient, Hypnagogic Pop, Experimental) z żywą materią i pirograficzne wizualizacje. Celem Fuego Del Mar jest przedstawienie słuchaczom tego, jak może zabrzmieć symbioza technologii z tym, co pozornie nieuchwytne. Nagrania płonących przedmiotów oraz preparowane dźwięki interakcji z wodą tworzą nieoczywiste, ale wciągające rytmiczne kompozycje.
https://somnambuliczne.pl/fuego-del-marfacebook.com/FuegoDelMarPL

Zuzanna Seweryna Dolega pirografia, field recording. Urodzona w 1990 r. w Gdyni, gdzie mieszka i tworzy w dziedzinie sztuk wizualnych. Uczestniczka wielu wystaw i projektów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Od 2012 roku specjalizuje się w technice pirografii, którą łączy ze sztuką papieru, tkaniną artystyczną, instalacjami dla miejsca. Pole badawcze zajmuje również neuroestetykę oraz synestezję w sztuce.

Michał Miegoń programowanie, gitara, Muzyk i producent, lider tria Kiev Office. Miłośnik wszelkich cieków wodnych, zodiakalna ryba. Od 2002 roku współpracował m.in. z Homosapiens, Andrzejem Przybielskim, Made in Poland, występował m.in. w The Shipyard, Karol Schwarz All Stars czy Sunday Pagans. Oprócz muzyki przewodnik po zapomnianych rubieżach Gdyni i Kaszub.

Projekt realizowany w ramach cyklu WINDOWS 2020. NOWE ZJAWISKA - CYKL WYSTAW W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ / LKW GALLERY - Strajki klimatyczne, pożary, topniejące lodowce, wymierające gatunki zwierząt, mutujące wirusy i życie w kwarantannie, a przy tym zagrożenie terroryzmem, strach przed obcymi, powracające tendencje nacjonalistyczne... Można powiedzieć, że żyjemy w ciekawych czasach, gdzie dystopijne wizje stają się rzeczywistością i żeby jakoś przetrwać, z jednej strony trochę wypieramy problemy, stopniowo adaptujemy się, uciekamy w cyberprzestrzeń i marzymy o lotach w kosmos, a z drugiej czujemy narastający wewnętrzny bunt i lęk przed tym, co jeszcze nas czeka i próbujemy coś zmienić. Okno LKW Gallery przez najbliższe pół roku będzie pełniło funkcję swoistego Black Mirror - ukaże wizje 6 młodych trójmiejskich artystów i artystek, ich komentarze do obecnej sytuacji, jak i wyobrażenia niedalekiej przyszłości. Damy głos młodej generacji twórców, aby w osobisty sposób odnieśli się bieżących tematów, które najbardziej ich zajmują. Może ich sztuka stanie się formą remedium, może sprowokuje do refleksji, a może będzie tylko ironicznym komentarzem?

Przestrzeń LKW Gallery będzie pełnić funkcję witryny, przez którą można z zewnątrz oglądać rzeźby, instalacje, interwencje, prace wideo, performans, albo też pełnić rolę studia, z którego transmitowane będą akcje artystyczne. Każdy z zaproszonych artystów i artystek wykorzystując dowolne medium, przygotuje swoisty spektakl, którego widzami będą zarówno odbiorcy sztuki, jak i przypadkowi przechodnie.

Kuratorka: Anna Szynwelska
Dział Sztuki w Przestrzeni Publicznej CSW ŁAŹNIA.