Tydzień Akcji dla Świata bez Czarnobyla i Fukushimy organizowany jest w 14 krajach świata, w tym w Polsce przez Fundację Sedlaka we współpracy z organizacja IBB z Dortmundu. W tym roku przypada 30 rocznica wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Z tej okazji obchody w Polsce są największe od wielu lat. Cały program Tygodnia Akcji w 5 województwach Polski przewiduje: spotkania z naocznymi świadkami i likwidatorami skutków po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu w szkołach, a także Magiel obywatelski o energii atomowej w Teatrze Polskim we Wrocławiu, koncert 'Dla przyszłości w 30 rocznicę' w Słupsku, gdzie zagrają: Mikołaj Trzaska, Grzegorz Nawrocki, Olo Walicki oraz premierę filmu 'A nuclear story: Fukushima', której towarzyszyć będzie konferencja i wystawa zdjęć. W akcję zaangażowani są członkowie Fundacji Wolność i Pokój, TOTARTu oraz aktywiści ekologiczni z Polski.
Film 'A nuclear story: Fukushima' został udostępniony na wydarzenie przez Millenium Docs Against Gravity, który będzie miał swoją trójmiejską odsłonę 18-25 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym, a najlepszy film otrzyma nagrodę Prezydenta Miasta Gdynia.
termin| 26 kwietnia, wtorek miejsce | ECS, pl. Solidarności 1, Gdańsk wstęp | wolny + REZERWACJA MIEJSC na projekcję filmu godzina | 17.00
| OTWARCIE WYSTAWY / ogród zimowy Ekspozycja dokumentuje pobyt byłego premiera Japonii Naoto Kana w Polsce w 2014 roku oraz działania polskich aktywistów ekologicznych na Pomorzu. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających tylko 26 kwietnia.
| DLA PRZYSZŁOŚCI W 30 ROCZNICĘ, konferencja / audytorium - Jan Haverkamp - Greenpeace - Dariusz Szwed - Zielony Instytut - Beata Maciejewska - Przestrzenie Dialogu, pełnomocniczka prezydenta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji - Volodymyr Strizhak - likwidator skutków wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu - Aleksander Kłosiewicz / Marek Krukowski z Fundacji Wolność i Pokój - Ewa Dryjańska - działaczka ekologiczna - Andrzej Sławiński - Muses.tv
Film pokazuje skalę i prawdziwy wymiar tragedii, jaka miała miejsce 11 marca 2011 roku w Japonii. Kraj doświadczył największego od 140 lat kataklizmu. Wielka fala tsunami wdarła się na ląd, niszcząc wszystko na swojej drodze. Uszkodziła elektrownię atomową Fukushima, powodując katastrofę naturalną. Podążamy śladami Pio d'Emilia, włoskiego reportera telewizji Italian Sky News, który od 30 lat mieszka w Japonii, a w dniu trzęsienia ziemi był w Tokio. W ECS odbędzie się polska premiera filmu.
Obecność na premierze zapowiedzieli: Volodymyr Strizhak zajmujący się likwidacją skutków wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu oraz Pio d'Emilia, dziennikarz, współtwórca filmu.