stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Futbol w świecie sztuki - promocja książki Opinie (1)

W dniu rozpoczęcia EURO 2012 nakładem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku i Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się publikacja Futbol w świecie sztuki pod redakcją profesora Jana Ciechowicza z Uniwersytetu Gdańskiego i profesora Waldemara Moski - rektora AWFiS w Gdańsku. W ten sposób środowisko akademickie i przedstawiciele świata kultury postanowili uczcić obecność mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce.

paź 3-5

czwartek - sobota, g. 14:00

Sopot, Bohaterów Monte Cassino 6A
Wstęp wolny
Promocja odbędzie się 21 czerwca (czwartek) o godz. 17:00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35)

Spotkanie poprowadzą dyrektorzy departamentów kultury i sportu Urzędu Marszałkowskiego: Władysław Zawistowski i Maciej Kowalczuk

W programie m. in.:
- słowo wstępne Marszałka Mieczysława Struka
- dwugłos o książce: prof. Błażej Śliwiński (historyk) i dr Maria Otto ( filolog klasyczny)
- wielogłos o książce Autorów obecnych na sali
- lektura wybranych fragmentów książki przez aktorów-kibiców: Krzysztofa Gordona (Teatr Wybrzeże, Gdańsk) i Grzegorza Wolfa (Teatr Miejski, Gdynia)
- Spotkaniu towarzyszy wystawa fotograficzna "Gdańsk Press Photo: Moja piłka nożna"
- na stole: poczęstunek kibica

Celem publikacji Futbol w świecie sztuki jest prezentacja szerokiego spojrzenia na piłkę nożną, obejmującego zjawisko na płaszczyźnie jego obecności w sztuce (literatura, film, malarstwo, ale także architektura) oraz nauce (socjologia, antropologia, psychologia). Teksty do książki przygotowały czołowe postaci polskiej humanistyki - tu wymienimy m.in. nazwiska: Ludwika Stommy - antropologa, profesora paryskiej Sorbony; profesora Dariusza Kosińskiego - czołowego polskiego teatrologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego; profesora Tadeusza Lubelskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego - czołowego w skali ogólnopolskiej filmoznawcy i historyka filmu czy wreszcie pana Wojciecha Grabianowskiego - głównego projektanta stadionu piłkarskiego PGE Arena w Gdańsku, który także przygotował tekst do naszego tomu, opisujący jego przygodę pracy nad projektem. Książka to wydawnictwo unikatowe w skali ogólnopolskiej - uzupełniające widoczną lukę, a jednocześnie uwidaczniające cały złożony potencjał, tkwiący w fenomenie futbolu.

"Zbliżające się mistrzostwa wyzwalają u nas różne reakcje - od lęku, przez obojętność do entuzjazmu. W tej publikacji wydaje się jednak dominować nie tyle entuzjazm, ile ciekawość badaczy, co nastąpi, jeśli przyjrzymy się z różnych stron zjawisku kulturowemu tak skomplikowanemu, a tak popularnemu i powszechnemu. Nawet dość pobieżny rzut oka na książkę uzmysławia, że efekt jest bardzo interesujący. Eklektyzm okazał się zatem i potrzebny, i pomocny - bowiem futbol to zjawisko obejmujące różne terytoria".
z recenzji wydawniczej prof. Dobrochny Ratajczakowej