stat
Impreza już się odbyła
W dniach od 29 do 30 czerwca 2009 r. mieszkańcy Głównego Miasta Gdańska wezmą udział w innowacyjnej grze strategicznej Future City Game (Gra Miasto Przyszłości). Tematem gry jest ożywienie i poprawa wizerunku podwórzy historycznego centrum miasta. Gra odbędzie się w siedzibie Biura Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 przy ul. Długi Targ 39/40. Dwudniowe warsztaty zakończy otwarta dyskusja oraz podwórkowy koncert zespołu Loco Star.

Organizatorami gry są: British Council, Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta oraz Biuro Prezydenta ds. Kultury.

Gdańsk, miasto kreatywne
Metodologia gry została opracowana przez British Council w ramach projektu Creative Cities (Kreatywne miasta). Grę przeprowadzono w kilkunastu metropoliach świata, m.in. Oslo, Glasgow, Kopenhadze. Jej celem jest wypracowanie najlepszych koncepcji na ożywienie ulic, dzielnic czy całych miast oraz poprawa warunków życia mieszkańców. Gra dowodzi, że twórcze podejście, innowacja, inicjatywa i przedsiębiorczość samych mieszkańców mogą ulepszać życie w miastach. Ponadto idea aktywizacji mieszkańców oraz tworzenia atrakcyjnych przestrzeni publicznych doskonale się wpisuje w starania Gdańska o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Przedmiot gry - podwórza Głównego Miasta Gdańska
Projekt ma formę dwudniowych warsztatów. Jego celem jest wyłonienie najlepszych pomysłów na ożywienie podwórzy Głównego Miasta Gdańska, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik kreatywnego myślenia. Koncepcje, które zostaną wypracowane podczas warsztatów, mają pomóc w pogodzeniu interesów mieszkańców i władz w dążeniu do poprawy wizerunku kulturalnego centrum Gdańska.
W pierwszej kolejności projekt obejmie kwartały ul. Piwnej, św. Ducha, Kołodziejskiej i Koziej oraz ul. Piwnej, św. Ducha, Koziej i Szewskiej. Podwórza niemal bezpośrednio sąsiadują z Traktem Królewskim, czyli ul. Długą i Długim Targiem, będącymi turystyczną wizytówką Gdańska.

Uczestnicy i metodologia miejskiej gry
Zgodnie z metodologią "Gry Miasto Przyszłości" w warsztatach weźmie udział od 25 do 30 osób oraz grupa obserwatorów.

Uczestnicy to reprezentanci różnych środowisk: mieszkańcy Głównego Miasta Gdańska, architekci, urbaniści, artyści, socjologowie oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Gdańska i Biura Rozwoju Gdańska. Obserwatorem warsztatów może być każda osoba zainteresowana nowoczesną organizacją przestrzeni miejskiej i rozwiązywaniem problemów ich mieszkańców.

Mistrz Gry przeprowadzi uczestników przez 10 etapów gry, które obejmują m.in.: analizę problemów globalnych i lokalnych oraz perspektyw miasta (gospodarczych, społecznych, ekologicznych, kulturowych), generowanie pomysłów na przyszłość, testowanie pomysłów w terenie wśród specjalistów, mieszkańców, turystów, urzędników i obserwatorów oraz prezentacja na forum ostatecznych koncepcji wypracowanych w grupach. Ostatnim krokiem, w którym biorą udział zarówno grający, jak i obserwatorzy, jest ocena wszystkich wypracowanych koncepcji. Kryteria, jakie będą brane pod uwagę to m.in.: atrakcyjność, innowacja, zbieżność z wyzwaniami lokalnymi i globalnymi, związanie ze społecznością, możliwość wykonania.

Program gry i atrakcje
Warsztaty odbędą się w godz. od 9 do 17 w Biurze Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 przy ul. Długi Targ 39/40. Otwarta dyskusja z udziałem Prezydenta Miasta Gdańska rozpocznie się we wtorek o godz. 16.30. Po dyskusji ok. godz. 18.00 na podwórzu w kwartale ul. Piwnej, św. Ducha, Kołodziejskiej i Koziej odbędzie się koncert Loco Star.

Przeczytaj także