Kolejne arcydzieło kina niemego z akompaniamentem mistrzów gatunku - formacji Czerwie 29 października można zobaczyć w Teatrze Szekspirowskim.
"Gabinet Doktora Caligari" to film z 1920 roku w reż. Roberta Wiene, to jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło duży wpływ na rozwój europejskiej kinematografii.
Podczas miejskiego jarmarku tajemniczy doktor Caligari (Werner Krauss) prezentuje lokalnej gawiedzi swego podopiecznego, Cesara (Conrad Veidt). Przerażający lunatyk, postać z pogranicza życia i śmierci, na oczach widzów budzi się z głębokiego snu. Gdy jeden z gapiów pyta go o swą przyszłość, zgodnie z przepowiednią Cesara ginie następnego ranka. Tak rozpoczyna się seria dziwnych morderstw, o które podejrzany będzie wspomniany somnambulik. Śledztwo, przeprowadzone przez Francisa (Friedrich Fehér), doprowadza do odkrycia tajemnicy obłąkanego manipulatora. Okazuje się, że ktoś wykorzystuje Cesara do zabijania niewinnych ludzi.
"Gabinet Doktora Caligari" jest bezsprzecznie kamieniem milowym w historii kina, ponieważ pokazuje, w jaki sposób zmieniały się narracje i jak kształtował się język filmu. Film Wienego to podróż do czasów, gdy kino stawiało przed widzem wymagania - dlatego aby się nim delektować, trzeba użyć wyobraźni...
Projekcji filmu towarzyszyć będzie żywiołowy akompaniament zespołu Czerwie, który już trzykrotnie gościł w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, dając niezapomniane koncerty. Czerwie to niezależna polska formacja, której styl, to pogranicze folku i etno, inspirowany teatrem absurdu i filmem. Na swoim koncie mają muzykę do wielu projektów teatralnych (m.in. "Albośmy to jacy, tacy" w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie oraz dla Teatru Klinika Lalek) filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura), a ostatnio do produkcji TVN oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pt. "Nie wolno się brzydko bawić" w reżyserii Urszuli Sochackiej.
Ponadto, w swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 wydali album pt. "Padlina" z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka i Andrzeja Przybielskiego. Natomiast w 2013 roku grupa wydała pierwszy album z muzyką do filmu niemego pt. "Czerwie Nosferatu Live". Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi "Mania" (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego "Metropolis" wydana w marcu 2017. W 2018 roku muzycy wydali ścieżki do filmów "Kult Ciała" M. Waszyńskiego i "Gabinet Doktora Caligari". Do tej pory grupa zagrała ponad 700 koncertów w Polsce i w Europie.
Skład zespołu Czerwie:W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków - Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia - a ich instrumentarium, to: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon i syntezatory.