Wykonawcy:Jerzy Sapiejewski fortepian
Anna Fabrello sopran
Magdalena CichockaKrystyna StańkoTrio Emila KowalskiegoKwintet Blaszany Heveliuss BrassBig Band Szkoły Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu
Zespół „Flamingo”Po 40 latach, ponownie na scenie Opery Bałtyckiej pojawi się jeden z prekursorów jazzu w Polsce, Jerzy Sapiejewski. Legendarny twórca, działający obecnie w Stanach Zjednoczonych, przedstawi m.in własne kompozycje. Towarzyszyć mu będą młodzi jazzmani i... artyści na co dzień wykonujący muzykę klasyczną. Pośród nich sopranistka Anna Fabrello, Magdalena Cichocka, Krystyna Stańko, Kwintet Blaszany Heveliuss Brass i jego goście, Big Band Szkoły Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu i (w charakterze oldboy’ów) – legendarny, istniejący od roku 1958 zespół „Flamingo”. W przerwie koncertu – wernisaż wystawy Tomasza Bachanka „ Gdańskie Bachanalie”, a po koncercie – ciąg dalszy jazzowych emocji. W foyer Opery, zaaranżowanym w stylu klubu jazzowego –"Jamm session" z udziałem Krystyny Stańko, Romualda "Małego" Sławińskiego oraz TRIA Emila Kowalskiego.
Koncert poprowadzą Krystyna Stańko i Jan Konop.
Gali towarzyszy inauguracja działalności w Operze Bałtyckiej Galerii „Klucznik” i wernisaż prac malarskich Tomasza Bachanka
Jerzy Sapiejewski, kompozytor, pianista, wykładowca. Studiował na Politechnice Gdańskiej i Akademii Muzycznej w Gdańsku. W młodości związany ze studenckim ruchem muzycznym, głównie jazzowym, gdzie dał się poznać jako wybitny pianista i kompozytor. Jest jednym z głównych współtwórców tzn. trzeciego nurtu w jazzie. Laureat nagrody m.in. na Festiwalu "Jazz nad Odra". Wystąpił na warszawskim "Jazz Jamboree". Udział w Festiwalu Gunthera Schullera w Tanglewood. Profesor sztuk performatywnych na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym New Century Music. Prowadzi prace nad wykorzystywaniem nowoczesnej technologii w łączeniu różnych środków wyrazu artystycznego. Autor kompozycji na instrumenty akustyczne i elektroniczne, tworzy dla radia, telewizji i teatru. Ma na koncie koncerty w tak prestiżowych salach jak: Kennedy Center, Carnegie Hall czy Biblioteka Kongresu USA. Jest laureatem szeregu nagród ASCAP. Programy jego koncertów wypełniają utwory inspirowane tradycją akustycznej muzyki klasycznej oraz jazzu, wzbogacone elementami współczesnej awangardy i możliwościami brzmieniowymi elektroniki, tworzone spontanicznie przy interaktywnym współudziale publiczności.
Hevelius Brass - gdański kwintet instrumentów dętych blaszanychw składzie: Paweł Hulisz – trąbka, trąbka piccolo, flugelhorn, Piotr Kowalkowski – trąbka, trąbka piccolo, Michał Szczerba - waltornia, Bogdan Kwiatek - puzon, Łukasz Gruba - tuba. Wrażliwość, elegancja, nienaganny styl i szlachetne brzmienie zespołu sprawiają, że publiczność chętnie i z przyjemnością uczestniczy w jego koncertach. Młodzi muzycy z dużym wyczuciem potrafią zagrać zarówno utwory klasyczne rodem z baroku i renesansu, jak i oryginalne transkrypcje standardów jazzowych i muzyki popularnej.
Hevelius Brass uczestniczył w wielu poważnych projektach artystycznych w Polsce i za granicą. Grał dla różnych audytoriów, od koncertów kameralnych po wielkie imprezy plenerowe, m.in. na zamku w Kalmarze, podczas Dni Pomorza Gdańskiego w Bremie, w ramach festiwalu „Muzyka
i Architektura” w Toruniu, I Międzynarodowego Zjazdu Miast Hanzeatyckich - Goleniów 2005, gali rozdania nagród XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni transmitowanej w Programie II TVP.
Zespół jest laureatem VI Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Instrumentów Dętych, organizowanego wspólnie przez prof. Romana Siwka i warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina pod patronatem Ministerstwa Kultury, a także zdobywcą I nagrody Muzycznego Forum Młodych, konkursu organizowanego przez Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku i fundację Barbary Bieleckiej Musica Mundi, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.
Hevelius Brass koncertował z Illinois Brass - najstarszym i jednym z najbardziej znanych kwintetów dętych blaszanych na świecie, którego członkami są profesorowie i wykładowcy uczelni amerykańskich, m.in. Ronald Romm, współtwórca słynnego Canadian Brass.
W koncercie zespołowi towarzyszą:
Marek Jurski - absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej na wydziale kompozycji i teorii muzyki, w klasie prof. Marka Podhajskiego. Pianista, aranżer, kompozytor, wykładowca akademicki, uznany autor prac naukowych o Henryku Mikołaju Góreckim i Wojciechu Kilarze. Jako muzyk sesyjny nagrał kilka płyt. W dorobku kompozytorskim ma kilkadziesiąt piosenek głównie o tematyce dziecięcej.
Tomek Przyborowicz - gitarzysta basowy, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Poza Hevelius Brass współpracuje z wieloma formacjami muzycznymi: Keepin` Tradition Jazz Quartet, No Limits, Groovekojad, Ha-Dwa-O!, Jarek Ziętek Band, Coolmenacya, Akwarium, Apteka, Made in Heaven. Obecnie z grupą Deluks przygotowuje autorski projekt pod nazwą Hip-Hopotam. Ponadto współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz z Maybe Theatre Company z Gdańska. Kilkakrotnie brał udział w nagraniach dla TVP oraz TVN.
Paweł Szewczyk – perkusista, wibrafonista (Mallet Kat Controller), absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie ad. Mirosława Adrjańczyka. Studiował również w klasie wibrafonu jazzowego Karola Szymanowskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jako perkusista współpracował m.in. z Urszulą Dudziak, André Ochodlo, Teatrem Muzycznym w Lublinie i w Gdyni, Teatrem Atelier im. A. Osieckiej w Sopocie, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Stromski Orchestra w Gdyni, Kassak Brass Ensamble.
Współpracuje jako muzyk orkiestrowy z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Filharmonią Lubelską, Hanzeatycką Orkiestrą Kameralną, Cappellą Gedanensis, Gdyńską Orkiestrą Kameralną. Jako wibrafonista współtworzy formację the glennSKii`s.
Anna Fabrello - sopran. Absolwentka wydziału wokalno - aktorskiego gdańskiej akademii muzycznej w klasie prof. Brygidy Skiby. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od roku 2005 solistka Państwowej Opery Batyckiej w Gdańsku, a także asystentka na wydziale wokalnym gdańskiej akademii muzycznej w klasie prof. Brygidy Skiby.
Jeszcze w czasie studiów uczestniczyła w wielu ważnych wydarzeniach artystycznych i koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku i Nadbatyckie Centrum Kultury, w tym w polskim prawykonaniu Mszy szwedzkiej Johana Romana (Sopot 2002, Kalmar 2003) oraz Kantaty na wniebowstąpienie Pehrla Figera (Szwecja 2004)
W roku 2003 w Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie otrzymala wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną Programu II Polskiego Radia.
Czynna uczestniczka wielu kursów wokalnych prowadzonych m.in. przez: Katję Ricciarelli, Salvatore Fisichelli, Helenę Lazarską i Ryszarda Karczykowskiego.
W swoim dorobku artystycznym ma takie role jak: Eurydyka z opery Orfeusz i Eurydyka Glucka, Kleopatry z opery Juliusz Cezar Haendla, Romildy z Xserksesa Haendla, Serpiny z La serva padrona Pergolesiego, Amital z Betulia Liberata Mozarta oraz Zuzanny z oratorium Zuzanna Haendla.
W Operze Bałtyckiej możemy podziwiać ją w partiach Serpiny w La Serva padrona oraz Hanny w Strasznym dworze.
FLAMINGO. Zespół muzyczny Politechniki Gdańskiej. Swój pierwszy koncert dał dla uczczenia Święta Kobiet w 1958 roku. Tworzyli go wówczas: studenci Politechniki - Dariusz Molik Lucjan Woźniak oraz uczniowie Liceum Muzycznego w Sopocie - Jerzy Derfel, Gienio Pudelewicz, Heniek Pietrewicz i Lurski.
Zespół specjalizował się w graniu jazzu nowoorleańskiego, nie stroniąc
od jazzu nowoczesnego, pop muzyki i utworów stricte tanecznych.
Grał 12 lat w Klubie "Kwadratowa", który w 1958 założył Lucjan Wozniak. W 1965 zespół otrzymał Pierwszą Nagrodę na festiwalu "Jazz nad Odra", we Wrocławiu.
Dwa miesiące później otrzymał nagrodę "Złota Tarka" dla najlepszego Band
Dixi.
Zespół występował na wielu festiwalach jazzowych i studenckich. Był jednym z pierwszych zespołów wyjeżdżających za granicę. Nieustające koncerty i nagrania płytowe świadczyły o dużej popularności w kraju i w Europie.
Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni 12 lat .
Przez wiele lat zespół Flamingo był trzonem Zespołu Muzycznego Radia Gdańsk (pod kierownictwem .Jana Tomaszewskiego). W tym czasie wykreowano przebój "Serwus Panie Chef".
Do zespołu dołączyli: Przemek Dyakowski, Polek Jóźwiak, Włodek Nahorny.
W roku 1976 zespół Flamingo, po krótkiej przerwie, został reaktywowany.