stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gala wręczania Pomorskich Nagród Artystycznych i koncert 'Co w duszy artysty gra...' Opinie (1)

gru 29

niedziela, g. 16:00, 19:00

bilety 140 zł
Kup bilet
sty 13

poniedziałek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 120 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


UROCZYSTY KONCERT
pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego

godz. 19:00
GALA WRĘCZENIA POMORSKICH NAGRÓD ARTYSTYCZNYCH za rok 2008
Pomorska Nagroda Artystyczna jest najważniejszą nagrodą Samorządu Województwa Pomorskiego kierowaną do środowiska artystycznego i przyznawana jest za najbardziej znaczące wydarzenia minionego roku. (w przerwie lampka wina).

Wernisaż wystawy malarstwa Leszka Żegalskiego "Notatki z gazety"
(w przerwie koncertu, ok. 19.40)


"CO W DUSZY ARTYSTY GRA ..."
Orkiestra Kameralna Hanseatica
Michał Nesterowicz - dyrygent
Janusz Olejniczak - fortepian

OTTORINO RESPIGHI - III Suita na smyczki "Dawne tańce i arie"
HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI - Koncert fortepianowy
GIYA KANCHELI - Valse Boston
KRZYSZTOF PENDERECKI - Agnus Dei, Chaconne

JANUSZ OLEJNICZAK
Urodzony we Wrocławiu, studiował w Warszawie i Łodzi pod kierunkiem prof. Luizy Zalewskiej, Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego, w Paryżu w klasie Konstantego Schmaelinga i w Szwajcarii u Witolda Małcużyńskiego. Dyplom Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (1974) uzyskał pod kierunkiem Barbary Hesse-Bukowskiej, by w kolejnych latach kontynuować naukę u Wiktora Mierżanowa w Warszawie i Paula Badury-Skody w Essen (1977-78). Był najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 r. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu.

Janusz Olejniczak w swoim repertuarze skupia się głównie na dziełach Chopina, Bacha, Schuberta, Schumanna i Liszta. Znakomite przyjęcie zyskały jednak także jego interpretacje repertuaru współczesnego: Debussy'ego i Ravela (Koncert G-dur), Prokofiewa i Messiaena oraz Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Witolda Lutosławskiego. W ostatnich latach koncertuje i nagrywa na instrumentach z epoki (Érard i Pleyel), współpracując w tym zakresie z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena.

Obok szerokiego repertuaru chopinowskiego (Polskie Nagrania, Tonpress, Muza, Wifon, Opus 111, Camerata, Sony Classical, Selene, CD Accord, Bearton) Janusz Olejniczak nagrywa także m. in. dzieła Rameau, Mozarta. W dowód uznania dla swych interpretacji muzycznych czterokrotnie otrzymał nagrodę "Fryderyka", a za całość dorobku artystycznego odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Złotym Medalem Gloria Artis (2005).

Janusz Olejniczak wystąpił również - nagrywając zarazem bestsellerowe ścieżki dźwiękowe - w słynnych filmach Andrzeja Żuławskiego "Błękitna nuta" oraz Romana Polańskiego "Pianista".

MICHAŁ NESTEROWICZ
Dyrektor Artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Chile - Orquesta Sinfonica de Chile. Wcześniej, w 2004 r. jako niespełna trzydziestolatek objął stanowisko Dyrektora Artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, stając się tym samym najmłodszym dyrektorem filharmonii w kraju.

W czerwcu 2008 roku został zwycięzcą prestiżowego IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Orkiestry Cadaques Concurso Internacional de Direccion de la Orquesta de Cadaques w Hiszpanii. W roku 1999 znalazł się w finale VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach zdobywając jednocześnie nagrodę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia dla Najlepszego Polskiego Dyrygenta. Dwa lata wcześniej zdobył II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Orkiestra Filharmonii Białostockiej uhonorowała go dodatkowo tytułem Najlepszego Dyrygenta Konkursu.

Michał Nesterowicz jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w 1997 roku. Działalność koncertową rozpoczął już podczas studiów, występując z założoną przez siebie orkiestrą kameralną Giovanni Virtuosi.

Talent i kunszt dyrygencki Michała Nesterowicza doceniany jest przez wielu wybitnych muzyków, kompozytorów oraz producentów spektakli muzycznych. Koncertował i nagrywał z tak znakomitymi artystami jak Ewa Podleś, Angela Marambio, Gwendolyn Bradley, Shlomo Mintz, Rachel Barton Pine, Ivan Monighetti. Do swoich projektów zapraszał go zdobywca Oscara - Jan A.P. Kaczmarek; nagrywał z trzykrotnym laureatem nagrody The Los Angeles Critics Association Award for the year's most outstanding composer - Zbigniewem Preisnerem; przygotował europejską premierę poematu symfonicznego "Lulie The Iceberg" Jeffreya Stocka; koncertował z Jeanem Michaelem Jarrem w Stoczni Gdańskiej.

Ceniony przez publiczność i krytyków muzycznych, Michał Nesterowicz jest stypendystą fundacji kultury "Crescendum est Polonia". W 2006 uznany "Dyrygentem Roku" w Santiago de Chile. Rok wcześniej uhonorowany nagrodą Gazety Wyborczej "Sztorm Roku - Artysta Roku 2005". W plebiscycie tej samej gazety w 2001 roku wybrany do "Klasycznej Piątki XXI Wieku". W roku 2000 nominowany do nagrody "Paszport Polityki".

ORKIESTRA KAMERALNA HANSEATICA
Zaczyna być rozpoznawana jako jeden z najbardziej obiecujących i ekscytujących zespołów kameralnych w Polsce. Od zdobycia Pomorskiej Nagrody Artystycznej w maju 2004 otrzymuje coraz więcej propozycji koncertowych zachwycając swoją wirtuozerią i młodzieńczą ekspresją publiczność w Polsce i zagranicą. Dowodem tego jest entuzjastycznie przyjęty występ na Festiwalu Radia Francuskiego w Montpellier w lipcu 2006 roku. Jeszcze jako Hanzeatycka Orkiestra Kameralna, Hanseatica zadebiutowała w 2003 r. i jest wynikiem artystycznej pasji skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i altowiolisty Łukasza Lisowskiego. Członkami orkiestry są młodzi, utalentowani muzycy - laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów, nagród kulturalnych oraz licznych stypendiów.

Ideą zespołu jest zbudowanie platformy dla muzycznych działań między artystami zjednoczonej Europy umacniając jednocześnie pozycję Gdańska na kulturalnej arenie tego regionu. Hanseatica stale współpracuje z dwoma młodymi, europejskiego formatu artystami: Enrique Mazzola, znakomitym włoskim dyrygentem oraz Sebastianem Hamannem, jednym z najwybitniejszych niemieckich.
Zespół gościł także innych ważnych artystów i solistów jak Janusz Przybylski, Michał Nesterowicz, Robert Kabara, Adam Kostecki, Roland Szentpali, Dag Jensen, Jean-Claude Gérard, Eugene Indjic, Cheung Chau, Staś Drzewiecki, Marek Toporowski czy Mirosław Baka oraz jazzmanów takich jak Leszek Możdżer czy Sławek Jaskułke, którego album z udziałem orkiestry - "Fill the harmony philharmonics" - został nominowany do tegorocznych "Fryderyków".

Mimo młodego wieku zespół posiada na swoim koncie kilka światowych prawykonań partytur wybitnych i cenionych kompozytorów takich jak Paweł Mykietyn czy Carlo Galante. Nazwa zespołu pochodzi od Hanzy - związku, który od XIII do XVI w. był zrzeszeniem kupców oraz miast północnej i zachodniej Europy. Hanza stała się związkiem miast broniących wspólnie swych interesów i przywilejów. Miała również decydujący wpływ na rozwój kultury i sztuki tego regionu.

Informacja o biletach

  • Kontakt
    58 320-62-62,
    brak danych
Bilety w cenie:

Kategoria 1. - 35/25 zł
Kategoria 2. - 25/15 zł
Kategoria 3. - 15/10 zł
Kategoria 4. - 8 zł