stat
Impreza już się odbyła

Galeria Rzeźby Gdańskiej/ Gdańsk- Miasto- Sztuka Opinie (1)

Podczas piątego spotkania z cyklu Gdańsk-Miasto-Sztuka przyjrzymy się ukrytej wśród założenia parkowego w Oliwie galerii rzeźby gdańskiej.Znany wszystkim mieszkańcom Gdańska Park Oliwski ma niezwykle długą i ciekawą historię.

paź 12-13

sobota - niedziela, g. 12:00

Na zaproszenie

w każdy piątek (do 29.11), g. 16:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Miejsce zbiórki: Gdańsk-Oliwa, wejście główne do Parku Oliwskiego
Prowadzący: Andrzej Zagrobelny

Park został założony jako reprezentacyjny ogród przy siedzibie opata zakonu cystersów. Urządzono go zgodnie z panująca wówczas francuską modą. Starannie zaplanowano układ klombów i nisko przystrzyżone krzewy oraz kolorowo kwitnące kwiaty. Całość ogrodowego założenia urozmaicono stawami. Jednak największe wrażenie robiła pieczołowicie zaprojektowana aleja prowadząca w kierunku wschodnim. Ku radości spacerowiczów na jej końcu widać było wody Zatoki Gdańskiej, stąd tez wzięła się nazwa alei - Droga do Wieczności. Ogrodnik przygotowujący projekt dla opata, inspirował się ogrodami przy Pałacu Błękitnym w Warszawie. Dziś ten historyczny ogród francuski stanowi południową część założenia parkowego.

W 1976 roku w przestrzeni parku ustawiono 18 rzeźb, które stworzyły galerię współczesnej rzeźby gdańskiej. Prezentowane w niej obiekty artystyczne wykonane są z różnych materiałów, takich jak granit, piaskowiec, brąz, ceramika czy tworzywa sztuczne. Galeria powstała z inicjatywy Muzeum Narodowego i miała przybliżyć spacerowiczom nie zaglądającym do muzealnych wnętrz osiągnięcia oraz różnorodną twórczość gdańskich rzeźbiarzy. Wśród artystów, których rzeźby prezentowane są w parkowej galerii znaleźli się uznani twórcy, których dzieła zobaczyć można w muzeach, kolekcjach prywatnych oraz na placach miast nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Są to m.in. Stanisław Horno-Popławski, Anna Pietrowiec, Alfred Wiśniewski, Adam Smolana, Zygfryd Korpalski, Irena Loroch czy Zygmunt Kępski i inni.

Gdańsk-Miasto-Sztuka to projekt Gdańskiej Galerii Miejskiej i Muzeum Gdańska, którego celem jest przybliżenie mniej znanych aspektów dziedzictwa kulturowego Gdańska. Obszar eksploracji ograniczony jest jedynie przestrzenią miasta. W niej jak w alchemicznym tyglu nieustannie wrze i dochodzi do ciągłych zmian. Urbaniści, architekci i artyści dokonują szeregu przekształceń, które mają bezpośredni wpływ na otoczenie w którym żyjemy.

Projekt i planowane w jego ramach spotkania pomogą zrozumieć zachodzące przemiany i wskazać na najbardziej frapujące przestrzenie czy intrygujące detale. Zdekodować miasto i jego przestrzeń można na różne sposoby. W projekcie Gdańsk-Miasto-Sztuka proponujemy czynną formę, pod czujnym okiem prowadzących.

Kuratorzy projektu: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk
Koordynacja: Aleksandra Chrzanowska
Organizatorzy: Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska