stat
PATRONAT

Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim

Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej, usytuowana w przestrzeni Parku Oliwskiego, to jedna ze stałych ekspozycji Muzeum Narodowego w Gdańsku, które zainicjowało jej powstanie już w 1976 roku. Odbyło się to przy współudziale gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Warto również podkreślić społeczny charakter działań towarzyszących powstaniu tej ekspozycji i zaangażowanie samych twórców (zwłaszcza Adama Smolana i Wiesława Pietronia), instytucji i stowarzyszeń, jak również zakładów pracy (m.in. Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni).

Plenerowe rzeźby to dzieła znanych artystów związanych z Wybrzeżem oraz gdańską uczelnią artystyczną. Rzeźbiarze wykonali prace w brązie, kamieniu (granicie i piaskowcu), tworzywie sztucznym i kamionce ceramicznej, osobiście wskazując miejsca ekspozycji swoich dzieł w Parku Oliwskim. Inicjatywa ta wpisała się w popularny w latach 60. i 70. trend umieszczania w przestrzeni publicznej współczesnych dzieł sztuki. Nowoczesna forma obiektów nie zakłóciła historycznego charakteru Parku Oliwskiego, założonego i kształtowanego przez kolejnych rezydujących w Oliwie opatów cysterskich. Zaskakiwać może tak wielka różnorodność pod względem tematyki i formy, najwyraźniej nie było żadnych ograniczeń ani wytycznych co do ich doboru. Wśród przedstawień znajdują się zarówno przedstawienia realistyczne, jak abstrakcyjne, a tematy mają odniesienia do mitologii, Biblii czy wydarzeń historycznych.

Lata ekspozycji w różnych warunkach atmosferycznych spowodowały, iż rzeźby wymagały konserwacji, a w kilku przypadkach również zmiany usytuowania. Udało się tego dokonać dzięki dotacji Miasta Gdańska. Po dwóch latach prac konserwatorsko-rewitalizacyjnych rzeźby odzyskały blask, zostały także na nowo oznakowane.

Zachęcamy do przyjrzenia się rzeźbom z oliwskiego parku ze specjalnie wydanym przez nas Spacerownikiem.

Można go bezpłatnie POBRAĆ: Spacerownik po Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim

Publikacji towarzyszy zestaw atrakcyjnych gadżetów: płócienna torba, notes i zestaw pocztówek do nabycia w Oddziale Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów).

21 listopada - 20 grudnia 2024, g. 17:00

Wstęp wolny

5 - 30 listopada 2024, g. 7:00

Wstęp wolny