Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Gatunki chronione

teatr tańca
kasy:
58 344-05-73 w. 117
wystawia:
Klub ŻAK
Oceniasz 5/10
Gatunki chronione

Czworo tancerzy, w niezwykłej przestrzeni śląskich mazur (zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Żabie Doły"). Wybór miejsca nie jest przypadkowy, rezerwat przyrody, gatunki, które by przeżyć muszą zostać objęte ochroną państwa i młodzi ludzie o alternatywnej motoryce. Choreografia skomponowana dla zaangażowanych w projekt tancerzy, stawia przed nimi nie tylko wyzwania ruchowe, ale również aktorskie. "Gatunki chronione" są próbą krytycznej refleksji na temat tolerancji wobec osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji "ofiary" albo "superbohatera".
Choreografie stworzył Rafał Urbacki, który dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu zaczął poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego. Metoda ta powstała w oparciu o techniki świadomościowe dla tancerzy. Rafał Urabcki spędził 11 lat na wózku, bez kul chodzi od roku. Przez 3 lata związany był z teatrem tańca integracyjnego "Kierunek", obecnie realizuje swoje własne choreografie oraz ruch sceniczny w teatrach na terenie całego kraju.

Z całą pewnością nie jest to przekaz lekki i łatwy - chociaż pełen poezji i pozytywnych emocji - bo tańczą osoby z widocznymi dysfunkcjami, dla których określenie "z alternatywną motoryką" jest wręcz doskonałym opisaniem. Jak bardzo idealnym przekonują nas podczas pokazu, który jest przede wszystkim wielkim wyzwaniem aktorskim i ruchowym dla wszystkich bohaterów tego przedsięwzięcia(...) Warto obejrzeć ten spektakl, poczuć poezję niezwykłych i nie do końca zwerbalizowanych emocji, odczuć pulsujące zaangażowanie uczestników tego wydarzenia i wszechobecną więź z gatunkiem homo sapiens." Iwona Kucharska/naszesprawy.eu

Koncepcja, montaż: Anu Czerwiński, Rafał Urbacki
Choreografia: Rafał Urbacki

Wykonanie: Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Karolina Stroisz, Katarzyna Szarawary
Realizacja audiowizualna, zdjęcia: Anu Czerwieński
Asystent: Marlena Hermanowicz
Asystent kamery: Piotr Gacek (WRiTv UŚ)
Światła: Paweł Murlik
Produkcja: Teatr Rozbark / premiera 27.06.2014

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

-----

Rafał Urbacki - studiował m.in. reżyserię dramatu w PWST im. L. Solskiego w Krakowie i kulturoznawstwo na UŚ w Katowicach. Reżyser i choreograf współpracujący m.in. z: poznańskim Starym Browarem, Śląskim Teatrem Tańca, warszawskim Instytutem Teatralnym i Teatrem Ósmego Dnia. Tworzył projekty intermedialne oraz pracował jako choreograf m.in. z duetem Strzępka/Demirski w Teatrze Polskim we Wrocławiu, musicalu "Położnice Szpitala Św. Zofii" (Teatr Rozrywki, Chorzów 2011), "W imię Jakuba S." (Teatr Dramatyczny, Warszawa 2011) i in. Autor powieści "dobra książka". Bohater dokumentu biograficznego "Tancerz", w reż. W. Klimali. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Od trzech lat porusza się bez użycia wózka inwalidzkiego dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu.

Anu Czerwiński - filmowiec, dokumentalista. Ukończył reżyserię dokumentu na ParisVII Denis Diderot, obecnie studiuje w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jego debiutancki film "Kalambury" był doceniany na francuskich festiwalach filmowych (Chéris-Chéries, Paris; FIPA, Biarritz; PiontDoc Paris). Obecnie pracuje nad swoim drugim projektem dokumentalnym pt. "Piosenki Francuskie".

Filip Pawlak - student Wydziału Radia i Telewizji UŚ. Od 2010 redaktor Radia Egida, w 2013 szef redakcji kultury; aktor, producent wykonawczy i kierownik produkcji film "Dzień wstaje. Ja upadam."; asystent produkcji filmowej w Przedmarańcza; członek jury społecznego XV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje"; pomysłodawca Dyskusyjnego Klubu Teatralnego przy Teatrze Śląskim; laureat X Ogólopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego (Katowice 2012) pismak w gazetach festiwali teatralnych; współtwórca Inqubatora Teatralnego.

Katarzyna Szarawary - świadomego ruchu i tańca uczyła się w Instytucie im. J. Grotowskiego/Wrocław; współpracując z Teatro La Madrugada/ Milan. Jej dorobek artystyczny to dwa sola inspirowane kulturą iberyjską. Pracuje jako pedagog (WSP w Zielonej Górze), psycholog (UŚ, aktualnie 10 sem. rok V) i psychoterapeutka w trakcie szkolenia (UJ, Psychoterapia, Wydział Lekarski).

Tatiana Cholewa - informatyk, wielokrotna medalistka w biegach długodystansowych w tym wicemistrzyni polski w maratonie osób niepełnosprawnych w Białymstoku. Uczestniczka Integracyjnych Spotkań Artystów Niepełnosprawnych. Wyróżniona przez Prezydenta Miasta Zawiercie za kreatywność i aktywność artystyczną. Twórczyni współczesnych układów choreograficznych. Na swoim koncie ma występy sceniczne na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Tancerz Integracyjnego Teatru Tańca przy Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu.

Karolina Stroisz - tancerka Integracyjnego Teatru Tańca KIERUNEK, Spektakl Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu ,,Na chwilę", w którym występowała, przedstawiony został na XVIII Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. Do jej ulubionych dziedzin sportowych należą: pływanie (wielokrotnie uczestniczyła w zawodach pływackich), boks oraz mieszane sztuki walki.