stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pedagodzy gdańskiej uczelni, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.

sty 19

niedziela, g. 18.00

bilety 45 zł
Kup bilet
kwi 12

sobota, g. 17:00, 20:00

bilety 99-209 zł
Kup bilet
Jednym z założeń festiwalu jest także współpraca z laureatami Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych.

Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu
Adrianna Wolf


Zimowa edycja festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu 2016

18, 20 i 21 lutego 2016 r. godzina 18:00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego


Podczas tegorocznej zimowej edycji festiwalu odbędą się trzy wieczory muzyki poważnej. Artyści zabiorą słuchaczy w intrygującą podróż poprzez muzyczne style i epoki. Zabrzmią dzieła zróżnicowane pod względem formy i charakteru. Obok występów młodych utalentowanych pianistów, publiczność będzie miała okazję usłyszeć interpretacje doświadczonego już artysty - pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku - Piotra Słopeckiego. Swoim Recitalem pianista otworzy tegoroczny festiwal.

18 lutego (czwartek) Recital fortepianowy Piotra Słopeckiego
Program Recitalu Piotra Słopeckiego zapowiada wieczór pełen wrażeń i głębokich doznań artystycznych. Pianista sięga po niezwykle wyrafinowany zestaw dzieł. W pierwszej części koncertu usłyszymy słynną VI Partitę e-moll Bacha, którą poprzedzi Fantazja holenderskiego kompozytora - Sweelincka. Drugą część recitalu wypełni Sonata "Hammerklavier" Ludwiga van Beethovena.

20 lutego (sobota) Romantyzm. Wirtuozi i marzyciele
Drugi wieczór poświęcony jest muzyce i pianistyce XIX wieku. Program koncertu wypełnią dzieła czołowych przedstawicieli romantyzmu - Schuberta, Liszta i Chopina. Artyści zaprezentują słuchaczom utwory ukazujące różnorodność stylistyczną, gatunkową i wyrazową epoki. Podczas wieczoru usłyszymy tegorocznych dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku - Aleksandrę Lipińską i Jakuba Hajduna oraz studenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - Daniela Rudowskiego.

21 lutego (niedziela) Francuska muzyka programowa
Ostatni koncert zimowej edycji festiwalu przeniesie słuchaczy w barwny świat francuskiej muzyki programowej. Zabrzmią dzieła Ravela, Debussy'ego oraz Bizeta. Obok ulotnych muzycznych impresji usłyszymy szereg krotochwilnych miniatur, utrzymanych w duchu karnawałowej zabawy. Przed publicznością wystąpią pianiści mający na swoim koncie liczne sukcesy konkursowe i estradowe: Anna Szałucka oraz duet fortepianowy w składzie: Bartosz Kołaczkowski i Wojciech Szymczewski.

PROGRAM FESTIWALU

18 lutego 2016 (czwartek) godzina 18:00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

Recital fortepianowy Piotra Słopeckiego

JAN PIETERSZOON SWEELINCK (1562 - 1621)

Fantazja

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685 - 1750)

VI Partita e-moll BWV 830
Toccata
Allemande
Courante
Air
Sarabande
Tempo di Gavotta
Gigue

* * *

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770 - 1827)

Sonata B-dur op. 106 "Hammerklavier"
Allego
Scherzo: Assai vivace
Adagio sostenuto
Introduzione: Largo - Fuga: Allegro risoluto

wyk. Piotr Słopecki - fortepian


20 lutego 2016 (sobota) godzina 18:00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

Romantyzm. Wirtuozi i marzyciele

FRANCISZEK SCHUBERT (1797 - 1828)

4 Impromptus op. 90
Nr 1 Impromptu c-moll
Nr 2 Impromptu Es-dur
Nr 3 Impromptu Ges-dur
Nr 4 Impromptu As-dur

wyk. Aleksandra Lipińska fortepian

FRANCISZEK LISZT (1811 - 1886)

Vallée d'Obermann (Dolina Obermana)

wyk. Daniel Rudowski fortepian

* * *

FRYDERYK CHOPIN (1810 - 1849)

Etiuda cis-moll op. 25 Nr 7
Etiuda cis-moll op. 10 Nr 4
Etiuda c-moll op. 10 Nr 12

wyk. Daniel Rudowski fortepian

FRYDERYK CHOPIN (1810 - 1849)

Sonata b-moll op. 35
Grave. Doppio movimento
Scherzo
Marche funèbre. Lento
Finale. Presto

wyk. Jakub Hajdun - fortepian


21 lutego 2016 (niedziela) godzina 18:00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

Francuska muzyka programowa

CLAUDE DEBUSSY (1862 - 1918)

Clair de lune (Światło księżyca)

MAURICE RAVEL (1875 - 1937)

Miroirs (Zwierciadła)
Noctuelles (Ćmy)
Oiseaux tristes (Smutne ptaki)
Une barque sur l'océan (Barka na oceanie)
Alborada del gracioso (Alborada trefnisia)
La vallée des cloches (Dolina dzwonów)

wyk. Anna Szałucka - fortepian

* * *

MAURICE RAVEL (1875 - 1915)

Rapsodia hiszpańska
No 1 Prélude à la nuit (Preludium do nocy)
No 2 Malagueña
No 3 Habanera
No 4 Feria

GEORGES BIZET (1838-1875)

Jeux d'enfants (Gry dziecięce)
II. La Toupie (Bąk)
V. Le Volant (Kometka)
VI. Trompette et Tambour (Trąbka i bębenek)
XI. Petit Mari, Petite Femme! (Mały mąż, mała żona!)
XII. Le Bal (Bal)

wyk. Bartosz Kołaczkowski, Wojciech Szymczewski



Piotr Słopecki | polski pianista i pedagog, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku

Piotr Słopecki ukończył szkoły muzyczne I i II stopnia we Wrocławiu. W 1996 r. ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego, a w 2001 r. studia w zakresie gry na organach w klasie prof. Bogusława Grabowskiego. Obecnie jest zatrudniony w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W roku 2007 zrobił na tej uczelni doktorat w dziedzinie pianistyki pod kierunkiem prof. Jerzego Sulikowskiego.

Już jako chłopiec brał udział w konkursach muzycznych, zdobywał jako pianista i kameralista nagrody m. in. w Bielsku-Białej, Wrocławiu i Olsztynie. W 1993r. w Ragusa-Ibla we Włoszech zdobył drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie pianistycznym (pierwszej nie przyznano) oraz specjalną nagrodę jury za wykonanie "Wariacji Goldbergowskich" Bacha. Utwór ten nagrał na płycie CD w roku 1994 (DUX 0218). Za cykl koncertów, na których wykonywał "Die Kunst der Fuge" (grając to dzieło zarówno na fortepianie, jak i na organach) został nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2000 oraz uhonorowany nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za rok 2000. Dzieło to zarejestrował następnie na płycie CD dla firmy DUX (0490/0491).

Występy Piotra Słopeckiego doczekały się wysokich ocen na łamach "Ruchu Muzycznego" i na antenie Programu II PR.

Piotr Słopecki jest artystą bardzo wszechstronnym. Oprócz gry na fortepianie i organach zajmuje się również muzyką rozrywkową, kompozycją i aranżacją. W roku 2012 wraz z pracownikami i studentami Akademii Muzycznej odbył cykl koncertów (m. in. w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk) z piosenkami Zygmunta Koniecznego występując jednocześnie w roli - pianisty, aranżera, jak również kierownika muzycznego.


Aleksandra Lipińska | Studentka II roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu dr. Kordiana Góry.

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie, gdzie kształciła się pod kierunkiem Leokadii Watras oraz Bogusławy Borkowskiej. Szkołę ukończyła z wyróżnieniem w 2011 roku. W tym samym roku podjęła studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie studiuje na II roku studiów magisterskich, w klasie fortepianu dra Kordiana Góry.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Wraz z zespołem Gaspar Piano Trio została laureatką prestiżowych konkursów muzyki kameralnej, m. in. I nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku oraz I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. M. Ogińskiego w Smorgonie (Białoruś). W roku 2015 została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną.

Anna Szałucka

Absolwentka PSM I st. im. H. Wieniawskiego w Gdańsku oraz PSM II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu z wyróżnieniem. W 2013 roku ukończyła studia licencjackie w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala. W latach 2014/15 kontynuowała naukę na Universität für Musik und Darnstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu Stefana Vladara. Obecnie studiuje w prestiżowej Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Iana Fountain.

Jest laureatką licznych nagród m.in II nagrody oraz Nagrody Specjalnej im. J. Waldorffa na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów A. Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy, Tytułu Laureata oraz Nagrody Specjalnej im. J. Waldorffa na 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2012), została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W 2015 roku wygrała konkurs Kenneth Loveland Gift oraz The Worshipful Company of Musicians - Henriett Cohen Bach Prize , zdobyła III nagrodę na Trzecim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sussex oraz była stypendystką The Jacob Barnes Piano Scholarship. W wyniku przesłuchań prowadzonych przez The Musicians' Company w lutym 2016 r. zadebiutowała w w jednej z najważniejszych londyńskich sal koncertowych - Wigmore Hall.

Występowała w Polsce i za granicą współpracując m. in. z Międzynarodową Fundacją Muzyczną im. Rubinsteina w Łodzi, NIFC, Wiener Beethovengesellschaft, BBC Radio 3 oraz Radio Gdańsk. Jako solistka koncertowała z Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Pomorską, Worthing Symphony Orchestra, Sinfonia Baltica, czy Górecki Chamber Orchestra.

Jako studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku była stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Rektora tej uczelni. Otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Jakub Hajdun | Student II roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Bogdana Czapiewskiego i as. Karola Garwolińskiego.

Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. W 2010 roku ukończył klasę fortepianu, uczył się także w klasie perkusji. Od 2010 roku studiuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie kształci się w klasie fortepianu prof. Bogdana Czapiewskiego oraz as. Karola Garwolińskiego. Pianista jest także studentem I roku studiów magisterskich w klasie fortepianu jazzowego prof. dr. Włodzimierza Nahornego.

Koncertuje jako pianista i kameralista, realizując się zarówno w muzyce poważnej jak i w zakresie improwizacji i instrumentalistyki jazzowej. Jest członkiem Jan Konop Big Band, wraz z którym wystąpił na kilku festiwalach m. in. Jazz w Lesie czy Sopot Molo Jazz Festival, otrzymując nagrody i wyróżnienia, w tym: I miejsce na XVI Big Band Festiwal (Nowy Tomyśl 2011) oraz Grand Prix na XV Mezinárodní Hudební Festival (Česká Kamenice, Czechy 2014), podczas którego pianista otrzymał także wyróżnienie indywidualne, dla najlepszego instrumentalisty festiwalu.


Daniel Rudowski | Student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej

Absolwent Szkoły Muzycznej I stopnia w Wejherowie, gdzie uczył się u mgr Elżbiety Lieder oraz OSM I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w której kształcił się pod kierunkiem mgra Mariusza Trzebniaka. Szkołę ukończył w 2013 roku, uzyskując najwyższą punktację z fortepianu. Obecnie kształci się pod kierunkiem prof. Ewy Pobłockiej. W roku akademickim 2013/2014 studiował na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2014 roku kontynuuję studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej.

Koncertuje jako solista i kameralista. Jest także uczestnikiem licznych konkursów, laureatem konkursu "turniej kameralny w trzech odsłonach". Pianista jest także stypendystą rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy dla najlepszych studentów. Swoje umiejętności doskonali na kursach pianistycznych. Brał udział w lekcjach otwartych prowadzonych przez m. in. Mikhaila Voskresensky'ego, Bronisławę Kawallę, Katarzynę Popową-Zydroń.


Duet fortepianowy w składzie:

Bartosz Kołaczkowski | Student II roku studiów magisterskich w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala

Wojciech Szymczewski | Absolwent klasy fortepianu prof. Waldemara Wojtala

Bartosz Kołaczkowski / Wojciech Szymczewski

Współpraca Bartosza Kołaczkowskiego i Wojciecha Szymczewskiego, absolwentów ZPSM im. G. Bacewicz w Koszalinie, rozpoczęła się w 2008 roku. Pianiści są absolwentami klasy kameralistyki w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, prowadzonej przez prof. Annę Prabucką-Firlej oraz dr Bognę Czerwińską-Szymulę.

Dotychczasowe sukcesy duetu to m. in.: II nagroda na XIV Przeglądzie Duetów Fortepianowych "Dialogi fortepianowe" w Gdyni w 2009r., II nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w Warszawie w 2013r., I nagroda na Międzynarodowym Konkursie "12. Padova International Competition" w Padwie (Włochy) w 2014r., Półfinał na XIX Międzynarodowym konkursie im. F. Schuberta w Jeseniku (Czechy) w kwietniu 2015r., I nagroda na Międzynarodowym Konkursie "Bradshaw&Buono International Piano Competition 2015" w Nowym Jorku (USA) w maju 2015r., nagroda specjalna im. Witalisa Raczkiewicza dla indywidualności muzycznej oraz nagroda specjalna w postaci koncertu na festiwalu "Young Prague 2016" na XI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku we wrześniu 2015r, II nagroda na X Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Ruse (Bułgaria) w listopadzie 2015 r.

Swoje umiejętności doskonalą na kursach muzycznych oraz biorąc udział w lekcjach mistrzowskich, m. in. z prof. Anastas i Dora Slavchev, prof. Katarzyną Jankowską-Borzykowską, prof. Aldisem Liepinsem oraz Gilem Garburgiem & Sivan Silver.

W grudniu 2014 roku duet odbył tournee koncertowe we Włoszech dając recitale m. in. w Palazzo Zacco-Armeni w Padwie, Mirrors Hall w Abano i Palazzo Cavagnis w Wenecji, natomiast 17 maja 2015 roku duet zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall.


Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu

Adrianna Wolf | Doktorantka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Absolwentka OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończyła studia licencjackie w klasie fortepianu ad. Pawła Rydla oraz magisterskie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Po uzyskaniu dyplomu zakwalifikowała się na studia doktoranckie w macierzystej uczelni. Obecnie kształci się pod opieką dr. Kordiana Góry i prof. Andrzeja Artykiewicza.

Jest pomysłodawcą festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu - promującego pianistów związanych z Gdańskiem, który realizuje od 2013 roku współpracując z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Jesienią 2014 roku Miasto Gdańsk przyznało pomysłodawczyni festiwalu Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.