stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Adam Wolski, Leszek Dranicki, Bernard Dornowski i przyjaciele - w jedynym i niepowtarzalnym składzie. Wyjątkowy koncert łączący przeszłość i teraźniejszość trójmiejskiej muzyki nieuczesanej i niepokornej. I jeszcze: wystawa akwareli - portrety muzycznych gigantów, autorstwa gitarzysty i malarza Mieczysława Wróbla, połączona z ich aukcją na rzecz rehabilitacji Wojciecha Kordy, muzyczna koalicja trójmiejskich lokali na rzecz grania po polsku, a także spacer turystyczny i projekcja filmu, czyli... Zapraszamy na 2 dni upamiętniające 60-tą rocznicę pierwszego rock'n'rollowego koncertu w Gdańsku i w całej Europie wschodniej.

Gdańsk BIG BEAT Day 2019 cz. I.
W sobotę, 23 marca 2019, o godzinie 19.00 w sali dawnego, młodzieżowego klubu AKWEN w Gdańsku, przy ul. Wały Piastowskie 24 (obecnie to sala w budynku Zarządu Regionu NSZZ Solidarność), zapraszamy na wyjątkowy i niezwykły koncert - opowieść dźwiękami na żywo o trójmiejskiej scenie rock'n'rollowo big beatowej z lat 60tych i 70tych.

blues / soul - koncerty w Trójmieście


Ukażemy Wam tę opowieść w sposób nigdy jeszcze wcześniej tak niezagrany i nigdy jeszcze tak nie zaprezentowany.

W tym roku owe niepozorne, gdańskie wydarzenie sprzed 60ciu lat, ów koncert, który otworzył bramy ówczesnej Europy wschodniej dla muzyki rock'n'rollowej, a zaraz potem - dla nowej mody i nowego stylu życia, ten pamiętny koncert w nieistniejącym dziś klubie Rudy Kot w Gdańsku, będzie doceniony zaskakująco okazale koncertami, wystawami, etc.

Pośród nich - wydarzenie Gdańsk Big Beat Day'2019, jego pomysłodawca, czyli piszący te słowa, oraz organizatorzy - Stowarzyszenie Muzycy Pomorza, chcą uczynić szczególnym i wyjątkowym.
Chcemy połączyć tu kilka elementów, przede wszystkim - ale nie tylko muzycznych. Będzie to coś więcej niż tylko "dawnych wspomnień czar", czy podróż sentymentalna w lata 60 te i 70 te.

Głównymi aktorami Gdańsk Big Beat Day'2019 będą artyści którzy tamtą rzeczywistość pamiętają bo to oni wtedy ją tworzyli, a obecnie to artyści uznani i doskonale znani- nie tylko zresztą na trójmiejskiej scenie. Zagrają również muzycy młodzi i to oni paradoksalnie wzięli "na klatę" zadanie, by stylowym graniem odtworzyć i przypomnieć atmosferę koncertu grupy Rhythm'n'Blues z owego pamiętnego wtorku, 24 marca 1959 roku.

Na scenie zagrają m.in. jazzowy gitarzysta i wokalista Leszek Dranicki (Baszta, Atyquintet, Krzak, duo Sikała / Dranicki), czy wokalista i gitarzysta Bernard Dornowski (Niebiesko Czarni i Czerwone Gitary, a obecnie Bernard Dornowski Ex. Czerwone Gitary), czy Adam Wolski (Haraszo, Golden Life) i jego syn Filip Wolski, a także wokalista i gitarzysta Jacek Siciarek, klawiszowiec Artur Jurek, czy gitarzysta, malarz i grafik, a także założyciel formacji Mietek Blues Band - Mieczysław Wróbel, a także grająca również w tym zespole sekcja rytmiczna Tomek Przyborowicz i Piotr Góra....
W takim składzie pojawią się też przedstawiciele młodego pokolenia - jak choćby: saksofonista - Jan Michał Ciesielski, czy surf rockowy kwartet the FLAMESTONES oraz tancerze.
Oni wszyscy pokażą, że muzykę z tamtych odległych czasów można przełożyć na atrakcyjne środki wyrazu, że można nadać jej nowe życie, poprzez aktualne i adekwatne do dzisiejszych możliwości i wymogów - interpretacje.

Koncert ten przede wszystkim kierujemy do młodej publiczności.
Chcemy zachęcić młodych artystów, by sięgali do rodzimej "klasyki" muzyki nieuczesanej i niepokornej tak samo chętnie, jak do dotąd sięgają choćby do muzyki angloamerykańskiej.
A wtedy przekonamy się wszyscy, że tamte, rodzime piosenki i tamta muzyka, pisana tutaj, wciąż żyje, że nie są to jedynie, pokryte pyłem niepamięci, eksponaty na zakurzonych półkach muzycznych archiwów.

Tak więc to niecodzienne zestawienie na jednej scenie i stylów, i artystycznych osobowości, a do tego - z różnych muzycznych światów, muzyków którzy do tej pory chyba jeszcze nigdy ze sobą, w jednym składzie i na jednej scenie nie zagrali - to jest właśnie niecodziennym podejściem do tematu rocznicy pierwszego "rockandrollowego" koncertu.

Przypomnijmy - pierwszego koncertu nie tylko w Gdańsku, nie tylko w Polsce, ale w całej ówczesnej Europie wschodniej.

Jeśli dodamy do tego jeszcze stylowe prezentacje taneczne z epoki "fruwających marynarek" do muzyki na żywo, niezwykłą wystawę ponad 40 akwareli autorstwa Mieczysława Wróbla - portretów znaczących postaci muzyki światowej, polskiej i trójmiejskiej, które będzie można nabyć, by tym samym wspomóc rehabilitację Wojciecha Kordy, jednego z grona 4 najważniejszych wokalistów grupy Niebiesko Czarni.
I jeśli dodamy jeszcze, że całość wydarzenia zostanie zarejestrowana a film ten organizatorzy planują pokazać już 30 dni po koncercie.
Cóż jeszcze może być tu zachętą do Państwa obecności na Gdańsk BIG BEAT Day 2019 cz. I.? I dla malkontentów zachowaliśmy coś w zanadrzu - ten tekst za chwil kilka zostanie zaktualizowany, może nawet kilka razy bo wciąż coś nowego na przybywa - bądźcie więc czujni.

Gdańsk BIG BEAT Day cz. II.
W niedzielę, 24 marca 2019, o godzinie 12.oo, w samo południe - zapraszamy na spacer z przewodnikiem - spacer gdańskimi ścieżkami muzyki nieuczesanej i niepokornej, w finale z projekcją filmu "Czy mnie jeszcze pamiętasz...".
I finał ów, to spotkanie w pubie LOFT, w miejscu, które dziś prężnie działa, a do tego - działa najbliżej nieistniejącego już klubu Rudy Kot i działa podobnie.

By już więcej nie męczyć Was tekstem, trochę szczegółów o owej cz. II jest niżej, na załączonym, ruchomym obrazku
https://www.youtube.com/watch?v=ezNy-n0Bvak&feature=youtu.be

Informacja o biletach

Bilety w formie cegiełek na rzecz rehabilitacji Wojciecha Kordy - 24 zł/szt.
Do nabycia przed koncertem.

Przeczytaj także