Gdańsk Cool -Tour Chopin - wielki finał 2009
11 grudnia o godz. 18.00 w siedzibie Gdańskiego Archipelagu Kultury odbędzie się gala finałowa współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu "Gdańsk Cool -Tour Chopin - inspirowane Chopinem".
W ramach projektu realizowane były dwa konkursy - plastyczny i muzyczny.
3 grudnia br. obradowała komisja konkursu plastycznego w składzie: Przewodnicząca komisji:
Teresa Kuśmierska - Dyrektor GAK,
Izabela Terek - Jopkiewicz - plastyk,
Andrzej Stelmasiewicz - Fundacja "Wspólnota Gdańsk", malarz
Jan Konieczny, malarka Elżbieta Tęgowska, przedstawiciel Gazety Wyborczej - Olimpia Schneider, redaktor naczelny portalu Trójmiasto.pl
Michał Kaczorowski oraz
Marta Wróblewska z Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury jako przedstawiciel Urzędu Miejskiego Gdańsku.
Spośród prawie pięciuset prac, które wpłynęły do Gdańskiego Archipelagu Kultury, wskazanie tych najlepszych zajęło Jury kilka godzin. Podczas gali finałowej, 11 grudnia, zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe, którymi są m.in.: I - pody, kamery internetowe, profesjonalne zestawy malarskie: sztalugi, pędzle, farby, pastele, zestawy do karaoke, maty taneczne, płyty, albumy i wiele innych.
Zakończył się również organizowany w ramach projektu konkurs muzyczny dla dzieci i młodzieży. Andrzej Szczypiorski Dyrektor Orkiestry Symfoników Gdańskich - partner projektu, po przesłuchaniach kandydatów przygotował już ostateczny scenariusz widowiska które uświetni galę finałową projektu.
Wiemy już kto wystąpi podczas koncertu, choć organizatorzy nie chcą zdradzać wszystkich szczegółów. Będzie to, m.in. zespół rockowy z parafrazą etiudy E-Dur, chór, który wykona m.in. pieśń z filmu "Pragnienie miłości" wykonywanym przez Edytę Gepert pt. "Na Krakowskim ......" oraz pieśń "Życzenie". Kolejna zapowiadana atrakcja to zespół folklorystyczny w strojach ludowych grający na oryginalnych kaszubskich instrumentach oraz taneczna grupa hiphopowa.
"Całości towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoników Gdańskich pod dyrekcją Andrzeja Szczypiorskiego - reżysera całego spektaklu. Wydaje się, że główny cel organizatorów, mianowicie próba zaangażowania dzieci, młodzieży i nauczycieli do wspólnej pracy inspirowanej Fryderykiem Chopinem został osiągnięty. Teraz wszyscy czekamy na wielki finał. Wstęp na koncert jest bezpłatny, wszystkie dzieci w nim uczestniczące otrzymają od organizatorów maleńkie upominki.
***
O członkach komisji konkursowej:
Elżbieta Tęgowska (ur. 4 marca 1943 r.) - polska malarka, autorka artykułów i tekstów o sztuce. W 1969 otrzymała dyplom w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa. Następnie pracowała w gdańskim Pałacu Młodzieży oraz kierowała galerią Na piętrze w Gdańsku. Organizatorka projektu Sans Frontieres, Sans Limites (2002-2004), współpracownik stowarzyszeniaAssociation SSBONC (2003-2005), prowadząca warsztaty w Sonder Fielding Hoejskole w Danii (2004). W roku 2004 była jurorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Filmów Krótkometrażowych Aye Aye. Brała udział w projekcie Fantazje na temat bram i portali Gdańska. Nagrodzona Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2006, 2007), członkini Związku Polskich Artystów Plastyków od 1970.
Andrzej Stelmasiewicz - Prezes Zarządu Fundacji "Wspólnota Gdańska", a także koordynator Programu "Czas Gdańskich Lwów".
Jan Konieczny - jego malarstwo oscyluje wokół metafory skoku do wody. Jest to motyw zdecydowanie symboliczny podobnie jak same postaci bliżej nieokreślonych pływaków i pływaczek, przedstawianych zwykle w momencie zawieszenia, w przestrzeni "pomiędzy".
Wydaje się traktować o przemianie jako takiej, narzuconej konieczności przemiany, w kontekście szerszym niż tylko zmaganie pływaka z żywiołem. Formalnie rzecz dokonuje przy użyciu powściągliwych środków plastycznych, w chłodnych przestrzeniach błękitów i zieleni gdzie często sama linia horyzontu stanowi odległą dominantę obrazu.