"MUZYCZNE LATO" to cykl koncertów odbywających się w każdy weekend lipca w Gdańsku. Jest to największe wydarzenie muzyczne na Pomorzu. W żadnym innym mieście wakacyjna uczta muzyczna nie trwa tak długo. Koncerty organizowane są od 1997 roku. Pierwsze koncerty organizowane były w Gdańsku Brzeźnie przy plaży, a od 2002 roku przeniesione zostały na Plac koncertowy przy Bramie Oliwskiej. Od 2004 koncerty są biletowane. Na Muzyczne Lato zapraszane są gwiazdy polskiej sceny muzycznej, a od trzech lat również gwiazdy zagraniczne.
Bilety można nabyć przed każdym koncertem w kasach biletowych rozmieszczonych na terenie placu koncertowego przy Bramie Oliwskiej. Kasy otwarte są od godz. 17:00.
Bilet uprawnia do jednorazowego wstępu na teren imprezy.
Zwolnienie z zakupu biletów: dzieci do lat 12 pod opieką rodziców osoby niepełnosprawne z opiekunami (legitymacja) osoby powyżej 70 roku życia
Dla pierwszych dwóch osób w kasie nr 1 będą specjalne gadzety od portalu www.trojmiasto.pl
Organizatorzy przygotowali parking na terenie festiwalu na 250 aut. Opłaty za wjazd nie będą pobierane. Na parking można wjechać od ulicy Giełguda na wysokości Gospody Chaty Chłopskiej. W czasie koncertów będzie też specjalna strefa dla niepełnosprawnych i kobiet w ciąży.
12 lipca
Mjut
Grupa mjut powstała we wrześniu 2004 roku w Działdowie. Początkowy skład wyglądał następująco: Patryk - śpiew, gitara; Marcin - gitara; Kamil - bas; Dawid 'Sam' - perkusja. Pomimo tego, że brakowało nam jeszcze umiejętności i sprzętu (stare radia zamiast wzmacniaczy i taboret w roli statywu do werbla :), wymyśliliśmy nazwę i pełni zapału zaczęliśmy regularne próby u Marcina, w niziutkiej, mającej 2x3 metry piwnicy (do tej pory nie udało nam się ustalić, jak się tam pomieściliśmy :) Naszym głównym, choć nie w pełni świadomym, założeniem było tworzyć opartą na własnych pomysłach, emocjonalną muzykę gitarową oraz pisać do niej jak najbardziej wiarygodne słowa. Po kilku tygodniach działalności znaleźliśmy się pod opieką Miejskiego Domu Kultury, ale atmosfera tam panująca skłoniła nas do odejścia i podjęcia samodzielnej próby grania i zaistnienia w Działdowie.
Hurt
grupa muzyczna, której wokalistą jest Maciej Kurowicki. Grupa powstała w 1992 roku, a jej debiutancki album Babilon ukazał się w 1994 (wydała go niewielka wytwórnia Melissa). W 1997 wydali swoim nakładem album "Serki dietetyczne". Byli wtedy mało znani i uznawani raczej za underground. Ich postrzeganie zmieniło się, gdy wytwórnia SP Records wydała ich album "Musisz to kupić" (1999). Po tym wydarzeniu do grupy dołączył perkusista. Wcześniej używali perkusji automatycznej i ten styl jest ciągle słyszalny, nawet na nowszych albumach.
Lipali
Najczęściej zadumany, zdystansowany do otaczającej go rzeczywistości, mimo świadomości nieustannej walki z materią Lipnicki potrafi odnaleźć w sobie poezję. Tak przynajmniej można wnioskować po oryginalnych tekstach, które ilustrują tak niebanalne dźwięki, jakie słyszymy w rozbujanym pulsem funku i jazzu utworze "Co noc", podszytej salsą kompozycji "Sambass" czy wreszcie w singlowym przeboju "Poza ty, poza ja". Wsparty przez grupę przyjaciół (m.in. Ptah i Ryszard "Tymon" Tymański) snuje swoje zapętlone historie w taki sposób, że słuchając ich można stracić rachubę czasu, odlecieć lub upoić się. LIPALI to jednak zdrowa jazda, po której nie ma się kaca.
Ptaky
polski zespół muzyczny założony w grudniu 2002 przez Piotra Łukaszewskiego, gitarzystę grającego wcześniej w zespołach: Skawalker, IRA oraz KarmaComa. Grupa została uzupełniona przez: Sebastiana Makowskiego, Daniela Wernera, Marcina Kłosowskiego oraz Krzysztofa Dobiszewskiego.
10 września 2004 wydali debiutancki album (Ptaky), który promowany był przez singel z utworem "Chroń to co masz" oraz "Fanatyk". Na płycie zarejestrowany został także utwór Chroń to, co masz, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej polskiej wersji filmu Spider-Man 2.
W 2006 roku od Ptaków odszedł Sebastian Makowski. W jego miejsce przyszedł Adam Sypuła. Sebastian Makowski 2 marca 2007 wydał solowy LP zatytułowany ("Perła"), bardzo ciepło przyjęty przez krytykę i fanów
IRA
Zespół rockowy założony w połowie listopada 1987 roku w Radomiu przez gitarzystę Kubę Płucisza.IRA to jeden z najpopularniejszych i najbardziej "kasowych" polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę heavy metalu pierwszej połowy lat 90, mający na koncie trzy złote płyty i jedną platynową. Krążki Mój dom, 1993 rok oraz koncertowy IRA Live osiągnęły nakład sięgający wielu tysięcy egzemplarzy, co pozwoliło grupie błyskawicznie awansować do czołówki polskiego rocka. Dzięki takim sukcesom, zespół miał okazję występować na wielu największych festiwalach rockowych w kraju, m.in. trzykrotnie na Festiwalu w Jarocinie, na Przystanku Woodstock, oraz na Festiwalu Odjazdy. Utwory z płyt zadebiutowały na prestiżowej polskiej liście przebojów programu III polskiego radia.
Coma
Pierwszym wydawnictwem grupy był singel Skaczemy/Pasażer. Pod koniec 2003 roku udało się grupie podpisać kontrakt z BMG Poland, co umożliwiło rozpoczęcie nagrań do debiutanckiej płyty - Pierwsze Wyjście z Mroku. Przed wydaniem pierwszego studyjnego albumu zespół zyskał popularność koncertując u boku Kazika, Sweet Noise, Acid Drinkers i T.Love.
Zespół w 2001 roku dotarł do ostatniego etapu przesłuchań konkursu debiutów w Opolu, zajął pierwsze miejsce na Festiwalu Rockowym w Węgorzewie w 2004, a 15 marca 2005 roku zdobył statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku - Rock - za płytę Pierwsze wyjście z mroku. W 2007 roku, zespół otrzymał dwa Fryderyki w kategoriach: "Album roku - rock/metal" za 'Zaprzepaszczone Siły Wielkiej Armii Świętych Znaków' oraz "Zespół roku". W tym samym roku, zespół otrzymał również nagrodę publiczności Przystanku Woodstock "Złotego Bączka".