Gdańsk Lotos Siesta Festival skończy w 2020 roku dziesięć lat. To szczęście i zaszczyt wspólnie uczestniczyć w "Święcie Muzyki Szczęśliwej", jakim za każdym razem jest nasze spotkanie. Gdańsk o tej porze roku ma szczególny czar. Często są to pierwsze słoneczne dni. Światło, ciepło (jeśli mamy odrobinę szczęścia) i ta przestrzeń, która z portu otwiera się na świat cały mówią nam, że oto wszystko, co najlepsze, jeszcze przed nami.
Gdańsk: miasto otwarte, miasto wolności, miasto symbol. Nie można sobie wyobrazić w Polsce lepszej lokalizacji dla muzyki, która swobodnie przekracza granice, która łączy kultury, zbliża ludzi. To przenikanie się, spotykanie kultur przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów; pojednanie ponad historycznymi podziałami - to cenne wartości Gdańska, które Siesta Festival już od dekady przekazuje w swojej muzyce.
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
Z wdzięcznością pamiętamy Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, który wyciągnął do nas rękę u progu 2011 roku. Od jego życzliwości i pomocy wszystko się tu zaczęło.
Sam pomysł, by już wówczas nadzwyczaj popularną audycję Marcina Kydryńskiego w radiowej Trójce przedstawić na żywo na scenie, z ulubionymi przez słuchaczy artystami, pochodzi od producenta wydarzeń muzycznych, Piotra Łyszkiewicza, który do dziś jest dyrektorem generalnym przedsięwzięcia. Marcin Kydryński, odpowiedzialny za brzmienie festiwalu, jest także od pierwszej edycji jedynym gospodarzem wszystkich wieczorów, na każdej ze scen.
W ostatnich latach Gdańsk Lotos Siesta Festival otwierało Preludium w klubie Stary Maneż. Tradycyjnie jednak pierwszy koncert to piątkowy wieczór w sali Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Nagrodzony przez prezydenta Portugalii orderem do merito za promocję kultury tego kraju Marcin, szczególną predylekcję zdaje się mieć do artystów z kręgu kultury portugalskiej. Z samej Lizbony, jak i z dawnych kolonii w Brazylii i Afryce. Stąd między innymi obecność największych mistrzów fado, zarazem na głównej scenie - jak Mariza i Ana Moura, ale i w specjalnie zaaranżowanej tawernie, gdzie muzyka zyskuje na intymności. Gdzie przy winie i tradycyjnych potrawach artyści śpiewają i grają bez mikrofonów, jak w domach fado starych dzielnic Lizbony.
Wśród artystów Siesta Festiwalu znalazły się największe postacie muzyki świata naszych czasów: Omara Portuondo, Angelique Kidjo, Buika, Yasmin Levy, Eliane Elias czy właśnie w Gdańsku debiutująca przed polską publicznością Anoushka Shankar. Nie brakło też mistrzów soulu, jak genialny zespół Take 6 czy Raul Midon. Szczególnie chętnie jednak Siesta wraca do Afryki. Muzycy z Algierii, Kamerunu, Mali, Konga, czy luzofońskich: Angoli, Gwinei Bissau, Mozambiku - to stali goście Gdańsk LOTOS Siesta Festival.
Festiwalowe soboty oddajemy entuzjastom muzyki z Wysp Zielonego Przylądka, kiedy publiczność filharmonii poddaje się zmysłowej, pełnej żaru, tanecznej sztuce Kabowerdyjczyków.
Zaprezentowaliśmy najsłynniejsze postacie z Wysp: Lurę, Nancy Vieirę, Tito Parisa, Sarę Tavares, Mayrę Andrade. Ale też wschodzące gwiazdy, jak Neuza, święcąca teraz największe triumfy Elida Almeida czy bodaj najbardziej popularny ostatnio dzięki współpracy z Madonną Dino di Santiago. Tradycyjnie już festiwal kończy swobodna, pogodna, zmysłowa noc afrykańska w klubie Parlament. "Czas pląsu", nieskrępowanej zabawy, wolności.
Andrea Motis
To prawdopodobnie największe odkrycie sezonu wśród europejskich artystów muzyki świata. Ale myli się ten, kto sądzi, że Andrea Motis debiutuje, choć nie ma jeszcze dwudziestu pięciu lat. Siedmioletnia, zwracała swym talentem uwagę lidera big-bandu, w którym grała na trąbce! Siedemnastoletnią zapraszał na swą scenę Quincy Jones. Dwudziestotrzyletnia, wydała swą pierwszą płytę jako liderka. Album Emotional Dance ukazał się w słynnej wytwórni Impulse!, która dała nam między innymi Johna Coltrane'a. To był przełom dla onieśmielająco uzdolnionej wokalistki i trębaczki z Katalonii. Wciąż jednak jej repertuarem była głównie przepastna księga standardów muzyki amerykańskiej.
Dopiero rok 2019 i debiut w wytwórni Verve przyniósł ten oczekiwany, nowy głos w jej muzyce. Album Do Outro Lado Do Azul, jakkolwiek zagrany z jazzową wrażliwością, swobodą i maestrią, to barwny bukiet utworów latynoskich. Klarnet, cavaquinho, gitara klasyczna, instrumenty smyczkowe, a przede wszystkim zwinne rytmy perkusyjne stworzyły w połączeniu z jazzowymi solówkami Andrei nowy kolor, nową jakość. Bez wątpienia jedna z najciekawszych i zarazem najpiękniejszych płyt z Półwyspu Iberyjskiego, jakie dostaliśmy w ostatnich latach.
Anabela AyaAnabela Aya to jeden z najciekawszych głosów afrykańskiego, etnicznego jazzu. Już teraz może poszczycić się nagrodą "Divy Muzyki Angolańskiej". Urodziła się w 1983 roku w Luandzie, a muzyką zainteresowała ją matka, która prowadziła kościelny chór Metodystów. Anabela nie poprzestała jednak na religijnych pieśniach, lecz odkryła dla siebie soul, afro-jazz a nawet fado i wszystkie te wpływy dziś słychać w jej nagraniach na płycie Kuameleli. Za ten album została nominowana do nagród: "Najlepsza Artystka Afryki Centralnej" i "Największy Wschodzący Talent". Wygrała też Luanda Song Festival w 2017 roku, a w kolejnym otrzymała nagrodę krytyków państwowego radia w swojej ojczyźnie.
Uwaga:
Osoby, które chcą zwrócić zakupione wcześniej bilety na koncert Lucii de Carvalho uprasza się o kontakt z odpowiednią dla nich bileterią. Ci z Państwa, którzy pragną zachować ważność biletów na koncert Anabeli Aya proszeni są o zachowanie biletów do kontroli, Za niedogodność organizatorzy najmocniej przepraszają.
Richard Bona 26Miłośnikom muzyki podróżniczej, spod znaku etno, jazzu i okolic nie wypada wręcz przypominać, ale nie zaszkodzi zaznaczyć: Richard Bona - Geniusz. Prawdopodobnie najbardziej wszechstronny muzyk naszych czasów, multiinstrumentalista, niedościgły wirtuoz basu, wokalista rozpoznawalny po pierwszej frazie, kompozytor, lider - człowiek instytucja. Urodzony w wiosce w centralnym Kamerunie przez Rumunię i Paryż dotarł do Nowego Jorku, gdzie jego charyzmę natychmiast docenili najwięksi giganci jazzu: Bobby McFerrin, Wynton Marsalis, Joe Zawinul, zespół Steps Ahead i wreszcie sam Pat Metheny, który zaoferował mu miejsce w swojej legendarnej "Grupie".
Bona objechał świat dookoła w towarzystwie legend, by wkrótce zasłynąć jako autor własnych projektów, silnie zakorzenionych w afrykańskiej tradycji, zarazem jednak o europejskiej tradycji harmonicznej i amerykańskiej swobodzie właściwej jazzowemu światu.
Richard Bona dla audycji Siesta to artysta "założycielski", obecny od pierwszej płyty - aż trudno uwierzyć, że nigdy nie wystąpił na Festiwalu! Można pomyśleć, że organizatorzy wyczekiwali (do)godnej okazji, która właśnie nadchodzi: Richard Bona uświetni jubileuszową edycję Gdańsk Lotos Siesta Festival nową muzyką, w nowym składzie, zwiastując kolejny, długo oczekiwany po fenomenalnym "Heritage", album.
Richard Bona wystąpi z Alfredo Rodriguezem, kubiańskim mistrzem fortepianu kształconym w konserwatorium w Hawanie. Znajomość obu muzyków trwa od produkowanego przez Quincy Jonesa albumu Tocororo. A dołącza do nich śpiewający perkusista Pedrito Martinez, znany choćby ze współpracy z Brucem Springsteenem, Wyntonem Marsalisem czy Stingiem.