Zapraszamy na trzy spacery po wystawie stałej ECS, które odbędą się pod hasłem Dwa grudnie.
Wspomnieniami podzielą się bohaterowie i świadkowie wydarzeń. Bilet kosztuje tylko 12 zł.
Upamiętniają jedne z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski krwawą masakrę robotników na ulicach w Grudniu 70 i wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku.
Wszystkie opatrzono przymiotnikiem subiektywne, bo każdy z przewodników opowiada swoją własną, bardzo osobistą historię.
Walorami spacerów subiektywnych są osobisty kontakt i możliwość zadawania pytań.
/ wydarzenie jest adresowane do osób powyżej 16 roku życia
/ bilet kosztuje tylko 12 zł: kasy ECS i bilety.ecs.gda.pl
/ zwiedzanie trwa ok. 90 minut
/ więcej informacji: ecs.gda.pl/wydarzenia/dwa-grudnie-2/
12.00 Seweryn BlumsztajnDziennikarz, redaktor.
W działalność opozycyjną aktywnie zaangażował się jeszcze na długo przed powstaniem Solidarności. Wielokrotnie był zatrzymywany i pozbawiany wolności. Wstąpił do Solidarności, współpracował z Agencją Prasową Solidarność, redagował związkowe pisma.
14.00 Mirosław ChojeckiProducent filmowy, wydawca, drukarz.
Działacz opozycji przedsolidarnościowej. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, organizował niezależną działalność drukarską. Założyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWa, największej w PRL działającej poza cenzurą, która przez dwanaście lat wydawała książki, czasopisma i dokumenty, w sumie ponad pięćset tytułów. W trakcie strajków sierpniowych w 1980 również zajmował się organizacją działalności drukarskiej. Członek Solidarności.
16.00 Krzysztof KrólPolityk, dziennikarz, publicysta.
Mając zaledwie 16 lat, współpracował z Jackiem Kuroniem i Janem Lityńskim, kolportując publikacje Komitetu Obrony Robotników w warszawskim liceum, do którego uczęszczał. Współzałożyciel Uczniowskiego Ruchu Odnowy, później w składzie Niezależnej Federacji Młodzieży Szkolnej. Przez wiele lat angażował się w niezależną działalność wydawniczą i publicystyczną. W 1981 dołączył do Konfederacji Polski Niepodległej (KPN) i to z tym ugrupowaniem na lata związał działalność opozycyjną.