Zapraszamy na trzy spacery po wystawie stałej ECS, które odbędą się pod hasłem Dwa grudnie. Wspomnieniami podzielą się bohaterowie i świadkowie wydarzeń. Bilet kosztuje tylko 12 zł.
Upamiętniają jedne z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski krwawą masakrę robotników na ulicach w Grudniu 70 i wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku.
Wszystkie opatrzono przymiotnikiem subiektywne, bo każdy z przewodników opowiada swoją własną, bardzo osobistą historię.
Walorami spacerów subiektywnych są osobisty kontakt i możliwość zadawania pytań.
/ wydarzenie jest adresowane do osób powyżej 16 roku życia
/ bilet kosztuje tylko 12 zł: kasy ECS i bilety.ecs.gda.pl
/ zwiedzanie trwa ok. 90 minut
/ więcej informacji: ecs.gda.pl/wydarzenia/dwa-grudnie-2/
12.00 Henryk MajewskiPolityk, inżynier, wykładowca akademicki. Brał udział w opozycyjnych demonstracjach jeszcze jako nastoletni uczeń. Przez wiele lat zajmował się gromadzeniem i rozpowszechnianiem informacji o grudniowej masakrze na Wybrzeżu w Grudniu 70. Sam w czasie tych dramatycznych wydarzeń brał udział w demonstracjach ulicznych. W stanie wojennym, posługując się pseudonimem Kuzyn, prowadził szeroką i aktywną działalność konspiracyjną.
14.00 Stanisław GieradaRzeźbiarz, artysta, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor wielu pomników, m.in. Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni (1980), gdzie półleżąca siódemka symbolizuje postać Adama Gotnera, niesionego przez demonstrantów, półprzytomnego, dramatycznie ranionego kulami; ku czci Polaków pomordowanych na Syberii w Norylsku (1966) i płyty nagrobnej Arkadiusza Arama Rybickiego (2011).
16.00 Stanisław GrzybTechnik budowy okrętów, stoczniowiec, przedsiębiorca.
Po wybuchu strajków uczestniczył w manifestacjach ulicznych, znalazł się w samym sercu wydarzeń. W 1976, za udział w kolejnym strajku i dopominanie się upamiętnienia ofiar Grudnia 70, został zwolniony i objęty wieloletnim zakazem pracy ma terenie Wybrzeża. Udało mu się znaleźć zatrudnienie w Mostostalu jako monter wysokościowy. W zakładzie tym dwukrotnie współorganizował strajk, w 1980 i 1981. Członek Solidarności i Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców.