stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kiedy ostatnio uczestniczyli Państwo w koncercie dixielandowym, w którym wykonawcami byli młodzi muzycy? Aha, pięćdziesiąt lat temu? A teraz ci muzycy, choć czasem nadal wspaniale grają (np. Piotr Nadolski, Ryszard Podgórski, Maciej Flont), to nobliwi panowie. Prawdą jest, że radosny i ekspresyjny jazz tradycyjny nie jest przedmiotem nauczania w szkołach i akademiach muzycznych. Nauczane są współczesne wersje jazzu modalnego. Ale jest zmiana!

lut 16

niedziela, g. 18.00

Gdańsk,
bilety 60 zł
Kup bilet
Wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, Stanisław Danielewicz, przez kilka lat badał umiejętność grania w tradycyjnych stylach jazzowych wśród studentów Instytutu Jazzu. Nie było z tym najlepiej. Akcja przywracania pamięci jazzu tradycyjnego i swingu rozpoczęła się w roku 2019, gdy w ramach zajęć fakultatywnych Akademii kilkoro studentek i  studentów pod okiem, a zwłaszcza uchem dr Danielewicza zaczęła solidną naukę dixielandowego grania. Ambicją zespołu stało się przywrócenie blasku tradycji lat 50. i 60. ubiegłego wieku, kiedy gdański zespół "Flamingo" wyznaczał najwyższy standard wykonawczy jazzu tradycyjnego w Polsce.

jazz - koncerty w Trójmieście


Zespół przybrał nazwę "Gdansk Swing College Band", nawiązując do tradycji europejskiego jazzu tradycyjnego. Repertuar to popularne standardy dixielandowe i swingowe, ale ambicją muzyków jest także wykorzystanie jako tematów do improwizacji utworów muzyki pop ostatnich kilkudziesięciu lat.

Obecnie zespół, ze względu na skład (bez trąbki i puzonu) bliższy jest stylistycznie brzmieniu swingowych grup z lat 30. XX w.

Skład grupy to:
Maks Wilk - sax-tenor,
Marianna Zacharska -  sax-alt,
Bartłomiej Ostrowski - gitara,
Jan Szczurek - fortepian,
Łukasz Chmielewski - perkusja,
Marek Baranowski - kontrabas.

Zapraszamy na koncert Gdansk Swing College Band - ponadgodzinną sentymentalną podróż muzyczną, pełną swingujących rytmów, z energią młodych wykonawców.