Gdańsk dla Muzyki Polskiej: koncert symfoniczny Polska Filharmonia Bałtycka Gdańsk Sprawdź!
stat
PATRONAT

Gdańsk dla Muzyki Polskiej: koncert symfoniczny

Zapraszamy na koncert symfoniczny w ramach cyklu Gdańsk dla Muzyki Polskiej, który odbędzie się 9 listopada w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Sali Kameralnej. 

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpi:

Orkiestra Symfoniczna PFB
Paweł Przytocki - dyrygent
Bogdan Czapiewski - fortepian
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Marcin Tomczak, Aneta Majda przygotowanie chóru
Joanna Motulewicz - mezzosopran
Leszek Skrla - baryton

Konrad Mielnik - prowadzenie

Zobacz relację z poprzedniej edycji (2020)


Program:
Tadeusz Szeligowski - Koncert fortepianowy [22]
Kazimierz Wiłkomirski - Kantata gdańska na mezzosopran, baryton, chór mieszany [25]

Wstęp wolny

W ramach cyklu Gdańsk dla Muzyki Polskiej tym razem symfoniczny koncert, na który złoży się dedykowana Gdańskowi Kantata Kazimierza Wiłkomirskiego i efektowny Koncert fortepianowy Tadeusza Szeligowskiego. Solistą będzie Bogdan Czapiewski, który nagrał ten koncert już w 2007 roku, a orkiestrę poprowadzi Paweł Przytocki nagrodzony w zeszłym roku Fryderykiem za nagranie muzyki polskiej XX wieku.

Kto dziś pamięta o kantatach z lat 50? Utwory te naznaczone piętnem socrealizmu uległy zepchnięciu w niebyt historii. A przecież nie wszystkie utwory tego rodzaju zasługują na zapomnienie. Kantata Kazimierza Wiłkomirskiego, zasłużonego wiolonczelisty, na pewno nie była dziełem koniunkturalnym. Wiłkomirski był związany z Gdańskiem i wydaje się, że napisał tę kantatę z pełnym przekonaniem. Przypomni tę kompozycję dobrze znany gdańskim melomanom Paweł Przytocki, a partie solowe wykonają doświadczeni wokaliści Joanna Motulewicz i Leszek Skrla.

Koncert Tadeusza Szeligowskiego, kompozytora który obecnie jest patronem Filharmonii Poznańskiej, powstał w czasie wojny. Niezwykle motoryczny, ale momentami też operujący romantyczną ekspresją, jest przystępny nawet dla nieobytego z muzyką współczesną słuchacza. Solistą w tym dziele będzie świetny polski wirtuoz Bogdan Czapiewski, który nagrał ten koncert już w 2007 roku dla wytwórni Naxos z Mariuszem Smolijem i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.