stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańsk dla Orkiestry - WOŚP 2018 Opinie (60)

26. Finał WOŚP odbędzie się w dniu 14 stycznia 2018, a jego celem będzie pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków"

sty 26

niedziela, g. 14:00 - 20:00

Gdańsk, plac przy ECS
Wstęp wolny
W najbliższym Finale WOŚP skupi się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

Jednak po raz ostatni ta dziedzina medycyna była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku). Od tego czasu mija już 5 lat, a to w świecie medycyny długi czas. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale.



Fundacja WOŚP zdecydowała o tym, by wyrównać szanse leczenia noworodków na podstawowych oddziałach neonatologicznych poprzez doposażenie ich w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci.

W Polsce funkcjonuje 3-stopniowy podział oddziałów noworodkowych ze względu na ich poziom specjalizacji. Większość oddziałów, zajmujących się dziećmi przychodzącymi na świat, to oddziały podstawowe, tzw. I oraz II stopnia referencyjności. III stopień to placówki wysokospecjalistyczne i kliniczne, na które trafiać mają dzieci z potrzebą intensywnej opieki medycznej i zaawansowanego leczenia.



W efekcie 26. Finału WOŚP planowane są zakupy właśnie dla oddziałów podstawowych. Fundacja planuje pozyskać dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

W momencie ogłoszenie tematu Finału rozpoczęły się w całej Polsce przygotowania do zbiórki. Ruszył mechanizm rejestracji sztabów i wolontariuszy, Fundacja uruchomiła także przygotowania różnych innych formy wsparcia akcji, jak internetowe aukcje charytatywne czy możliwości wpłaty darowizny za pośrednictwem internetu.

Finały to nie tylko zbiórka, ale także setki wydarzeń odbywających się w Polsce i na całym świecie.

14.01 godz. 9:00 Turniej piłki nożnej dla klas IV-VII (ZSO 2 Gdańsk)
Każdemu czasem przydaje się odrobina zdrowej rywalizacji, a jeszcze jeżeli przyświęca temu szlachetny cel? Tym bardziej chce się... Zaprosiliśmy w tym roku po raz pierwszy uczniów szkół podstawowych do "siebie" na rozgrywki turnieju piłkarskiego. Nie obejdzie sie bez atrakcji, będą goście specjalni, jak i wiele różnych innych ciekawych niespodzianek.

14.01 godz. 12:00 12 Bieg WOŚP "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy" (Stadion miejski im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim przy ul. Olimpijczyków
Starogardzkich 1). Bieg na dystansie ok 5 km. Na Stadionie Miejskim im. K. Deyny. W czasie trwania imprezy będzie możliwość pomiaru cukru we krwi dla uczestników biegu, spotkanie z lekarzem - pogadanka na temat leczenia cukrzycy. Pokaz udzielania pierwszej pomocy przez ratownika medycznego (możliwość nauki udzielania pierwszej pomocy). Konsultacje dietetyczne.

14.01 godz. 15:00 Koncert finałowy "Gdańsk dla Orkiestry" na Targu Węglowy
Podczas koncertu nie zabraknie licytacji wyjątkowych przedmiotów/usług, które będę licytowane ze sceny przez prowadzących. Na finał zaplanowano tradycyjne "światełka do nieba" i pokaz sztucznych ogni.

PROGRAM KONCERTU

15:00 Rozpoczęcie koncertu
15:10 The Rolling Doors
15:50 Klenczon Projekt
16:20 Pokaz tańca
16:30 Mitra
17:10 Marta
17:40 Lanberry
18:20 Sound'n'Grace
19:10 Mrozu
19:50 Finał "Światełko do nieba"


Orkiestrowy Festiwal Food Trucków- czyli uczta dla smakoszy
Trójmiejskie samochody gastronomiczne, tzw. food trucki zbiorą się wszystkie w strefie gastronomicznej WOŚP zapewniając szeroki wybór rozgrzewającego jedzenia na większy i mniejszy głód. W menu nie zabraknie też rozgrzewających napojów.

Co będzie się działo w strefie wolontariuszy
W miasteczku namiotowym będzie można:
- zmierzyć ciśnienie i poziom cukru
- oddać krew oraz zarejestrować się w bazie DKMS
- wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy organizowanej przez dzieci z gdańskich szkół w ramach programu "Ratujemy i Uczymy Ratować", Inspektorat Ratowniczy ZHP, szpital Copernicus
- zagrać w loterii "Los na WOŚP"
- nauczyć się robić latawce WOŚP
- zobaczyć zabytkowe i bojowe wozy strażackie - OSP Sobieszewo



Przeczytaj także