stat
Impreza już się odbyła

Gdańsk i niezwykłe zdjęcia ojca i syna - Zbigniewa i Macieja Kosycarzy

Kolejny wykład z cyklu Akademia Gdańska będzie opowieścią fotoreportera Macieja Kosycarza o ponad 70 latach historii na zdjęciach ojca i syna, czyli Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. Historii związanej z Gdańskiem, Gdynią, Sopotem i Pomorzem. Zapraszamy 19 kwietnia o godz. 18.00 do sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

- Fotografie pokazują nie tylko wielkie i znane wydarzenia, ale głównie życie codzienne ludzi, ich stroje, zabawę, pracę, a także miejsca, które tak się zmieniły w ciągu lat, że gdyby nie podpisy pod zdjęciami, to trudno byłoby je rozpoznać. Wiele fotografii ogląda się z uśmiechem na twarzy, ale nie brakuje też takich wywołujących zadumę. Na pewno sporo sytuacji i zdarzeń prezentowanych jest częścią naszych wspomnień z minionych lat, młodsi dowiedzą się jak żyli ich rodzice czy dziadkowie - mówi Maciej Kosycarz.

Akademia Gdańska
to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Kluczem trzeciej edycji spotkań jest między innymi opowieść o Gdańsku widzianym przez kadry filmowe i obiektyw fotograficzny. Gdańska historia zaklęta na kliszy fotograficznej to niezmiennie fascynująca opowieść, począwszy od pionierskich fotografii z XIX w. Fotografia dawna jest nie tylko obrazem przeszłości architektonicznej miasta, ale przede wszystkim zwierciadłem, w którym przeglądają się twarze dawnych mieszkańców Gdańska.
---
Gdańsk i niezwykłe zdjęcia ojca i syna - Zbigniewa i Macieja Kosycarzy - wykład Macieja Kosycarza
Data: 19 kwietnia, godz. 18.00

Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny!
Dołącz na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1179155272129638/

Maciej Kosycarz (ur. w 1964 r.) - absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Autor kilkunastu tysięcy zdjęć opublikowanych w prasie. Zawodowo fotografią zajmuje się od roku 1990. Początkowo w ukazujących się głównie na Kaszubach "Naszych Tygodnikach" oraz "Tygodniku Wieczór", a następnie w "Głosie Wybrzeża". W maju 1996 roku założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press KFP, kontynuuje pracę ojca. Klientami KFP jest ponad 100 polskich i zagranicznych tytułów oraz agencji prasowych. Swoje zdjęcia prezentował na kilku wystawach, wydał również dziewiętnaście albumów fotograficznych. W 2001 roku przygotował wystawę "Zwykłe Miasto - Gdańsk w obiektywie ojca i syna", którą można było zobaczyć w Budapeszcie, Mostarze (Bośnia i Hercegowina), Belgradzie, Gdańsku, Kalmarze (Szwecja), Holbaek (Dania) i Kaliningradzie (Rosja). Od 1997 roku jest współorganizatorem Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza.W archiwum jego agencji znajduje się ponad 370 tysięcy zdjęć dostępnych na stronie internetowej www.kfp.pl, które są codziennie aktualizowane. Jest to obecnie największy lokalny serwis fotograficzny w Polsce. Tak jak ojciec, za największe wyróżnienie otrzymane w życiu uważa przyznany mu przez mieszkańców tytuł "Gdańszczanina Roku 2009". Laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2010 przyznanej przez marszałka województwa pomorskiego oraz nagrody wojewody pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi w kategorii kultura za rok 2014. W 2009 roku Rada Miasta Gdańska nadała kronikarzom miasta Zbigniewowi i Maciejowi Kosycarzom Medal Mściwoja II za całokształt dorobku fotograficznego.

Zbigniew Kosycarz (1925-1995) - był jedną z najpopularniejszych postaci Wybrzeża Gdańskiego. Przyjechał do Gdańska w 1945 roku, zamieszkał początkowo w Sopocie, pracował w gdyńskich redakcjach gazet i od pierwszych dni tworzył fotograficzną kronikę regionu. Mówiono o nim "latający reporter". Żadne wydarzenie nie mogło się odbyć bez jego udziału. Dokumentował też życie codzienne, nie rozstając się z aparatem fotograficznym. Choć przez całe życie zawodowe związany był z gdańskim dziennikiem "Głos Wybrzeża", publikował także w wielu innych wydawnictwach. Fotografia prasowa stała się dla niego nie tylko pracą, ale również hobby wypełniającym całe życie. Z wielu przyznanych mu nagród i wyróżnień najbardziej cenił sobie tytuł "Gdańszczanina Roku 1972" otrzymany głosami czytelników "Wieczoru Wybrzeża". Od roku 1997 organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo jego imienia.