Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra Zielona Brama Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra Opinie (1)

Zapraszamy na wystawę "Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra" do Oddziału Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku.

7 listopada - 27 grudnia 2020, g. 11:00

Gdańsk, Online
Termin: 2 listopada 2017 r. - 31 stycznia 2018 r.
Wernisaż: 31 października 2017 r., godz. 14.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
Zespół kuratorów: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Archiwum Państwowe w Gdańsku PAN Biblioteka Gdańska

Program obchodów 500-lecia Reformacji w Gdańsku obejmuje między innymi wystawę "Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra", której otwarcie nastąpi 31 października 2017 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku - w Oddziale Zielona Brama.


Pięćset lat temu, 31 października 1517 roku, ogłoszenie 95 tez przez nieznanego wcześniej szerszemu gronu mnicha Marcina Lutra zdefiniowało losy Europy i świata na kilka następnych stuleci. Dzisiaj uznaje się, że jego wystąpienie było jednym z wydarzeń, które symbolicznie kończą okres średniowiecza i rozpoczynają nowożytność. Do Gdańska, ówcześnie jednego z największych miast w tej części Europy, słowa Lutra dotarły bardzo szybko i znalazły swoich zwolenników. Ośrodek przyjął protestanckie ideały, które były wyznawane przez większość gdańszczan aż do 1945 roku.

Jako że wystąpienie Lutra miało niebagatelny wpływ na dzieje nowożytnego miasta, Muzeum Narodowe w Gdańsku wraz z PAN Biblioteką Gdańską, Archiwum Państwowym w Gdańsku i z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska postanowiło przygotować wystawę poświęconą temu zagadnieniu, bardzo ważnemu dla gdańskiej społeczności w przeszłości, ale również i dzisiaj. Na wystawie w Oddziale Zielonej Bramy zostaną zaprezentowane obiekty nie tylko z wymienionych instytucji, ale również z innych krajowych i zagranicznych kolekcji.

Przyjęta koncepcja wystawy ma pokazać, jak bardzo dramatyczne były ówczesne wydarzenia religijne. Nurt reformacji został przecież poprzedzony zaistniałym na przełomie XV i XVI wieku kryzysem światopoglądowym, który to czas na naszej ekspozycji ilustruje między innymi drzeworyt Albrechta Dürera Ladacznica babilońska. W części dotyczącej Marcina Lutra z pewnością gratką dla zwiedzających będzie jego autentyczny autograf oraz korespondencja reformatora z gdańską Radą Miejską.

Ideały protestanckie były obecne w życiu codziennym gdańszczan, ich kulturze, tworzonej sztuce. I tak wśród eksponatów znajdą się między innymi piaskowy zegar, którym odmierzano czas w kościele, oraz tkaniny pochodzące z pochówków w gdańskim kościele św. Trójcy. Te ostatnie zasługują na szczególne podkreślenie ze względu na swoją unikatowość. Nasza wystawa podejmuje również jakże ważny także w dzisiejszych czasach temat tolerancji i nietolerancji dotykający różne wyznania chrześcijańskie w Gdańsku. Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa przybliży zwiedzającym tematykę religijną dawnego Gdańska, jakże odmienną od czasów dzisiejszych.

Szczegółowy program obchodów 500-lecia Reformacji w Gdańsku i na Pomorzu dostępny jest na stronie internetowej pod adresem: http://www.reformacja-pomorze.pl/category/wydarzenia/.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    5 zł
  • Bilet ulgowy
    3 zł
Ceny biletów:
od 02.11.2017 do 30.11.2017
bilet normalny – 5 zł
bilet ulgowy – 3 zł
bilet dla uczniów i studentów do 26. roku życia – 1 zł
od 01.12.2017 do 31.01.2018
bilet normalny – 10 zł
bilet ulgowy – 6 zł
bilet dla uczniów i studentów do 26. roku życia – 1 zł