Nowy cykl spacerów Hevelianum, w których przewodnikiem jest dr Jan Daniluk, historyk, autor wielu publikacji o Gdańsku. Trasa prowadzi przez teren Góry Gradowej, jej podnóże oraz Cmentarz Garnizonowy, śladem istniejących i nieistniejących nekropolii, grobowców i pomników.
Do końca II wojny światowej podnóże Góry Gradowej było jednym z dwóch największych w mieście skupisk różnego rodzaju nekropolii. W związku ze zmianami politycznymi i wymianą ludności, po 1946 r. dawne cmentarze zaczęto zamykać i likwidować. To właśnie im wszystkim poświęcony jest wyjątkowy Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, otwarty w 2002 r. przy ul. 3 Maja. Jednym z nielicznych, który przetrwał jest Cmentarz Garnizonowy przy ul. gen. J. Dąbrowskiego. Dziś stanowi doskonałe świadectwo burzliwych losów miasta oraz jego mieszkańców na przestrzeni ostatnich 200 lat. Ślady te świadczą nie tylko o wielokulturowym i wielowyznaniowym obrazie dawnego Gdańska, ale pośrednio też o trudnej i fascynującej zarazem historii pierwszych lat powojennych miasta.
Jan Daniluk - doktor historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Historią zawodowo zajmuje się od 14 lat. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią II wojny światowej. W Hevelianum można kupić jego książkę pt. Góra Gradowa krótka historia (wyd. 2020 r.), pierwsze po wielu latach podsumowanie badań nad historią Góry Gradowej, uwzględniające jej najnowszą historię rewitalizację, która przywróciła tę część miasta gdańszczanom i gdańszczankom.
Miejsce zbiórki: majdan, główny plac fortu Góry Gradowej
Kiedy: do końca czerwca 2021
- w każdy wtorek o godz. 11.30
- w każdy czwartek o godz. 16.30
Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy) -
www.bilety.hevelianum.pl