stat
Impreza już się odbyła
lut 15

sobota, g. 16:00

bilety 108 zł
Kup bilet
kwi 12

sobota, g. 17:00, 20:00

bilety 99-209 zł
Kup bilet
GDAŃSKA JESIEŃ PIANISTYCZNA

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Sala Kameralna
Gdańska Jesień Pianistyczna, Recital fortepianowy

RECITAL GDAŃSKIEJ JESIENI PIANISTYCZNEJ

Wystąpią:
Artur Jaroń - fortepian
Ludmiła Worobec-Witek - skrzypce


"Gdańska Jesień Pianistyczna" jest wyjątkową propozycją festiwalową Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku o zasięgu międzynarodowym. Koncerty i recitale odbywają się w Sali Koncertowej oraz Sali Kameralnej. Wśród gości, którzy w listopadzie pojawią się w Filharmonii Bałtyckiej są światowej klasy pianiści, w tym zwycięzcy i laureaci międzynarodowych konkursów pianistycznych, którzy prezentując przekrojowy lub tematycznie jednolity repertuar z pewnością zagwarantują słuchaczom interpretacje na najwyższym poziomie.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

-----

ARTUR JAROŃ
Ukończył Akademie Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ireny Sijałowej-Vogel. Ukończył studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie profesora Anatolija Kordaszewa. Odbył kursy mistrzowskie pod kierunkiem prof. Wiery Gornostajewej i Guntera Ludwiga. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr na czele z Sinfonia Varsowia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, by wspomnieć nazwiska Jerzego Maksymiuka, Jerzego Salwarowskiego, Marka Pijarowskiego, Agnieszki Duczmal, Tadeusza Wojciechowskiego.

Jako kameralista współpracował m. in. z Teresą Żylis-Gara, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem i Adamem Zdunikowskim. Stale współpracuje ze skrzypaczką Ludmiłą Worobec- Witek, z którą koncertował we Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Szwecji, Włoszech. W 2005 r. wystąpili wspólnie z recitalem w Weill Recital Hall (Carnegie Hall) w Nowym Jorku. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. Wśród dokonanych przez Artura Jaronia nagrań jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohnna Bartholdy'ego. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach. Za działalność artystyczną i organizatorską, otrzymał szereg prestiżowych nagród m. in. nagrodę wojewody kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Nagrodę Miasta Kielc, statuetki Lidera Regionu w dziedzinie kultury, Złotego Emeryka. Odznaczony brązowym krzyżem zasługi. Jest dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M Moszkowskiego w Kielcach. Był jurorem w konkursach pianistycznych: A.M.A. Calabria we Włoszech, M. Moszkowskiego w Kielcach, T. Leszetyckiego w Łańcucie

LUDMIŁA WOROBEC-WITEK
Urodziła się w Żydaczowie na Ukrainie. Ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Talentów imienia Salomei Kruszelnickiej w klasie skrzypiec prof. Aleksandry Derkacz. Dalszą naukę kontynuowała w Lwowskim Konserwatorium im. Mikołaja Łysenki pod kierunkiem tego samego pedagoga, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Brała udział w regionalnych i ogólnokrajowych konkursach, na których zdobywała specjalne wyróżnienia za interpretację muzyki rosyjskiej i radzieckiej. Od 1991 roku mieszka w Polsce, pracuje w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solistka i kameralistka. Występowała m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej, Słowacką Filharmonią w Koszycach, Orkiestrą Magna Grecia w Taranto, z orkiestrami symfonicznymi: w Bari, Filharmonii Świętokrzyskiej, Opolskiej, Lubelskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Szczecińskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Ślaską Orkiestrą Kameralną, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Tomską Orkiestrą Kameralną (Rosja), Lwowską Orkiestrą Kameralną Wirtuozi Lwowa.

Współpracowała z wybitnymi polskimi dyrygentami: Jerzym Maksymiukiem, Agnieszką Duczmal, Jerzym Salwarowskim, Szymonem Kawallą, Józefem Wiłkomirskim, Markiem Traczem, Czesławem Grabowskim. Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Muzycznych Spotkaniach Wschód-Zachód w Zielonej Górze, Festiwalach im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, im. J. Kiepury w Krynicy, Festiwalu Kwitnących Azalii w Mosznej, Festiwalu Beethovenowskim w Głogówku oraz festiwalach muzyki kameralnej w Leżajsku, Lublinie, Orońsku, Mosznej i Jędrzejowie. Kilkakrotnie koncertowała w Muzeum Narodowym w Warszawie i Wilanowie w ramach cyklicznych imprez. Dokonała nagrań dla Radia Kielce. Dużym powodzeniem cieszą się jej płyty CD: Przeboje Muzycznego Salonu (DUX-0263), Poeme (DUX-0151) oraz Bach, Mendelssohn (DUX 0343). Za działalnośćartystyczną artystka otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Nagrodę Kielc. Od wielu lat współpracuje z pianistą Arturem Jaroniem, z którym wystąpiła we Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Austrii i USA. W 2005 r. wystąpili wspólnie z recitalem w Weill Recital Hall (Carnegie Hall) w Nowym Jorku.