stat
Impreza już się odbyła

Gdańska Jesień Pianistyczna: Kevin Kenner

Wydarzenie w ramach

lut 15

sobota, g. 16:00

bilety 108 zł
Kup bilet
mar 22

sobota, g. 17:00

bilety 140-190 zł
Kup bilet
Sala Kameralna na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Recital fortepianowy
Rok Chopinowski 2010
GDAŃSKA JESIEŃ PIANISTYCZNA 2010

Wystąpi:
Kevin Kenner - fortepian

W programie:
ROBERT SCHUMANN
Arabeska C-dur op. 18
Carnaval op. 9
Scènes mignonnes sur quatre notes:
1. Préambule, 2. Pierrot, 3. Arlequin, 4. Valse noble, 5. Eusebius, 6. Florestan, 7. Coquette, 8. Réplique, Sphinxes,
9. Papillons, 10. ASCHACHA (Lettres dansantes), 11. Chiarina, 12. Chopin, 13. Estrella, 14. Reconnaissance, 15. Pantalon et Colombine, 16. Valse allemande 17. Intermezzo: Paganini, 18. Aveu, 19. Promenade, 20. Pause, 21. Marche des Davidsbündler contre les Philistins

FRYDERYK CHOPIN
Ballada f-moll op. 52
Ballada As-dur op. 47
Ballada F-dur op. 38
Ballada g-moll op. 23

Koncert dofinansowany w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Fryderyk Chopin 2010 - PROMESA"

-----

KEVIN KENNER
Dał się poznać światowej publiczności jako siedemnastolatek, gdy na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie w 1980 roku zdobył 10 nagrodę
i nagrodę specjalną jury dla najbardziej obiecującego pianisty. Na Konkurs Chopinowski w Warszawie powrócił ponownie w 1990 roku tym razem- by go wygrać. Otrzymał jednocześnie nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza. Na tym jednak nie kończy się lista konkursowych sukcesów Kennera. W 1990 roku pianista zdobył trzecie miejsce i nagrodę specjalną za najlepszą interpretację muzyki rosyjskiej na Konkursie Czajkowskiego w Moskwie. Inne konkursy, podczas których uhonorowano go nagrodami, to między innymi International Terenie Judd Award ( Londyn 1990), Van Cliburn International Piano Competition (Fort Worth, 1989) i Gina Bachauer International Competition ( Salt Lake City, 1988).

A jak rozpoczęła się przygoda Kevina Kennera z muzyką? Ponoć już jako siedmiolatek zdecydował, że zostanie pianistą. Choć jest Amerykaninem - urodził się 19 maja 1963 r. w Coronado w Kalifornii - miał dwóch polskich nauczycieli. Pierwszym z nich był Krzysztof Brzuza, nowosądeczanin, który przeniósł się do Kalifornii i tam pracował jako pedagog. Drugim - prof. Ludwik Stefański z Akademii Muzycznej w Krakowie, u którego Kenner kontynuował naukę z polecenia Krzysztofa Brzuzy. Kształcił się także u Leona Fleischera w Peabody Conservatory of Music oraz u Karla- Heinza Kaemmerlinga w Hohschule für Musik w Hanowerze.

Kenner występuje solo i jako kameralista. Koncertował z tak znakomitymi orkiestrami jak Halle Orchester, BBC Symphony Orchestra, Filharmonia Berlińska, warszawska Filharmonia Narodowa, Filharmonia Czeska, Brukselska Radiowo-Telewizyjna Orkiestra Symfoniczna, NHK Symphony. Grał z orkiestrami amerykańskimi m.in. z San Francisco, San Diego, Salt Lake City, Kansas City, New Jersey, Rochester, Baltimore, St.Paul. Występował z wybitnymi dyrygentami, m.in. z Sir Charlesem Grovesem, Andrew Davisem, Hansem Vonkiem, Jerzym Maksymiukiem, Kazimierzem Kordem, Jirim Belochlavkiem i Antonim Witem. Dyrygent Stanisław Skrowaczewski, artysta nagrywający z takimi sławami jak Artur Rubinstein, zapamiętał interpretację utworów Chopina przez Kennera jako wyjątkowo wrażliwą i piękną.

Gra muzykę kameralną z Tokio String Quartet, Endellion String Quartet, Fogler String Quartet, Panocha Quartet i innymi artystami. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Japonii i USA. Jest profesorem klasy fortepianu i muzyki kameralnej w Royal College of Music w Londynie. Jego dokonania pedagogiczne potwierdzają sukcesy jego studentów na międzynarodowych konkursach. Zasiada w jury prestiżowych imprez, m. in. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Azji, Międzynarodowego Konkursu Haliny Czerny- Stefańskiej w Aomori w Japonii, Krajowego Konkursu Chopinowskiego Fundacji Chopinowskiej w Miami w USA.

Przeczytaj także