stat
Impreza już się odbyła

Gdańska Jesień Pianistyczna: Możdżer Danielsson Fresco

Zapraszamy na koncert Trio MOŻDŻER - DANIELSSON - FRESCO, który odbędzie się w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej promującej nową płytę Trio.

lut 13

czwartek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 99 zł
przedsprzedaż 89  zł
kwi 9

środa, g. 20:00

bilety 147 - 231 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

jazz - koncerty w Trójmieście


LESZEK MOŻDŻER
wybitny polski pianista jazzowy oraz kompozytor. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat za namową rodziców. W 1996 roku otrzymał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Działalność artystyczną rozpoczął od występów w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a następnie z grupą , z którą uzyskał pierwsze sukcesy artystyczne. Jest wieloletnim współpracownikiem kompozytorów filmowych Jana A.P. Kaczmarka i Zbigniewa Preisnera . Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem i izraelskim perkusistą Zoharem Fresco współtworzy trio jazzowe. Solo, jako członek zespołu oraz sideman nagrał ponad osiemdziesiąt albumów oraz odbył szereg koncertów na całym świecie m.in. w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Argentynie, Kanadzie. Możdżer współpracował ponadto z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: Marcus Miller, John Scofield, David Liebmann, Lester Bowie, Uri Caine, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Wojciech Pilichowski, David Gilmour, Jacek Olter, Kazik Staszewski, Lipali, Phil Manzanera, Anna Maria Jopek, Pat Metheny, Eldo, L.U.C, Janusz Radek, David Friesen, Olo Walicki, Andrzej Olejniczak, Adam Klocek, Piotr Wojtasik, AUKSO, Adam Makowicz, Andrzej Bauer, Przemek Dyakowski, Tymon Tymański, Zohar Fresco, Lars Danielsson, Cæcilie Norby, Walter Norris, Iva Bittová, Michael Wollny, Iiro Rantala, Myslovitz, Blenders, Grammatik, Motion Trio czy Behemoth .

W 2012 Leszek Możdżer jako pierwszy Polak został wybrany na funkcję przewodniczącego jury międzynarodowego konkursu pianistycznego Montreux Jazz Piano Competition, który począwszy od 1999 odbywa się corocznie w ramach Montreux Jazz Festival i jest organizowany pod patronatem Quincy Jones'a .

W 2013 został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

LARS DANIELSSON
Lars urodził się w 1958 roku w Szwecji. Ukończył Konserwatorium w Goteborgu w klasach kontrabasu, wiolonczeli i gitary basowej. Znakomicie prowadzi sekcję rytmiczną, ale jest też niezwykłym solistą. Jego gra wnosi do zespołu ostrość, temperament i mnóstwo dynamicznych muzycznych odcieni. "Kwartet Larsa Danielssona" z saksofonistą Milesa Davisa, Davidem Liebmanem, pianistą Bobo Stensonem i legendarnym perkusistą Jonem Christensenem zyskał ogromne uznanie i wszelkie możliwe nagrody w ciągu 20 lat działalności. Ten zespół był dla Larsa swoistym "placem zabaw", gdzie rozwinął się ogromny potencjał muzyka w kierunku aranżacji i kompozycji. Lars Danielsson pisał dla kwartetu, orkiestry symfonicznej, big bandu, był szefem pełnej gwiazd Jazz Baltica Orchestra...

Dyskografia Larsa to między innymi osiem autorskich albumów od 1980 roku przy współpracy takich tuzów jak: John Abercombie, Bill Evans, Michael Brecker, John Scofield, Jack DeJohnette, Mike Stern, Billy Hart, Pat Metheny, czy Charles Lloyd. Jako producent Lars współpracuje m. in. z Cecilie Norby. Jego liryczne, ale mocne i rytmiczne granie zyskało mu wielkie uznanie w świecie międzynarodowego jazzu. Zdolność sprawienia, że najzwyklejsza nawet melodia brzmi świeżo i niezwykle jest powodem, dla którego Lars Danielsson uczestniczył w ogromnej liczbie muzycznych konstelacji na całym świecie.

ZOHAR FRESCO
Zohar Fresco urodził się w Izraelu w 1969 roku w rodzinie o tureckich korzeniach. Grę na instrumentach perkusyjnych rozpoczął już w wieku sześciu lat. Jako nastolatek głęboko zainteresował się tradycyjnymi arabskimi instrumentami, jak bębny ramowe, tamburyna... Żeby pogłębić swą wiedzę i umiejętności Zohar szukał towarzystwa muzyków, imigrantów z innych krajów, którzy osiedli w Izraelu przynosząc ze sobą wiele rzadkich instrumentów. Spędzając z nimi wiele godzin i ucząc się od nich ich sztuki Zohar z wielką cierpliwością i zaangażowaniem doprowadzał do perfekcji swoje umiejętności. Opanował wiele technik właściwych muzyce Iranu, Iraku, Indii, Turcji, czy Egiptu. Zohar odwiedzał również małe arabskie wioski na północy Izraela, gdzie otwierał się coraz bardziej na tradycyjne rytmy zachowane i używane wciąż w tamtych rejonach. Jako dwudziestolatek Zohar został członkiem instrumentalnej grupy Bustan Avraham. Jej członkowie to muzycy o korzeniach z całego niemal świata. Grupa gra własne kompozycje używając improwizacji w wielu etnicznych stylach. Odbierające oddech, technicznie doskonałe i żywe improwizacje Zohara są z pewnością punktem centralnym występów grupy. Zohar stał się prawdziwym "poetą bębnów". Nagrał z grupą pięć płyt i podróżował z koncertami po całym świecie. Oprócz grania z Bustan, Zohar wziął udział w wielu znakomitych muzycznych projektach. Grał z Omarem Faroukiem, Phillipem Glassem, Zakirem Hussejnem, Davidem Dolanem, Larsem Danielssonem. Grał koncerty dla wielotysięcznej publiczności i z pewnością jeszcze długo będziemy cieszyli się jego sztuką.