stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańska Jesień Pianistyczna: Nelson Goerner

Wydarzenie w ramach

lis 29

piątek, g. 19:00 - 21:00

bilety 37-100 zł
ulgowy 27-80 zł
Kup bilet
lis 29

piątek, g. 18:00

Gdańsk, Menonitów 2a
bilety 50 - 100 zł
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Recital fortepianowy
NELSON GOERNER RECITAL
Mistrzowie romantyzmu
GDAŃSKA JESIEŃ PIANISTYCZNA

Występuje:
Nelson Goerner - fortepian

W programie:

FRYDERYK CHOPIN - Fantazja f-moll op. 49
CLAUDE DEBUSSY - L'isle joyeuse
FRANZ SCHUBERT - Sonata B-dur D 960

-----
NELSON GOERNER
Urodzony w San Pedro (1969); należy do najwybitniejszych pianistów swojej generacji. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem Jorge Garrubby, a następnie kontynuował w konserwatorium w Buenos Aires u Juana Carlosa Arabiana i Carmen Scalcione. Zdobył I nagrodę na Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta w Buenos Aires (1986). Na jego niepospolity talent zwróciła uwagę Martha Argerich, dzięki której otrzymał stypendium CIMAE Art and Science Foundation i Mozarteum Argentino oraz rozpoczął studia w konserwatorium w Genewie. Ukończył je z najwyższym wyróżnieniem w klasie Marii Tipo (1990). W tym samym roku zdobył I nagrodę na konkursie w Genewie. Po tym sukcesie występuje regularnie w największych salach koncertowych Europy, Japonii i obu Ameryk. Wrześniowe wydanie miesięcznika "BBC Music" z 1998 roku, przedstawiając kilkuzdaniowe charakterystyki ponad 250 postaci światowego życia muzycznego i próbując odpowiedzieć na pytanie "Who is Who in Music", umieściło Nelsona Goernera w grupie "new blood" wśród artystów młodego pokolenia pianistów najbliższych największym mistrzom.

Artysta współpracuje z wieloma znakomitymi orkiestrami, m.in. Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej, Deutches Symphonie Orchester Berlin, London Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic Orchestra, Nową Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, Royal Scottish National Orchestra, Montreal Symphony, Nord Nederlands Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, gra pod dyrekcją wybitnych dyrygentów, jak Claus Peter Flor, Andrew Davis, Vassily Sinaisky, Franz Welser-Möst, Gerard Schwarz.

Jego płyta z muzyką Chopina stała się sensacją na rynku fonograficznym (EMI). Na płytach Cascavelle Disques utrwalił poza dziełami Chopina utwory Rachmaninowa (m.in. II Sonatę i Etiudes-Tableaux) oraz Liszta (12 etudes d'execution transcendante). W Polsce ukazał się jego kompakt wydany przez CD Accord z Koncertem e-moll oraz Fantazją na tematy polskie Chopina z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcja Kazimierza Korda Jako jeden z nielicznych wirtuozów Nelson Goerner wykonuje w jednym programie oba koncerty fortepianowe Johannesa Brahmsa. Do jego szczególnych osiągnięć należą wielkie kreacje kompozycji Chopina i Liszta.

Goerner jest też znakomitym kameralistą. Współpracuje z kwartetem smyczkowym Takács Quartet, wiolonczelistą Stevenem Isserlisem oraz skrzypkiem Vadimem Repinem. Bogata dyskografia artysty obejmuje wysoko oceniane przez krytykę nagrania dzieł Rachmaninowa, Liszta, Schumanna i Chopina, wydawane m.in. przez EMI, CD Accord, Cascavelle oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (seria The Real Chopin) - te ostatnie nagrodzone w 2009r. prestiżową nagrodą Diapason d'Or.