Serdecznie zapraszamy na już ósmy coroczny festiwal carillonowy, który odbędzie się w dniach 4-5 sierpnia 2006 na carillonach kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. W tym roku wystąpią artyści polscy – Katarzyna Piastowska i Monika Kaźmierczak. Szczegółowe programy będą dostępne podczas koncertów. Koncerty trwają ok. 45 minut, wstęp wolny.
Szczegółowy program koncertów:
Piątek, 4 sierpnia
12.00 – Ratusz Głównego Miasta – Katarzyna Piastowska
16.30 – kościół św. Katarzyny – Monika Kaźmierczak (muzyka niesamowita)
Sobota, 5 sierpnia
12.00 – Ratusz Głównego Miasta – Monika Kaźmierczak (najpiękniejsze aranżacje muzyki dawnej)
16.00 – kościół św. Katarzyny – Katarzyna Piastowska
18.00 – koncert finałowy, kościół św. Katarzyny – Katarzyna Piastowska, Monika Kaźmierczak. W programie m.in. utwory na 4 ręce.
Monika Kaźmierczak jest gdańską carillonerką. Ukończyła z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. W Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku studiowała Teorię Muzyki, uzyskując w 2003 roku tytuł magisterski. Podczas studiów otrzymywała stypendia naukowe, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta (2002). W 2000 roku brała udział w kursie gry carillonowej, prowadzonym przez prof. Gerta Oldenbeuvinga (Holandia). W 2001 została jedną z miejskich carillonerek. W 2003 roku zdobyła pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Almelo (Holandia). W tym samym roku dzięki stypendium Huyghensa zaczęła studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej (Amersfoort), otrzymując w roku 2004 jako pierwsza Polka tytuł Bachelor of Music in Carillon. W 2004 roku zdobyła także drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Venlo (Holandia). W roku 2005 uzyskała tytuł magisterski Master of Arts w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej. Aktywnie koncertuje, m.in. w Irlandii, Holandii, Litwie, Danii, Francji i Belgii.
Katarzyna Piastowska urodziła się 10.11.1981 r. w Słupsku. Edukację muzyczną rozpoczęła równolegle z nauką w szkole podstawowej w 1988 r., w klasie fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Słupsku, skąd pochodzi. Do największych sukcesów muzycznych w tym czasie należały: zdobycie tytułu laureata dla duetu fortepianowego w VII przesłuchaniach zespołów muzycznych na Kociewiu, w Stargardzie Gdańskim, w 1992 r., oraz 3-cie nagrody w konkursach fortepianowych na interpretację własną, odbywające się corocznie w PSM I st. w Słupsku. W 1994 r. otrzymała Dyplom Ukończenia PSM I st. i w tym samym roku zaczęła dalszą edukację muzyczną w klasie fortepianu w PSM II st. w Słupsku. W 1996 r. ukończyła naukę w szkole podstawowej i zdała egzaminy do II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Słupsku. Tutaj rozwinęła swoje inne zainteresowania tj.: sztuka teatralna, j. polski i sport, uczestnicząc w II i III Szkolnych Zmaganiach Teatralnych i grając główną rolę, za którą uzyskała I i II nagrodę.
W dziedzinie sportu K.P. brała udział w międzyszkolnych zawodach tenisa stołowego. Będąc w klasie maturalnej zaangażowała się w działalność kabaretową, która trwała do czasu ukończenia II LO im. A. Mickiewicza w Słupsku. Jako jedna z 5-ciu aktorów kabaretu młodzieżowego występowała w nim na imprezach kulturalnych w Słupsku.
W 2000 r. K.P. zdała egzaminy dyplomowe w PSM II st. oraz maturę w II LO im. A. Mickiewicza w Słupsku. W tym samym roku rozpoczęła studia muzyczne w Gdańsku w Akademii Muzycznej na Wydziale I Kompozycji i Teorii Muzyki, sp. Teorii Muzyki. Carillonem zainteresowała się w 2003 r. w związku z możliwością uczestnictwa w kursie carillonowym w Holandii, w Amersfoort. Tam, w ramach 2-tygodniowego stypendium Sokrates zdobyła pierwszą wiedzę na temat sztuki carillonowej i problemów wykonawczych na tym instrumencie. Postanawiając rozwijać swoje nowe zainteresowanie w Gdańsku, brała udział w kursach prowadzonych tu kilka razy do roku przez holenderskiego carillonera, G. Oldenbeuvinga. W 2005. r. uzyskała akademickie stypendium na 4- miesięczny wyjazd do Amersfoort, aby tam rozwijać praktykę carillonową. Obecnie pisze pracę mgr na temat współczesnej twórczości carillonowej w Niderlandach. We wrześniu tego roku spodziewa się otrzymać Dyplom Ukończenia Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od nowego roku akademickiego będzie studiować w Szkole Carillonowej Amersfoort w ramach stypendium podyplomowego holenderskiego Programu Huygens. Od października K.P. stanie się także studentką trybu zaocznego Gdańskiej Akademii Muzycznej wydziału instrumentalnego, klasy fortepianu prof. Bogdana Kułakowskiego
Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.