stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

lis 9

sobota, g. 21:00

Gdańsk,
bilety 25 zł
lis 23

sobota, g. 18:30

bilety 180 zł
Na imprezie zamykającej Gdański Festiwal Tańca (www.gdanskdancefest.pl) koncert zespołu Mordy. Mordy kończą właśnie pracę nad nową płytą i zaprezentują premierowy materiał w (prawie)założycielskim składzie:

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Bartłomiej Adamczak - perkusja;
Tomasz Bergmann - git., wokal, bas;
Grzegorz Welizarowicz - bas, wokal, git,
Krzysztof Stachura - git.

MORDY

www.myspace.com/mordyrock

Mordy są alternatywnym zespołem rockowym, wykorzystującym brzmienia zaczerpnięte z historii i tradycji awangardy gitarowej.
Muzykę Mord charakteryzuje przenikająca się, rozbujana przestrzeń. Punktem wyjścia w budowaniu kompozycji jest odnalezienie brzmienia właściwego dla danego kontekstu brzmień współistniejących. To samo dotyczy podziałów rytmicznych. W zasadzie można powiedzieć, że muzyka zespołu z należnymi honorami pragnie ugościć dźwięki, podziały, frazy, aby stworzyć im naturalne środowisko, w którym będą mogły prawidłowo funkcjonować i tworzyć otwartą społeczność. Zespół pozbawiony jest ambicji naśladowania innych twórców.

Najnowszy materiał wyróżnia się tym, że po raz pierwszy w historii Mord prawie wszystkie utwory mają partie wokalne. Zespół nagrywa płytę z melodyjnymi, psychodelicznymi songami, utwory uzyskują nieraz progresywne formy zakorzenione w latach 60., nie stroniąc zarazem od electro-punku rodem ze sceny nowojorskiej, czy wycieczek gitarowych w stronę eksperymentalnego noise-jazzu. Melodyka i "piosenkowość" nowych utworów powoduje, że muzyka Mord jest bardziej komunikatywna i nie jest adresowana jedynie do wielbicieli awangardy.

______
Zespół Mordy powstał w Sopocie w 1994 roku.
Pierwsza płyta "Normalforma" (Antena Krzyku, 2000) została nagrana w 1998/99 roku w składzie: Marcin Dymiter (git., voc), Tomasz Bergmann (git, bas,voc), Grzegorz Welizarowicz (git, bas, voc) i Tomasz Rogoś (dr.). Zawierała utwory, nad którymi zespół pracował w latach 1996-1999. Było to instrumentalne granie oparte o krautrockową oraz dubową transowść, osadzone w postpunkowych, jazzowych, noisowych, a nieraz nawet trip-hopowych, czy też zbliżonych do współczesnej elektroniki brzmieniach. W momencie wydania "Normalformy'' na świecie inni twórcy również opublikowali eksperymentalne, instrumentalne, gitarowe płyty. Krytycy nazwali ten nurt Postrock. Płycie "Normalforma'' towarzyszyły entuzjastyczne recenzje czołowych polskich erudytów muzycznych. Rafał Księżyk anonsował nadejście "rocka po postrocku". Płyta znalazła się w zestawieniu 5-ciu najlepszych płyt roku 2000 wg. Gazety Wyborczej (wyróżniono tylko dwie rockowe płyty). Była ,,Płytą tygodnia'', a następnie ,,Płytą miesiąca'' w Radiostacji. Zespół koncertował w prestiżowych miejscach w kraju i za granicą, a większość nakładu płyty sprzedała się poza granicami Polski.

Po wydaniu "Normalformy" skład zespołu wielokrotnie się zmieniał co owocowało krążkami o różnych stylistykach:
"Zapiski ze Styrchu" (Mordy Rec., 2002; Bergmann, Dymiter, Welizarowicz, Bartłomiej Adamczak - dr.)
"Of Fruits" (Post_Post, 2003; Adamczak, Bergmann, Dymiter, Joanna Charchan - sax),
"Antrology" (Tone Industria, 2004; Adamczak, Dymiter, Welizarowicz, Wojciech Jachna - trumpet),
"Wielkolud" (Mordy Rec., 2007; Adamczak, Welizarowicz, Marcin "Pan Dzidzia" Zabrocki - keys.)

Po powrocie do zespołu Tomka Bergmanna w roku 2009 obecnie zespół sięga ku własnym korzeniom /przyjaźń współkompozytorów Tomka Bergmanna i Grzegorza Welizarowicza była bezpośrednią przyczyną powołania do życia formacji/. Mordy dzisiaj wydają się być dojrzalsze a zarazem energetyczne jak nigdy dotąd.

Obecny skład, Mordy a.d. 2010, jest składem zbliżonym do tego z pierwszej próby zespołu, która odbyła się w 1994 roku. Brali w niej wtedy udział Adamczak (dr.), Bergmann (git), Rogoś (congas) i Welizarowicz (bas). Jedyna zmiana w dzisiejszej formule polega na tym, że zamiast Tomasza Rogosia skład uzupełnia gitarzysta Krzysztof ,,Kris '' Stachura.