Uczymy! "II Gdański piknik ekologiczny" to niepowtarzalna szansa na bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami naszego miasta, by przekazać im cenną dawkę wiedzy z zakresu ekologii. Opowiemy o tym, jak prawidłowo sortować odpady i dlaczego recykling jest tak istotny dla środowiska. Spotkanie będzie dobrą okazją, by zwiększyć "naszą ekologiczną świadomość".
Bawimy! Oprócz sporej dawki wiedzy przygotujemy wiele konkursów oraz quizów na temat ekologii oraz innych atrakcji m.in.:
Wspólnie namalujemy "przymorski falowiec" - spróbujemy stworzyć mega ogromny rysunek.
Wszystkich ciekawych tego, jak przebiega recykling zaprosimy na warsztaty m.in.: tworzenia biżuterii z "bezużytecznych" tub przemysłowych, malowania drewnianych skrzynek, które posłużą do sadzenia kwiatów, robienia kwiatków techniką orgiami z bezużytecznych już papierów.
Zorganizujemy eko-zajęcia sportowe, np. wrzucanie kartoników po sokach do kosza, pokonywanie kartonowego toru w workach do skoków, zagramy w kręgle - puste kartoniki będą służyć jako kręgle, kopanie piłki do celu itd.
Chętnych zaprosimy do udziału w ekologicznych grach planszowych.
Integrujemy! Głównym organizatorem całej imprezy jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku (www.psouu.gda.pl). Tak jak rok temu tak i dzisiaj wraz z opiekunami i przy wsparciu wolontariuszy, główny ciężar przygotowania imprezy wzięły na siebie dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
W tym roku "II Gdański piknik ekologiczny" odbędzie się 20 września, przy ul. Jagiellońskiej 11 na Gdańskim Przymorzu, między 11:00, a 15:00. Będzie to już drugie spotkanie, podczas którego przyniesione elektrośmieci wymienimy na bilety do kina, muzeum czy na zawody sportowe, a makulaturę lub 15 sztuk 1 l. kartonów po soku/mleku - na rośliny (krzew lub kwiat). Każdy kto przyniesie 1 kg zużytych baterii weźmie udział w losowaniu ciekawych nagród - ekologicznych pakietów edukacyjnych - losowanie odbędzie się o godz. 14:45.
Dla przybyłych mieszkańców przygotujemy specjalne strefy:
Strefa EDUKACYJNA - warsztaty, punkt informacji ekologicznej
Strefa RELAKSU - leżaki, pufy, gry planszowe o ekologii/recyklingu
Strefa SPORTOWA - gry i zajęcia sportowe z wykorzystaniem surowców wtórnych
Strefa ZDROWIA - warsztaty zdrowego odżywiania, wegetariańska zupa, "zdrowe ciasteczka"
Strefa MIEJSKIEGO DZIERGANIA - warsztaty z szydełkowania i dziergania na drutach "ubranek" dla drzew, ławek i innych elementów przestrzeni miejskiej (strefa powstała na prośbę kilkoro mieszkańców Gdańska); Warsztaty będą kontynuowane poprzez comiesięczne spotkania
Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.