stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
gru 6

piątek, g. 17:00 -19:00

Gdańsk,
bilety 80 - 90 zł
mar 18-19

wtorek - środa

bilety 1200 - 2290 zł
Gdańskie Forum Młodej Myśli Krytycznej jest projektem non-profit skierowanym do ludzi znudzonych wszechobecnymi przejawami popkultury i kiczu w najgorszym wydaniu oraz polityczną „Lepperiadą”, a jednocześnie poszukujących wokół siebie innych, alternatywnych przejawów aktywności kulturalnej i obywatelskiej. Podczas trzech dni trwania projektu postaramy się przeprowadzić analizę tzw. trzeciego sektora (sektora działań obywatelskich w ramach organizacji pozarządowych), zaprezentujemy kilkanaście najbardziej znanych i najprężniej działających organizacji pozarządowych w Polsce, wyświetlimy filmy dokumentalne, które zostaną pokazane po raz pierwszy w Trójmieście i pokażemy wystawę zdjęć z przykładowych kampanii przeprowadzanych przez prezentowane grupy. Zapraszamy również na wykłady na temat historii polskich fanzinów i komiksów undergroundowych. Poruszymy tematy dotyczące problemów współczesnego świata (m.in. zanieczyszczenie środowiska, transport i motoryzacja, agrobiznes, wojny czy globalna gospodarka korporacyjna) i zaprezentujemy niektóre współczesne poglądy polityczne. Nie zabraknie również stoisk informacyjno-kolportażowych, z dużym wyborem książek, czasopism, tekstyliów i innych gadżetów. Celem projektu jest zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców Trójmiasta, uczniów i studentów w lokalną działalność obywatelską oraz zapoznanie z korzyściami płynącymi z takiej działalności.

PROGRAM

28 maja (piątek)

godz. 17.00 Otwarcie
"Chronos" film dok. (1985), 40 min., reż. Ron Fricke

godz. 18.00
"Dzikie Karpaty" film dok. (2003) , 30 min., reż. Marcin Krzyżański

godz. 18.30
Michał Bogusz – „Priorytety demokracji liberalnej (w rozumieniu funkcjonalnym)” (prelekcja)

godz. 19.30
"Baraka" film dok. (1992), 96 min., reż. Ron Fricke


29 maja (sobota)

godz. 11.30
Stefan Adamski - "Konsument jako zombie - korporacyjny wampiryzm rynkowy i niektóre jego konsekwencje" (prelekcja)

godz. 12.30
"The Corporation” cz. 1 – “Pathology of Commerce” – film dok. (2003), 60 min.,
reż. Mark Achbar, Jennifer Abbott, Joel Bakan (film po angielsku)

godz. 13.45
"The Corporation” cz. 2 – “Planet Inc.” film dok. (2003), 60 min.,
reż. Mark Achbar, Jennifer Abbott, Joel Bakan (film po angielsku)

godz. 15.00
"The Corporation” cz. 3 – “Reckoning” – film dok. (2003), 60 min.,
reż. Mark Achbar, Jennifer Abbott, Joel Bakan (film po angielsku)

godz. 16.15
Dominik Krzymiński - "Akcja Food Not Bombs, jako przykład inicjatywy obywatelskiej”
(prelekcja)
Degustacja potraw wegetariańskich przygotowanych przez FNB.

godz. 17.00
"Mondo cane" – film dok. (1962), 105 min., reż. Gualtiero Jacopetti, Paolo Cavara, Franco E. Prosperi

godz. 19.00
Przemysław Miler - "Udział społeczny w procesach decyzyjnych samorządu lokalnego na podstawie działań Gdańskiej Kampanii Rowerowej” (prelekcja)


godz. 20.00
"Mondo Pazzo (Mondo cane No. 2)" film dok. (1964), 94 min.,
reż. Gualtiero Jacopetti, Franco E.Prosperi


30 maja (niedziela)

godz. 11.30
Szymon Surmacz – „Aktywność obywatelska” (prelekcja)

godz. 12.30
"2 kolory"- film dok.(2003), 180 min., reż. Jerzy Zalewski

godz. 16.00
Janusz Waluszko - "Ruch Społeczeństwa Alternatywnego" (prelekcja)

godz. 17.00
"Nie bój, nie bój" – film dok., 30 min., reż. Przemysław Kryszk

godz. 18.00
Marek Piekarski - "Graffiti. Odzyskać miasto, wyzwolić umysł" (prelekcja)

godz. 19.00
Witold Tkaczyk - "Polski komiks undergroundowy" (prelekcja)

godz. 19.45
"Waking Life" – film anim. (2001), 99 min., reż. Richard Linklater


GOŚCIE

Stefan Adamski
ur. 1954 w Sopocie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Od roku 1976 w opozycji demokratycznej, współredagował pierwszy biuletyn Solidarności, później w Tygodniku Solidarność; w stanie wojennym współpracował z prasą podziemną, a zarazem imał się różnych zajęć – był m.in. palaczem c.o. i operatorem wtryskarki hydraulicznej. Pierwszy kontakt z komputerem osobistym w orwellowskim roku 1984. Po przemianach ustrojowych przestał zajmować się polityką, przedkładając nad jej potępieńcze swary obcowanie z przyjaciółmi i własnym księgozbiorem. Za jedno z bardziej udanych dokonań autorskich uważa syna Krzysztofa, w czym niekwestionowany udział miała żona, Hanna (anglistka). Mieszka i pracuje w Gdyni, właściciel prywatnej firmy informatycznej.
W wolnych chwilach zdarza mu się pisywać felietony, eseje i teksty publicystyczne, które ukazywały się m.in. w "Zeszytach Literackich", "Machinie", "Maci Pariadce", "Poza Układem", "Dzienniku Bałtyckim", kwartalniku "Pieniądze i Więź", "PC Kurierze" i magazynie "Obywatel".

Ostatnio pomagał przygotować do druku przekład pracy Davida C. Kortena "Świat po kapitalizmie", a także przekład głośnej ksiązki "Świat nie jest towarem", której autorami są José Bové i François Dufour. Współzałożyciel Stowarzyszenia ATTAC Polska.

Obecnie pracuje nad zbiorem esejów "Cywilizacja jednorazowego użytku".
Więcej informacji: www.gdynia.com/scripta

Michał Bogusz
Absolwent politologii na UG. Dwuletni pobyt naukowy w Chinach, w związku z którym przygotowuje na UG doktorat na temat wspólczesnej chińskiej wizji porządku światowego w świetle teorii systemów. Pracuje obecnie na stanowisku asystenta na Elbląskiej Uczelni Ekonomiczno-Handlowej, zajmuje się tam teorią polityki, państwa i prawa. Członek Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego.

Przemysław Miler
27 lat, z wykształcenia socjolog, mieszka w Gdańsku.
Uczestnik i animator wielu działań Stowarzyszenia Obywatelska Liga Ekologiczna (OLE) od chwili jej założenia w 1995 r. Od 1997 jest jednym z koordynatorów Gdańskiej Kampanii Rowerowej.

Dominik Krzymiński
Absolwent socjologii UG; uczestnik Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego oraz Obywatelskiej Ligii Ekologicznej. Współzałożyciel Stowarzyszenia Edukacji Rozwojowej "Drabina"

Szymon Surmacz
Współzałożyciel Obywatelskiego Ruchu Ekologicznego i Stowarzyszenia "Obywatel", redaktor niezależnego dwumiesięcznika "Magazyn Obywatel".

Janusz Waluszko
Współtwórca Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego i Międzymiastówki Anarchistycznej, redaktor Homka, LaBestii i Ulicy oraz tomu "Moje Miasto", pisał m.in. w A'cappelli, Maci Pariadce, Innym Świecie i Obywatelu, autor prac "RSA"
i "Sarmacja", arianin.

Marek Piekarski
Na poczatku lat 90 wydawca fanzina grafficiarskiego „Maluj Mury”. Do dziś na obrzeżach zjawiska, publikuje min w grafiti magazin - Brain Damage.
Zaangażowany w działania społeczne w Poznaniu. Animator kultury. Uczestnik Federacji Anarchistycznej sekcja Poznań i Kolektywu Rozbrat.

Witold Tkaczyk
Z wykształcenia architekt i historyk sztuki, mieszka w Poznaniu; pracuje jako redaktor graficzny odpowiedzialny za layout dziennika ,,Głos Wielkopolski" i wszelkich wydawnictw związanych z tą gazetą. W 1993 r. założyciel (wraz z Łukaszem Zandeckim) Magazynu Komiksów AQQ - pisma krytycznego zajmującego się komiksem oraz prezentującego najciekawszych krajowych autorów tego gatunku. Autor rysunków satyrycznych, komiksów, opracowań krytycznych, recenzji, artykułów problemowych analizujących rynek komiksu w Polsce publikowanych w prasie polskiej (m. in. Newsweek, Rzeczpospolita, Wprost) oraz zagranicznej prasie specjalistycznej.. Wielokrotny juror konkursu na najlepszy komiks Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Równolegle z AQQ wydaje albumy komiksowe
jako Zin Zin Press. Najnowszy album (zrealizowany wspólnie z Kulturą Gniewu) to ,,Achtung Zelig! Druga wojna." Gawronkiewicza i Rosenberga (Rosińskiego) - komiks już dzisiaj (kilka tygodni po premierze) uznawany za arcydzieło.


FILMY

"CHRONOS" (1985), 40 min.
reż. Ron Fricke
Ron Fricke jest autorem zdjęć do pierwszego głośnego filmu Godfrey'a Reggio z roku 1983 - "Koyaanisqatsi". Już w 1985 sam wyreżyserował swój pierwszy z 3 filmów - "Chronos". Pozostałe dwa to "Sacred Site" (1986) i pokazana w dalszej części programu "Baraca". Cechą charakterystyczną tego dokumentu jest brak narratora oraz wspaniałe zdjęcia w zwolnionym tempie i fotografowanie z dużych wysokości. Mozna śmiało powiedzieć, że bohaterem tego filmu jest czas.

"DZIKIE KARPATY" (2003), 30 min.
reż. Marcin Krzyżański "TatraLive"
"Dzikie Karpaty" to film o dzikich , magicznych górach. Ten rozległy region, będący kolebką i tyglem wielu kultur jest również perłą różnorodności krajobrazów, form geologicznych, a także miejscem występowania wielu rzadkich roślin i zwierząt. W filmie można znaleźć zarówno główne zagrożenia przed jakimi współcześnie stoi ten obszar: rabunkowa gospodarka leśna, niszczenie naturalnych ostoi oraz zabudowa górskich krajobrazów inwestycjami narciarskimi, jak i konkretne sposoby na ratowanie tych miejsc, proponowane przez organizacje pozarządowe.

"BARAKA" (1992), 96 min.
reż. Ron Fricke
Drugi dokument Fricke'go bez słów pokazuje nam świat w okresie upływającym od poranka do zmierzchu. Zaczyna się o świcie, przedstawiając kolejno naturalne pejzaże, modlących się ludzi, wulkany, wodospady i lasy. Indianie malują swoje ciała, całe wioski skandują i tańczą. I wtedy wkracza nowoczesna cywilizacja: wycinanie lasów, wysadzanie całych gór w poszukiwaniu surowców, wielkie wykopy minerałów. Obrazy nędzy, fabryk i nieustannego pędu życia miejskiego zmieniają się w wojny, obozy koncentracyjne i masowe groby. Nadchodzi zmierzch, na niebie pojawiaja się gwiazdy...

"THE CORPORATION” (2003), 180 min.
reż. Mark Achbar, Jennifer Abbott, Joel Bakan
cz. 1 "Pathology of Commerce"
cz. 2 "Planet Inc."
cz. 3 "Reckoning"
Nagroda Publiczności na Festiwalu w Sundance 2004
Specjalna Nagroda Jury IDFA i Toronto 2003
Nagroda publiczności na Festiwalu w Thessalonikach 2004
Krytyczna analiza historii, wewnętrznej struktury, kontrowersyjnych mechanizmów i potencjalnych kierunków rozwoju korporacji międzynarodowych. 150 lat temu korporacja była instytucją o małym zasięgu oddziaływania. Dziś międzynarodowa firma potrafi urastać do rangi kościoła, monarchii czy partii komunistycznej z innej epoki. Stała się dominującą instytucją życia publicznego. Czy korporacja oprze się historii? Dokąd zmierza? Film ukazuje wewnętrzne relacje zachodzące w korporacji i ujawnia anty-korporacyjne dramaty poprzez zadziwiające nawet znawców przedmiotu opisy prawdziwych zdarzeń i relacje ich świadków. Jakie są konsekwencje rosnącej potęgi korporacji dla człowieka, środowiska naturalnego i demokracji? Czy nasza planeta ma szansę przetrwać, jeśli dajemy tak wielką władzę instytucji, która jest z założenia amoralna i zorientowana głównie na generowanie zysku dla swoich udziałowców? Czy można znaleźć lekarstwo na tę bezwzględną pogoń za zyskiem? Film został wyprodukowany w dobie największych batalii antyglobalistycznych i spektakularnych upadków korporacji (np. Enronu). Twórcy podeszli do skomplikowanego tematu w sposób pozwalający widzowi łatwo podążać za wieloma wątkami filmu, często sensacyjnymi, a także humorystycznymi.

"MONDO CANE" (1962), 105 min.
reż. Gualtiero Jacopetti, Paolo Cavara, Franco E. Prosperi
Surowa podróż przez ciemne sfery ludzkiego zachowania - ekscentrycznego i okrutnego.

"MONDO PAZZO (Mondo cane No. 2)" (1964), 94 min.
reż. Gualtiero Jacopetti, Franco E.Prosperi
Sequel "Mondo cane" złożony z kolejnych epizodów życia człowieka i siedzącej w nim bestii, sfilmowane na terenie całego świata - Nowej Gwinei, Niemiec, Singapuru, Portugalii, Australii, czy Ameryki.

"2 KOLORY" (2003), 180 min.
reż. Jerzy Zalewski
"Dwa kolory" został zrealizowany w ubiegłym roku i już zdążył zyskać miano filmu "kontrowersyjnego", którego nikt nie chce rozpowszechniać. Opowiada on historię pierwszej "Solidarności", stanu wojennego i konspiracji, "okrągłego stołu" oraz pierwszego okresu transformacji ustrojowej. Głównymi narratorami są m.in. Andrzej Gwiazda, Ryszard Bugaj, Jan Olszewski, bracia Kaczyńscy. "Dwa kolory" to kopalnia ciekawych i nieznanych prawd kompromitujących wiele osób dzisiejszej sceny politycznej i polskich mediów.

"NIE BÓJ, NIE BÓJ" 30 min.
reż. Przemysław Kryszk
Film "Nie bój, nie bój" to opowieść o trzech przyjaciołach, Dżekobie, Janym i Skibie, którzy w 1983 roku utworzyli w Gdańsku anarchistyczny Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, ich działalności wówczas i ich dalszych drogach życia, które wiodły ich w różne strony. Wypowiedzi bohaterów ilustrują materiały dokumentalne z działalności środowiska wolnościowego w Gdańsku na przełomie lat 80./90.


"WAKING LIFE" (2001), 99 min.
reż. Richard Linklater
Sny – czym są? Ucieczką od rzeczywistości czy raczej samą rzeczywistością?
"Waking Life" jest snem/snami bohatera filmu i próbą znalezienia absolutnej różnicy pomiędzy światem jawy a światem marzeń. Próbując znaleźć sposób aby się zbudzić, poznaje podczas tej drogi różnych ludzi. Jedni mówią banały, inni wgłębiają się w egzystencjalne pytania i tajemnice życia. W pewnym momencie sami stajemy się głównym bohaterem. Film staje się naszym snem i naszymi pytaniami. Czy potrafimy kontrolować nasze sny ? Co nam mówią o naszym życiu? O śmierci? O nas samych? Skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy? Film nie odpowiada na te pytania, ale inspiruje nas do ich zadawania i poszukiwania odpowiedzi na własną rękę.


Patronat medialny:
INDEPENDENT.PL
RADIO HIT FM
Trojmiasto.pl – portal regionalny