stat
Impreza już się odbyła

Gdańskie Święto Wody i Sztuki Opinie (3)

WODOWANIE SZTUK to wieczorno-nocne wydarzenie artystyczne, inaugurujące sezon działalnia Fontanny na Placu Jana Heweliusza w Gdańsku, to prezentacja żywiołu wody i sztuki pod gwiazdami. Gwiazdozbiór sztuk złożony ze sztuki dźwięku, światła oraz sztuk wizualnych w połączeniu z żywiołem wody reprezentowanym przez Fontannę oraz płynącą przy Placu rzekę Radunia dają możliwość uczestniczenia w spektakularnym, artystycznym święcie, które wykorzystuje nowe media i technologie. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gdańsk oraz Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.

maj 11-12

sobota - niedziela, g. 9:30 - 17:30

Gdańsk,
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia zaprezentujemy spektakl audio-wizualny wykreowany przez uznanych artystów sztuki dźwięku i multimediów - Sylwestra Łuczaka i grupę AUTOMATIK KOLEKTYW.
Główna gwiazdą spektaklu i wieczoru jest uruchamiana na sezon Fontanna, która zaprezentuje podczas WODOWANIA SZTUK.

"Cztery nastroje fontanny" to spektakl, który wprowadzi widza w nową choreografię wody i świateł fontanny, która zostanie wdrożona w tym sezonie. Choreografia ta opiera się na czterech stanach emocjonalnych: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie, euforia/spełnienie.

Spektakl będzie zapowiedzią zmian, które w tym roku wszyscy będziemy mogli podziwiać na Placu Heweliusza.

Sylwester Łuczak za pomocą multimedialnej kaskady obrazów oraz projekcji wielkoformatowych, przeniesie Plac w inny wymiar czasoprzestrzenny inspirowany m.in. gwiazdozbiorami, planetami, uniwersum Heweliusza, efektami barwnymi. Muzycy AUTOMATIK KOLEKTYW w składzie: Antoni Gralak, Rafał Nowak, Piotr Pawlak, Andrzej Rajski podejmą próbę interpretacji nastrojów i barw fontanny i przełożą go na język muzyki, wykorzystując na żywo modyfikowane instrumenty. Ekspresja solistów połączona zostanie naturalną energią wody. Synchronizacja i Improwizacja.

O artystach:

SYLWESTER ŁUCZAK
Zajmuje się filmem, fotografią, projekcjami slajdowymi i wideo, a przede wszystkim łączeniem tych wszystkich dziedzin sztuki wizualnej w realizacjach scenografii, instalacjach i projekcjach multimedialnych, performance oraz oprawie wizualnej koncertów, przedstawień teatralnych, akcji i festiwali.
www.sylwekluczak.art.pl

AUTOMATIK
Duet muzyków i producentów Rafał Nowak i Andrzej Rajski.
Pionierzy polskiej sceny nowoczesnej muzyki elektronicznej. Grupa działa od 1998 roku.
W tym czasie ukazuje się kilka płyt wydanych nieoficjalnie we własnej wytwórni z debiutanckim Automatik People (1998) wydanym jeszcze na kasecie magnetofonowej. W 1999 roku wydają w legendarnej warszawskiej wytwórni Kapitana Sparky studyjny album Cosmoson5. W międzyczasie koncertują w klubach i na festiwalach w Polsce i Europie. Muzycznie nieobliczalni. Otwarci na inspirację, czerpią z popu, klasyki, jazzu, muzyki etnicznej. Ich studio to unikalny zestaw analogowych automatów i syntezatorów wsparty cyfrowymi technologiami przetwarzania dźwięku i obrazu. W 2002 inicjują powstanie w rodzinnych Kielcach multidyscyplinarnego festiwalu Firmament. W 2004 roku Automatik zostaje wyróżniony przez francuską rozgłośnię RFI nagrodą GRAND PRIX ELECTRONICS i koncertuje w paryskich klubach. W tym https://www.trojmiasto.pl/_img/_partials/wysiwyg/ico_strong.gifczasie utwory Automatik ukazują się na wielu kompilacjach poświęconych muzyce elektronicznej. W nagraniach i na koncertach pojawia się wielu gości - wokalistów i instrumentalistów - m. in. trębacz Antoni Gralak, saksofonista Włodzimierz Kiniorski, gitarzysta Piotr Pawlak, wokaliści GlennSKii, Novika, Piasek. W międzyczasie muzycy współpracują z wieloma projektami muzycznymi jako autorzy remiksów, producenci, sidemani (Smolik, WYP3, Novika, Ania Dąbrowska. )

www.youtube.com/watch?v=z3lmSd1oYBE
www.youtube.com/watch?v=LeQXA7ZzPC0
www.youtube.com/watch?v=1As049M89uY
www.youtube.com/watch?v=WuvLq_e0A_o

ANTONI GRALAK
trębacz, kompozytor, producent muzyczny
Od lat uznawany za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Swoją trąbką nadał szlif najwazniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo, po międzynarodową formację Universal Supersession. 
Sławę zdobył jako współtwórca poteęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, którą zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych.

Ceniony muzyk sesyjny. Współpracuje z czołówką jazzowej sceny i wieloma gwiazdami pop, (Twinkle Brothers, Voo Voo, Stanisław Soyka, Justyna Steczkowska, Universal Supersession, Wilki, Raz Dwa Trzy, Anna Maria Jopek, Nick Cave, Dede Bridgewater, Andrzej Smolik, Masala Sound System, Tymański Yass Ensamble, Pogodno, Waglewski & Maleńczuk). Nagrywa muzykę filmową i teatralną. Prowadzi dwa autorskie projekty Graal i YeShe.
www.facebook.com/antonigralak 

PIOTR PAWLAK 

gitarzysta i producent związany z trójmiejską sceną muzyczną.
Pod koniec lat 80. zaczął grać w zespole Bielizna. Razem z Tymonem Tymańskim i Jackiem Olterem współtworzył zespół

Kury 
i ich legendarny album P.O.L.O.V.I.R.U.S. Współpracował z Mazzollem w formacji Arhythmic Memory. Od 1996 grał w zespole Łoskot. Aktualnie Współpracuje z Olo Walickim w ramach projektu Kaszebe II oraz Antonim Gralakiem w YeShe.
Autor muzyki teatralnej i filmowej. 

Producent kilkudziesięciu płyt różnych wykonawców - między innymi; Ścianka, Kury, Łoskot, Kobiety, Tymon & Transistors, Pink Freud, Oczi Cziorne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Pawlak

Oficjalne uruchomienie fontanny na pl. Jana Heweliusza

Przeczytaj także