Jak nikt opisuje postsowiecki świat, z perspektywy wałęsającego się psa, chwyta mechanizmy myślenia, zachowań, procesów i na dodatek szczura za ogon mówił reportażysta i pisarz Mariusz Szczygieł. Zapraszamy na autorskie spotkanie mistrzowskie z reportażystą Jackiem Hugo-Baderem, który wprowadził do polskiego reportażu swój własny, niepowtarzalny styl.
Spotkanie ma charakter otwarty. Odbędzie się w ramach Akademii Reportażu ECS, podczas Gdańskich Targów Książki. Półroczny cykl zajęć Akademii Reportażu ECS poprowadzili Dorota Karaś i Marek Sterlingow, gdańscy reporterzy, autorzy m.in. biografii Anny Walentynowicz (2020) i Jerzego Urbana (2023). Hasło wywoławcze kursu brzmi: Detektyw historyczny. Grupa liczy 27 osób, z czego część to wolni słuchacze. Wśród uczestników są m.in. studenci, absolwenci socjologii, filozofii, filmoznawstwa, kulturoznawstwa i Akademii Sztuk Pięknych oraz przedstawiciele wielu profesji, jak służby mundurowe, bibliotekarze, naukowcy.
Wielokrotnie wymienialiśmy nazwisko Jacka Hugo-Badera podczas warsztatów Akademii Reportażu ECS. Rozmawialiśmy o jego najbardziej znanych tekstach, takich jak Charlie w Warszawie, w którym udawał bezdomnego próbującego dostać się do najlepszych hoteli w stolicy, o języku, który wprowadził do reportażu i podejściu do bohaterów mówi Joanna Caputa z Działu Naukowego i Biblioteki ECS, producentka projektu. Bardzo ciekawi jesteśmy tego spotkania.
O reporterskiej kuchni słuchaczom Akademii Reportażu ECS opowiadali wcześniej najlepsi polscy reporterzy: Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz i Mariusz Szczygieł.
Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem poprowadzą Dorota Karaś i Marek Sterlingow. A już w trakcie GTK ukaże się pierwszy numer Gazety Tymczasowej z tekstami uczestników Akademii Reportażu ECS.
Jacek Hugo-Bader | Dziennikarz i reportażysta. Przez ponad trzydzieści lat był związany z Gazetą Wyborczą. Imał się wielu profesji, ukończył studia pedagogiczne, pracował jako nauczyciel, pedagog szkolny i socjoterapeuta, ale i ładowacz kolejowy, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, właściciel firmy kolportażowej i sprzedawca w sklepie spożywczym. Dwukrotny laureat Grand Press (1999, 2003). Jego Biała gorączka była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia (2010), a W rajskiej dolinie wśród zielska (2013) i Skucha (2017) do Nagrody Literackiej Nike. Za Dzienniki kołymskie został uhonorowany nagrodą Czwarty Żywioł, przyznawaną głosami publiczności 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie (2012). Ma na swoim koncie nominacje i główne nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Każdy jego tekst to przygoda, w którą zabiera czytelnika, o Jacku Hugo-Baderze pisał Mariusz Szczygieł.